Sinüs Enfeksiyonu Nasıl Geçer: Sinüzite Bitkisel Çözüm

Burun ve Boğaz Hastalıkları kategorisine 1 Ocak, 2016 tarihinde eklendi, 348 defa okundu

Sinüs Enfeksiyonu Nasıl Geçer: Sinüzite Bitkisel Çözüm

sinüzite bitkisel çözüm

sinüzite bitkisel çözüm

Sinüzit neden olur?

Sinüs enfeksiyonu diğer adıyla sinüzit genellikle bir virüs nedeniyle oluşur, ancak aynı zamanda bakteri ve mantarlardan da kaynaklanabilir. Genellikle sinüslerde şişlik ve sinüs iltihabı ortaya çıkar. Bu da sinüslerde mukus birikmesine yol açar. Sinüsler elmacık kemikleri ve alnın arkasında bulunan hava dolu keselerdir. Bu boşlukların mukusla dolması sinüs enfeksiyonunun habercisidir. Sinüs enfeksiyonuna alerji, nazal polipler, burnunda septum ve doku tahrişine neden olan burun spreyleri neden olabilir. Sinüs enfeksiyonlarının en sık belirtileri baş ağrısı, yüz hassasiyeti, ağrı ya da basınç, burun tıkanıklığı, renksiz nazal akıntı, boğaz ağrısı, öksürük ve ateş gibi belirtilerdir.

İlaç tedavilerinin yanı sıra sinüzite bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Sinüzit için bitkisel çözüm önerileri şunlardır:

Sinüzite ne iyi gelir: Sinüzite doğal çözümler

1. Sinüzit burun spreyi uygulaması

Mukusu çözmek ve sinüsleri rahatlamak için burun sulaması yöntemi denenebilir. Ayrıca bu yöntem burun iç yapısını nemli tutar.
– Bir çay kaşığı deniz tuzu ve hidrojen peroksit sıcak suda karıştırılır. Bir şırınga ya da damlalık yardımı ile burun içine uygulanır. Ancak karışım gün içerisinde sık sık kullanılmamalıdır. Bu burnu tahriş edebilir.
– Alternatif olarak, yarım çay kaşığı tuz ve bir tutam karbonat sıcak suyun içerisine eklenerek karıştırılır. Bu karışım da burun sulaması için kullanılabilir. Günde en çok 2 kez ve en fazla 1 hafta boyunca kullanılmalıdır.

2. Sinüzite elma sirkesi

Elma sirkesi sinüs enfeksiyonları tedavisinde oldukça etkilidir. Anti viral, anti fungal, anti bakteriyel ve anti enflamatuar özellikleri vardır. Elma sirkesi soğuk algınlığı, grip ya da alerji başlangıcında alındığında gelişmekte olan sinüs enfeksiyonunu engellemeye yardımcı olabilir.
– İki çay kaşığı elma sirkesi bir bardak sıcak suya eklenir.
– Bir çay kaşığı bal ilave edildikten sonra iyice karıştırılır.
– Bu karışım beş gün boyunca günde 3 kez tüketilebilir.

3. Sinüzit için acı biber

Acı biber sinüsleri açan en etkili çözümlerden biridir. Ayrıca, bağışıklığı artırır, şişme ve iltihabı azaltır ve kan dolaşımını artırır.
– Bir çay kaşığı acı biber bir fincan sıcak suda karıştırılır. Karışım günde 2 ya da 3 kez tüketilebilir.
– Alternatif olarak, bir kaç boyunca bir çay kaşığı biber ve bal karışımı tüketilebilir.

4. Sinüzite soğan suyu

Soğan mükemmel bir dekonjestandır. Sinüsleri açmak için oldukça etkilidir. Ayrıca, bakteri ve mantar ile mücadele eden kükürt bileşikleri içerir.
– Soğan küçük parçalar halinde doğranır ve su dolu tencereye konur.
– Yaklaşık beş dakika kaynatıldıktan sonra soğanlı suyun buharı teneffüs edilir.
– Daha sonra süzülür ve içilir.
– Burun tıkanıklığı geçene kadar günde birkaç kez tekrarlanabilir.

5. Sinüzite sarımsak

Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Bakteri ve virüslerin neden olduğu sinüs enfeksiyonları ile mücadelede etkilidir. Sinüs enfeksiyonu bakterilerden kaynaklanıyorsa mutlaka kullanılmalıdır. Ayrıca sarımsağın mantar önleyici özellikleri de vardır.
– 2 ila 3 diş sarımsak doğranır; su dolu bir tencereye eklenerek kaynatılır. Buharı teneffüs edilir. Her gün birkaç kez uygulanabilir.
– 2 ila 3 diş dövülmüş taze sarımsak gün içerisinde tüketilebilir. Yemeklerde bol bol soğan, sarımsak ve kırmızı biber kullanılabilir. Bu aşırı mukus birikimini dağıtacaktır.

6. Sinüzit için zencefil

Zencefil sinüs enfeksiyonları tedavisinde yardımcı olurken antiviral, antibiyotik ve anti enflamatuar özelliklere sahiptir.
– Bir santimlik parça taze zencefil kökü dilimler halinde kesilir.
– Bir cezvede kısık ateşte yaklaşık 10 dakika kaynatılır.
– İçerisine biraz limon suyu ve bal da eklenebilir.
– Çay şeklinde hazırlanan zencefil her gün 2 kez içilebilir.

Sinüzit diğer adıyla sinüs enfeksiyonu sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Sinüslerin dolması oldukça rahatsız edicidir. Kronikleşen bu durum kişinin hayatını olumsuz etkiler. İlaç ve sprey tedavilerinin yanı sıra sinüzit için doğal tedavi yolları da kullanılabilir. Sinüzit için bitkisel tedavi yöntemleri uygulanarak kısa sürede rahatlama sağlanacaktır.

Yorum Yaz