Sigarayı Bırakmak Ne Kazandırır: Sigarayı Bırakmanın Faydaları

Madde Bağımlılığı Sorunları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 788 defa okundu

Sigarayı Bırakmak Ne Kazandırır: Sigarayı Bırakmanın Faydaları

sigarayı bırakmanın faydaları

sigarayı bırakmanın faydaları

Sigarayı bırakmak neleri değiştirir?

Sigara içmek tüm vücut sağlığını tehdit eder. Hem fiziksel hem de mental sorunlara neden olan sigara ilk olarak akciğerlere zarar verir. Akciğerlerin yanı sıra mide ve sindirim sistemi de sigaranın içerisinde bulunan nikotinden olumsuz etkilenir. Sigarayı bıraktığınızda olumlu etkiler hemen kendini göstermeye başlar. Sigarayı bıraktıktan sonra oluşan etkiler şunlardır:

Sigarayı bırakmanın etkileri:

– Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra:

Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra ilk etkiler ortaya çıkmaya başlar. Kalp hızı normal seviyelere düşer ve kan akışı hızlanır.

– Sigarayı bıraktıktan 2 saat sonra:

Sigara içilmeden geçirilen 2 saatin ardından kalp hızı ve kan basıncı normal düzeylere düşer. Periferik dolaşım da artırabilir. El ve ayakuçlarında sıcak hissi oluşur. Nikotin isteği belirtileri de genellikle 2 saat sonunda başlar. 2 saatin sonunda ayrıca şu belirtiler ortaya çıkabilir:

Yoğun istek
Anksiyete, gerginlik ya da hayal kırıklığı
Uyuşukluk ya da uyku problemi
Artan iştah

– Sigarayı bıraktıktan 12 saat sonra:

Karbon monoksit düzeyleri düşerek vücutta toksik birikimi de azalır. Sigara dumanın bir parçası olarak solunan karbon monoksit, iyi kan hücrelerinin bağlanmasına neden olur. Oksijen oranını düşürür ve vücutta organlara az miktarda oksijen taşınmasına neden olur. Bu durum ciddi kardiyovasküler sorunlara neden olabilir. Sigarayı bıraktıktan 12 saat sonra karbon monoksit vücudun alt katmanlarında azaltır ve kandaki oksijen düzeyleri normale döner. Bu şekilde organlara giden oksijen miktarı artar.

– Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra:

Sigara içenler için kalp krizi riski yüzde 70’i iken içmeyenlere göre bu oran oldukça yüksektir. Sigarayı bıraktıktan tam 24 saat sonra kalp krizi riski azalır. Bu inanılması güç gelebilir. Fakat vücutta taşınan oksijen miktarı arttığı için bu durum şaşılacak bir durum değildir. Sigarayı bıraktıktan sonra balgam oluşabilir. Bu belirti genellikle ilk birkaç gün ortaya çıkar, birkaç hafta sürebilir.

– Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra:

Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra duyu organları daha iyi çalışmaya başlar. Özellikle tat ve kokuda gözle görülür şekilde değişimler oluşacaktır. Yenilen yemeklerin tadı daha güzel gelebilir ya da koku duyusu daha da geliştiği için çiçeklerin ve yemeklerin kokusunu daha iyi almaya başlayabilirsiniz.

– Sigarayı bıraktıktan 3 gün sonra:

Sigarayı bıraktıktan 3 gün sonra nikotin vücuttan tamamen atılır. Ne yazık ki bu dönemde vücutta oluşan nikotin isteği en üst düzeydedir. Nikotin ihtiyacı bazı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Baş ağrısı, mide bulantısı ya da değişen duygusal durumlar gibi belirtiler görülebilir. Fiziksel belirtilere ek olarak kramplar da yaşanabilir. Ruhsal belirtiler ile savaşma bu dönemde çok önemlidir. Sigara içmemek için sakız çiğnemek, atıştırmalık bir şeyler yemek gibi oyalanacağınız şeyler yapabilirsiniz. Bu dönemi atlatmak için kendinizi işinize verebilir ya da sevdiğiniz hobileri yaparak kafanızın dağılmasını sağlayabilirsiniz.

– Sigarayı bıraktıktan 2 ya da 3 hafta sonra:

Sigarayı bıraktıktan 2 ya da 3 hafta sonra yaptığınız egzersizleri hasta hissetmeden, yorulmadan ve nefes darlığı yaşamadan gerçekleştirebilirsiniz. Vücutta yenilenmenin başladığı bu dönemde fiziksel aktiviteler yapmak iyi olacaktır. Vücut yenilenirken dolaşım artar ve aynı zamanda akciğer fonksiyonları önemli ölçüde artar. 2 ya da 3 hafta sonra sigara olmadan, ciğerlerinizin daha temiz olduğunu hissederek daha rahat nefes almaya başlayacaksınız. Ayrıca sigara içenlerde nikotin yoksunluğu belirtileri yavaş yavaş geçmeye başlamaktadır.

– Sigarayı bıraktıktan 9 ay sonra:

Sigarayı bıraktıktan tam 9 ay sonra ciğerler onarılmaya başlar. Solunum daha sağlıklı bir hal alarak mukus birikimi ve balgam birikimi de azalacaktır. Ayrıca saçlar ve vücutta bulunan diğer tüyler de daha sağlıklı uzamaya, cilt kendini onarmaya başlayacaktır. Solunum yolunun sağlıklı bir şekilde çalışması ile öksürük ve nefes darlığı sorunları da giderek azalacaktır. Bu dönemde nikotin ihtiyacı hissi yok denecek kadar azdır. Sigara içmek akla çok daha az gelirken sigara dumanı ise oldukça rahatsız edici bir hal alacaktır.

– Sigarayı bıraktıktan 1 yıl sonra:

Bir yıl sigarayı bırakmak için başarılı bir sürecin atlatıldığının göstergesidir. Sigara bırakıldıktan 1 yıl sonra tüm kalp hastalıklarının riski yüzde 50 oranında düşer. Sigara içenlerde görülen kalp hastalıkları içmeyen insanlarda görülen kalp hastalıklarına oranla 2 kat daha fazladır. 1 yılın sonunda kalp sağlığı korunurken kan akışı ve vücuttaki oksijen miktarı olması gereken düzeylere çıkar.

– Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra:

Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra felç riski azalır. Vücutta bulunan karbon monoksit nedeniyle genişleyen kan damarları daralır ve risk oluşturmaktan çıkar. Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra vücut normal çalışma düzenine döneceği için felç riski içmeyen insanlarla aynı düzeydedir.

– Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra:

Sigara içenlerde içmeyenlere oranla çok sık rastlanan bir hastalık olan akciğer kanseri tehlikeli bir hastalıktır. Kanser çeşitleri içinde en yaygın olarak görülen bu kanser türü sigara içenlerde yüksek oranda görülmektedir. Unutmayın akciğer kanseri nedeniyle dünyada ölüm oranı yüzde 90’lardadır. Eğer 10 yıl boyunca sigara içmezseniz akciğer kanseri nedeni ile ölüm riskiniz yarı yarıya düşecektir. Ayrıca sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra ağız, gırtlak, yemek borusu, mesane, böbrek ve pankreas kanseri riski de azalır.

– Sigarayı bıraktıktan 15 yıl sonra:

Sigarayı bıraktıktan 15 yıl sonra kalp hastalıkları riski içmeyen bir insanla aynı düzeye gelir. Artık kalp krizi, koroner arter hastalığı, aritmi, anjin, kalp enfeksiyonları gibi durumlar sadece dış etkenlere bağlı olarak gelişebilir. Kalp ritmi normale döneceği için tüm kalp hastalıkların görülme riski de yüksek oranlarda azalır.

Sigarayı bırakmanın uzun vadede faydaları nelerdir?

Sigara sağlığı olumsuz etkileyen ve hastalıkların oluşmasına zemin sağlayan kötü bir alışkanlıktır. Amerikan Kalp Derneği göre sigara içmeyenler sigara içenlere oranla ortalama 14 yıl daha uzun yaşamaktadır. Sigarayı bugün bırakmak yaşam süresini uzatırken aynı zamanda oluşabilecek kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Sigara nasıl bırakılır?

Sigara bir alışkanlık haline geldiğinde bırakması oldukça zor olabilir. Ama kesinlikle bu mücadeleye değer. Sigarayı hemen bırakmak için bir doktora ya da sigara bıraktırma merkezlerine danışabilirsiniz. Bu merkezlerde sigarayı bırakırken bu durumla nasıl başa çıkacağınızı öğrenebileceğiniz terapiler ve öğretiler öğrenebilirsiniz. Sigara bırakılması zor bir alışkanlık olabilir. Fakat gerçekten sigarayı bırakmak istiyorsanız bunu yapabileceğinize inanın. Sağlığınızın düşünün ve sigaranın sizden çaldığı yılları görmezden gelmeyin. Eğer sigara nedeniyle bazı hastalıklara yakalanmış iseniz zararlarını kendiniz de fark etmişsinizdir. Yine de bırakmak zor diyorsanız vakit kaybetmeden bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Sigarayı bıraktıktan hemen sonra kademe kademe sağlığınızı geri kazanacağınızı ve çok daha kaliteli bir yaşam süreceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Sigarayı bırakmak için ne yapılmalı: Sigarayı bırakmanın kolay yolu:

Sigarayı bırakmak için öncelikle kararlı olunmalıdır. İrade oldukça önemlidir. Sigarayı bırakmak için sakız ve ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak ilaç kullanımı için doktora danışılmalıdır. Ayrıca sigara isteğini azaltan bitkiler ile sigara isteğini azaltan yiyecek ve içecekler de beslenme düzenine eklenebilir.

Yorum Yaz