Sigarayı Bırakma Yolları: Sigarayı Bırakmak için Şifalı Bitkiler

Madde Bağımlılığı Sorunları kategorisine 2 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 1.324 defa okundu

Sigarayı Bırakma Yolları: Sigarayı Bırakmak için Şifalı Bitkiler

sigarayı bırakmak için şifalı bitkiler

sigarayı bırakmak için şifalı bitkiler

Sigara nasıl bırakılır?

Sigara sağlığa son derece zararlı kötü bir alışkanlıktır. Sigara içerdiği nikotin ile kan basıncını etkiler, akciğer kanseri, kalp sorunları ve diğer birçok hastalığa neden olabilir. Sigara alışkanlığı genellikle bir takım faktörler nedeni ile oluşur:

Sigaraya neden başlanır?
– Akran baskısı
– Sosyal olmak
– Bir statü sembolü
– Stres ya da uygunsuz durumları yatıştırmak için
– Medya etkileri
Sigara hangi organlara zarar verir: Sigara hangi hastalıklara neden olur?
– Akciğerler ve nefes borusu gibi solunum sistemi üzerindeki olumsuz etkisi
– Yüksek tansiyon ve kalp atışı
– Zayıf bağışıklık sistemi
– Düşük sperm sayısı ve üremede diğer bozuklukları (özellikle erkeklerde)
– Kadınlarda düşük doğurganlık
– Düzensiz adet döngüsü
– Serviks kanseri
– Erken menopoz

Sigarayı bırakmanın kolay yolu: Sigarayı doğal yollarla bırakma:

1. Yulaf

Sigarayı bırakma yöntemleri arasında yulaf da vardır. Yulaf, sigarayı bırakmak için kullanılan en eski çözümlerden biridir.
– 1 yemek kaşığı toz yulaf 2 bardak kaynamış suda karıştırılır. Bir gece bu şekilde bekletilir. Ertesi sabah yaklaşık 10 dakika daha kaynatılır. Her yemekten sonra içilir. Geceleri tüketilmemesi gerekir. Yulaf sigara içme isteğini düşürürken aynı zamanda vücuttan zararlı toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

2. Su

Bol miktarda su içmek sigara alışkanlığından kurtulmak için kullanılabilir. Su, vücutta detoks etkisi yaratırken aynı zamanda zararlı toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Ayrıca sigara içme isteğini azaltır.

3. Acı biber

Acı ve kırmızıbiber de sigarayı bırakmak için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Beslenme düzeni içerisine baharat olarak eklenebilir. Ya da bir bardak su içine birkaç tutam acı biber eklenerek içilebilir. Acı biber, solunum sistemi fonksiyonlarını düzene sokarken aynı zamanda sigara istediğini azaltmaya yardımcı olur.

4. Zencefil

Sigaranın en yaygın yoksunluk belirtileri bulantıdır. Mide bulantısı için ise zencefil suyu içilebilir.

5. Kardinal çiçeği

Kardinal çiçeği sigara içme isteğini azaltmada oldukça etkilidir. Ayrıca mide bulantısı, tahriş, açlık hissi ve konsantrasyon bozukluğu gibi durumların üstesinden gelmeye yardımcı olur.

6. Multi vitaminler

Sigara, vücutta çok sayıda önemli besin eksikliğine neden olur. Bu nedenle vitamin A, C ve E takviyeleri alınabilir. Özellikle A vitamini ve E vitamini sigara nedeniyle hücrelerde oluşan hasarın onarılmasına yardımcı olur.

7. Turp

Sigarayı bırakmak için başka bir güvenilir yol da turptur. Bir turp rendelenir ve suyu sıkılır. Turp suyunun içine biraz bal karıştırılır ve günde en az 2 kez içilir.

8. Sigarayı bırakmak için meyan kökü

Sigarayı bıraktıktan sonra sigara içme isteğini engellemek için biraz meyan kökü çiğnenebilir.

9. Üzüm çekirdeği ekstresi

Üzüm çekirdeği ekstresi, akciğerlerde sigara nedeniyle oluşan hasarın onarılması için kullanılabilir.

10. Üzüm suyu

Üzüm suyu da asidik içeriği ile nikotinin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur. Her gün bir bardak üzüm suyu tüketilebilir.

11. Çördük

Çördük, anksiyete ve histeri gibi durumlarda etkili bir çözüm iken sigarayı bırakmaya da yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda akciğer tıkanıklığını yatıştırır.

12. Ginseng

Sigara içme isteğini azaltmak için kahvaltıda 1 çay kaşığı ginseng tozu tüketilebilir. Ginseng, nikotinin vücuda olan olumsuz etkilerini önler.

13. Kedi otu kökü

Kedi otu kökü stres, huzursuzluk, uykusuzluk ve anksiyete gibi sorunların yanı sıra sigara yoksunluk belirtilerini hafifletmek için kullanılabilir.

14. Bal

Bal sigara bırakma süreci içinde sigaranın vücuttaki olumsuz etkilerini geri almak için kullanılabilir. Aynı zamanda yararlı vitaminler, enzimler ve proteinler içerir. Sigara içme isteğini azaltır ve kişiye enerji verir.

Yorum Yaz