Sigarayı Bırakma Yolları: Sigarayı Bırakmak İçin Bitkisel Karışımlar

Bitkisel Çözümler kategorisine 2 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 372 defa okundu

Sigarayı Bırakma Yolları: Sigarayı Bırakmak İçin Bitkisel Karışımlar

sigarayı bırakmak için bitkisel karışımlar

sigarayı bırakmak için bitkisel karışımlar

Sigara nasıl bırakılır?

Sigara sağlığa zararlı kötü bir alışkanlıktır. Sigara birçok hastalığı tetiklerken akciğer kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara da neden olabilir. Sigarayı bırakırken bazı bitki ve vitaminlerden yardım alınabilir. Ancak bu beslenme düzenine başlamadan önce doktora danışmakta fayda olacaktır.

Adım 1

Sigarayı bırakmanın kolay yolu bitkisel çayların tüketilmesidir. Sigaranın solunum yollarına bıraktığı toksinleri atmaya yardımcı olan bitkisel çaylar aynı zamanda sakinleştirici bir etki yaratacaktır.

Adım 2

B kompleks vitamini takviyesi alınabilir. B vitamin kompleksi enerjiyi artırır ve depresyon ile savaşmaya yardımcı olur.

Adım 3

C vitamini, E vitamini ve A vitamini takviyeleri vücudun sağlıklı dokularının korunmasını sağlar. Sigara bırakıldıktan sonra vitamin A ve C takviyelerinin alınması hasar görmüş dokuların daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

– Uyarılar

Özellikle HIV tedavisi, kemoterapi ilaçları gibi ilaçlar kullanılıyorsa vitamin takviyeleri için mutlaka doktora danışılmalıdır. Aynı şekilde merkezi sinir sistemi depresanları kullanılıyorsa ek tedaviler uygulanmadan önce doktor onayı alınmalıdır.

Sigarayı bıraktıktan sonra ne yemeli: Sigarayı bıraktıktan sonra detoks

Sigara toksinlerin vücut içerisinde birikmesine neden olur. Bırakıldığında ise bu toksinler vücuttan yavaş yavaş atılmaya başlar. Sigara yeni bırakıldığında anksiyete, baş dönmesi, yorgunluk ve uykusuzluğun yanı sıra sinirlilik gibi etkiler de görülebilir. Bazı zihinsel kargaşalar da oluşabilir. Bu süreçte vücudu kuvvetli tutmak gerekmektedir. Bu nedenle genellikle vitamin
takviyesi alınması önerilir.

– C vitamini

Sigara vücuttaki C vitamini depolarını tüketerek, antioksidan içeren hücrelere hasar verir. Antioksidanlar hücreleri serbest radikallerin yol açtığı zararlardan korur. Sigara dumanı, serbest radikallere karşı vücudu zayıflatır. Ayrıca kanser ve diğer hastalıklara yol açan hücre mutasyonlarının üremesini teşvik edebilir. Sigara içen insanların bağışıklık sistemleri zayıf olur ve vücut hastalıklar ile savaşamaz. Bu durumda C vitamini alımını artırmak gerekir. C vitamini eksiklikleri, yorgunluk, halsizlik, depresyon ve kilo kaybına neden olabilir. Sigarayı bırakma sürecinde bol bol meyve ve sebze tüketilmesi önerilir. C vitamini takviyeleri vitamin düzeylerini dengeler ve toksinlerin vücuttan atılmasına katkıda bulunur.

Sigara içmemek için ne yapmalı?

– E vitamini

E vitamini, bir başka değerli antioksidandır. Bitkisel yağlar, tereyağı, yumurta ve hububat gibi besinlerde bulunabilir. E vitamini, akciğer dokusunun sigara dumanından korunmasına yardımcı olur. Daha fazla E vitamini içeren yiyecekler tüketmek ve E vitamini takviyeleri almak hücrelerin zarar görmesini engeller. Sigara bırakıldıktan sonra vitamin takviyesine devam edilmesi akciğerlerin hızla iyileşmesini sağlar.

– A vitamini

A vitamini sigara içildiğinde bakterilerin akciğere girmesini önleyerek hücreleri korumaya yardımcı olur. Uzun süredir sigara içenlerin akciğer hücrelerinde ciddi hasarlar oluşabilir. Sigara içenler ya da bırakanlar A vitamini takviyesi kullanabilir. A vitamini açısından zengin besin kaynakları arasında yeşil ve sarı sebzeler ile yumurta sarısı ve süt bulunmaktadır.

– Folik asit

Folik asit, bir vitamin B kompleksidir. Akciğer fonksiyonunu artıran folik asit, beyindeki serotonin seviyelerini de artırmaya yardımcı olur. Serotonin, bir nörotransmitter etki gösterir ve dinlenme ile iyi bir uyku sağlar. Sigara bırakma dönemlerinde uykusuzluk sık görülen bir sorundur. Folik asit kaynakları; meyve, karaciğer, ıspanak, brokoli, brüksel lahanası, bamya, pinto fasulye, donanma fasulye ve kuşkonmaz gibi besinlerdir.

Sigara içmenin zararları:

Sigara pek çok hastalığa neden olabildiği gibi genel vücut sağlığını da etkiler.  İç organları, cildi, beyni ve en önemlisi akciğerleri etkileyerek ciddi hastalıklara neden olabilir.

Sigarayı en kolay nasıl bırakabilirim?

Sigarayı bırakmak zor bir süreç olabilir. Ancak bu süreci daha rahat geçirmek için bazı bitkisel çözümler ile vitamin takviyeleri alınabilir. Tüm bitkisel çözümler ve vitamin takviyeleri mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Sigarayı bıraktıktan sonra neler olur?

Sigarayı bıraktıktan 1 gün sonra olumlu belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Daha rahat nefes alınır. Ayrıca nefes darlığı ve ağız kuruluğu gibi sorunlar da azalır. Sigarayı bıraktıktan birkaç hafta sonra kalp krizi riski düşer ve organlara giden oksijen miktarı artar.

Yorum Yaz