Şiddetli Diş Ağrısı İçin Ne Yapılır: Diş Ağrısına Evde Çözüm

Ağız ve Diş Hastalıkları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 654 defa okundu

Şiddetli Diş Ağrısı İçin Ne Yapılır: Diş Ağrısına Evde Çözüm

diş ağrısına evde çözüm

diş ağrısına evde çözüm

Diş ağrısı nedenleri:

Bakteri ve plak birikimleri diş çürümelerine neden olur. Diş çürümesi sonucunda diş apsesi oluşabilir. İltihap kapan diş eti şiddetli ağrılara neden olur. Diş minesi aslında hassas bir yapıdır. Bakterilerin diş minesi üzerinde birikmesi deliklerin oluşmasına neden olur. Bu delikler yemek atıkları ve bakteriler ile dolar. Hasar gören diş minesi çürür. Çürüyen dişler çok daha hassas olur. Özellikle sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet oluşur. Diş çürükleri şiddetli ağrılara neden olabilir. Geçici olarak ağrıyı gidermek için doğal çözümler kullanılabilir.

Şiddetli diş ağrısı evde nasıl geçer?

– Diş ağrısı sıcak uygulama

Amerikan Diş Kurumuna göre sıcak su ile ağız çalkalamak diş ağrısı durumlarında yapılması gereken ilk şeydir. Bu çürüyen dişin verdiği kötü ve rahatsız edici tadın giderilmesini sağlar. Diş çürükleri için diş ipi kullanılması şarttır. Fırça ile ulaşılamayan yerlere diş ipiyle kolayca ulaşılır. Bu şekilde yemek artıkları temizlenebilir ve bakteri oluşu biraz da olsa engellenmiş olur.

– Topikal antiseptikler

Oral antiseptikler diş ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Benzokain formülün etkin olduğu ilaçlar kullanılmalıdır. Antiseptik, doğrudan ağrının yoğunlaştığı dişlerin üzerine uygulanabilir. Topikal antiseptikler ile dişler fırçalanabilir. Ardından ağız iyice çalkalanmalı ve diş ipi kullanımı unutulmamalıdır.

– Diş ağrısı için ağrı kesici

Diş ağrısı çeneye vurabilir. Bazı durumlarda baş ağrısına da neden olmaktadır. Ağrılar yayılıyorsa ve çok şiddetli ise ağrı kesiciler kullanılabilir. Özellikle ibuprofin veya acetaminophen gibi ilaçlar tercih edilebilir. Ancak ağrı kesici ilaçların anlık çözümler olduğu unutulmamalıdır. Ağrı kesiciler iltihaplı dişi tedavi etmez.

– Diş ağrısı için karanfil

Karanfil yağı içerisindeki eugenol enzimi ile anestezik bir etki yaratmaktadır. Bu nedenle diş ağrısı için kullanılmaktadır. Aynı zamanda anti bakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri taşıyan karanfil yağı direkt olarak diş üzerine kullanılmaz. Pamuk yardımı ile diş etine değdirilmeden kullanılmalıdır.
Diş ağrısı bazı durumlarda çürük bölgeye yemek birikmesi sonucu da oluşabilir. Bu durumlarda bir kürdan kullanılarak diş çürüğü içerisinden yemek artıkları çıkarılmalıdır. Özellikle patlamış mısır gibi bazı gıdalar kolayca diş içine kaçabilmektedir.

– Diş ağrısına buz iyi gelirmi?

Ağrı çok şiddetliyse buz kompresi işe yarayabilir. Buz uygulaması 10 ila 20 dakika boyunca ağrıyan bölgeye uygulanmalıdır. Buz kompresleri ağrıyla birlikte şişliği de indirmeye yardımcı olur. Soğuk, aynı zamanda iltihabı azaltır ve uyuşturucu bir etki gösterir.

– Diş apsesi nasıl olur?

Apse her ne kadar ciddi bir durum gibi gözükmese de aslında bir enfeksiyondur.
Ve bazı durumlarda enfeksiyon diğer dişlere yayılabilir, ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Diş apsesi diş veya diş eti enfeksiyonu nedeniyle oluşur. Enfeksiyon, çürük veya travma sonucunda ortaya çıkabilir.

– Diş apsesi çeşitleri:

Apse üç türde oluşmaktadır. Dişleri destekleyen kemik dokusunda oluşan apse en ciddi apse türüdür. Diş etinde ve dişte oluşan apse kemikte oluşan apseye oranla daha az tehlikelidir. Ağrı genellikle apse olan durumlarda zonklama ve keskin ağrılar şeklindedir. Bazı durumlarda ağız kokusu ve çiğneme sırasında ağrılar da oluşabilir. diş apsesi çenede şişlik ya da tüm yüze yayılan şişliklere neden olabilir.

Diş apsesi patlarsa ne olur?

Diş apsesi ciddi bir sağlık problemidir. Apseli iltihap kendiliğinden patlayabilir. Bu durumda mutlaka doktora gidilmelidir. Ayrıca apse ve iltihap kesinlikle bastırılarak ya da başka bir şekilde dışarıdan müdahale ile patlatılmamalıdır.

– Uyarılar

Diş ağrısı ertelenmemesi gereken bir durumdur. Çünkü hayatı tehdit eden ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bakteriler kana karıştığında enfeksiyon vücudun diğer bölgelerine kolayca dağılır. Olası komplikasyonları diş kaybı, akciğer iltihabı, ağız ve yüz bölgesinde olası enfeksiyonlar, pnömoni, beyin apsesi gibi ciddi sorunları kapsar. Bu nedenle diş ağrısı sadece doktora gidene kadar kısa bir süreliğine ertelenmelidir. Diş ağrısı hafife alınmamalıdır. Diş ağrısı oluştuğunda ve apseli iltihaplar görüldüğünde mutlaka en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Yorum Yaz