Sıcak Basmasına Ne İyi Gelir: Sıcak Basması İçin Bitkisel Çözüm

Kadın Üreme Sistemi Hastalıkları kategorisine 1 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 294 defa okundu

Sıcak Basmasına Ne İyi Gelir: Sıcak Basması İçin Bitkisel Çözüm

sıcak basmasına bitkisel çözüm

sıcak basması için bitkisel çözüm

Menopozda sıcak basması neden olur?

Sıcak basmaları menopoz sürecinde ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda oldukça rahatsız edici olan menopoz belirtileri vücutta östrojen seviyesinin düşmesi nedeni ile oluşur. Beyin vücut ısısını kontrol etmek için harekete geçer ve sıcak basması denilen durum bu şekilde oluşur. Sıcak basmasını engellemek için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Sıcak basması nasıl önlenir: Sıcak basmasına bitkisel çözüm

– Ateş basması nasıl geçer: Birkaç kat kıyafet giyilebilir

Gün içerisinde sık sık kıyafet değiştirmek yerine işte ya da bir toplantıdayken daha rahat olmak ve sıcak basmalarını engellemek için birkaç kat giyinilebilir. Tshirt üzerine bir hırka giyildiğinde sıcak basmasını engellemek için hırka çıkarılabilir. Sıcak basması geçtiğinde kişi tekrar üşüyecektir. O zaman tekrar hırka gibi bir kat daha giyebilir. Bu şekilde kıyafet değiştirmek zorunda kalınmaz. Ayrıca hava geçiren pamuklu kıyafetler giyilmelidir. Naylon ve vücudu havasız bırakan kıyafetler terlemeyi kolaylaştırır. İç çamaşırları da pamuklu ürünlerden tercih edilmelidir.

– Ateş basmasına karşı önlemler: Menopoz belirtilerini tanımlamak ve tetikleyicileri önlemek

Bazı kadınlarda menopoz belirtileri kırmızı şarap, baharatlı gıdalar, kafein ya da stresli durumlar nedeni ile tetiklenebilir. Bu nedenle tetikleyicilerin tespit edilmesi önemlidir. Her kadında sıcak basmasını etkileyen farklı faktörler olabilir. Bu şekilde tetikleyicilerden kaçınarak sıcak basma atakları da engellenebilir.

– Sıcak basmasına çözüm: Düzenli egzersiz

Egzersiz genel sağlık için faydalı olmasının yanı sıra menopoz belirtilerini hafifletmek için de oldukça faydalıdır. Özellikle diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanserler risklerini azaltmak için kilo kontrolü ile birlikte düzenli egzersiz yapılması tavsiye edilir. Fiziksel aktivitelerin yapılması sıcak basması gibi menopoz belirtilerini de hafifletmeye yardımcı olur. Günde en az 30 dakika aerobik aktiviteleri (yürüyüş, yüzme, bisiklet); haftanın beş günü düzenli olarak yapılmalıdır.

– Dinlenmek

Stres, duygusal ya da fiziksel zorlanmalar kan içinde adrenalinin serbest bırakılmasına neden olur. Adrenalin ise kan akışını artırır ve vücut ısını yükseltir. Bunun sonunda sıcak basması atağının oluşma riski artar. Bu nedenle bol bol dinlenilmesi ve stresi azaltma tekniklerinin uygulanması önerilir. Yoga, meditasyon ya da nefes egzersizleri denenebilir.

– Sıcak basmasına ne iyi gelir: Sıcak içecekler

Sıcak içecekler; kahve ve çay gibi; sıcak basmasına neden olabilir. Bu tür içeceklerde bulunan kafein de tetikleyici olabilir. Menopoz belirtilerini hafifletmek için özellikle geceler kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Bu tür içeceklerin yerine meyve suları ya da sebze suları tüketilebilir. Rahatlatıcı etkisi ile papatya ve rezene gibi bitki çayları da tercih edilebilir.

– Ateş basması için ne yapılır: Oda bol bol havalandırılmalı ve serin tutulmalıdır

Birçok kadın, sıcak basması gibi etkiler olduğunda uykusuzluk sorunu ile karşı karşıya kalır. Bu sorunu çözmek için oda serin tutulmalı mümkünse bir vantilatör ya da klima kullanılmalıdır. Aynı zamanda serin tutacak kıyafetler de tercih edilebilir. Eğer sıcak basmaları çok şiddetli ise soğuk bir bez boyun ve göğüs bölgesine de uygulanabilir. Yatmadan önce soğuk kompresler uygulandığında gece olası sıcak basmaları biraz da olsa engellenmiş olacaktır.

– Ateş basmasına karşı önlemler: Bol bol su içilmelidir

Menopozda sıcak basmalarını engellemenin bir diğer yolu bol su tüketimidir. Günde 8 ila 10 bardak arası su tüketilmelidir. Daha önce saydığımız gibi suyun yanı sıra bitki çayları ve soğuk içecekler de tüketilebilir. Ancak kafein içeren içeceklerden uzak durulması gerekir. Gün boyunca su tüketmek vücudun ısı seviyesini düşürmesine yardımcı olur.
Menopoz belirtileri günlük hayatı olumsuz etkileyebilir. Genellikle bazı basit ve doğal çözümler ile bu belirtiler en aza indirilir. Ancak eğer belirtiler şiddetli ise ya da başka rahatsız edici belirtiler de varsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz