Sıcak Basmasına Ne İyi Gelir: Kadınlarda Ateş Basması için Bitkisel Çaylar

Bitkisel Çözümler kategorisine 13 Ocak, 2015 tarihinde eklendi, 3.399 defa okundu

Sıcak Basmasına Ne İyi Gelir: Kadınlarda Ateş Basması için Bitkisel Çaylar

menopozda sıcak basması bitkisel tedavisi

menopozda sıcak basması bitkisel tedavisi

Orta yaş üzeri kadınlarda menopoz dönemine yaklaştıkça hormonlar değişiklik gösterir. Hormonların etkilenmesi ile sıcak basmaları denen ani terlemeler görülür. Özellikle alkollü içecekler ve kahve bu rahatsız edici terlemeyi tetikleyebilir. Menopozda sıcak basması bitkisel tedavisi yöntemleri pek bilinmez ama gerçekten çok işe yarar. Sıcak basmalarını engellemek için bazı bitkisel çaylar kullanılabilir.

– Melek otu çayı

Amerikan yerlileri yüzyıllar önce sıcak basmaları için siyah melek otunu kullanmaktaydılar. Bu bitki kökü menopoz semptomları için kullanılan en etkili yöntemdir. 2006 yılında kanserle ilgili bir dergide yayınlanan bir çalışmada, melek otu özünün kadınlarda görülen sıcak basmalarını azalttığı vurgulanmıştır. Bu bitkinin kullanılması ile sıcak basması haftalık olarak % 56 oranında azaltılmıştır. 20 gram kadar melek otu 1 litre suyun içerisinde 20 ila 30 dakika kaynatılır. Her gün 3 bardak içilebilir. Eğer kişide meme, yumurtalık veya rahim kanseri veya uterin fibroids gibi kadınsal hastalıklar varsa melek otunun kullanılması önerilmez.

– Taze adaçayı

Adaçayı menopozal dönemdeki kadınlarda günde 5 kere içildiğinde sıcak basmalarını oldukça azaltmaktadır. Düzenli olarak sekiz hafta boyunca kullanıldığında olumlu etkileri görülmektedir. Taze adaçayı normal çay gibi demlenerek tüketilebilir. Bazı kadınlarda adaçayı iltihaplanmalara veya nefes almada zorluk gibi alerjik bir reaksiyonlara neden olabilir. Her iki reaksiyondan biri meydana gelirse, hemen bu bitkisel çözüm bırakılmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

– Kırmızı yonca çayı

Kırmızı yonca; soya ve keten tohumu gibi östrojen benzeri özellikleri ile sıcak basmalarını hafifletmeye yardımcı olan bir bitkidir. İsoflavonlar içeren kırmızı yonca çayı demlemek için 1 tatlı kaşığı kırmızı yonca 1 cezvede kaynatılabilir. 30 dakika kadar bekletildikten sonra içilmelidir. Günde 3 fincan tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak kırmızı yonca çayı içilmeden önce doktora danışmakta fayda olacaktır.

– Diğer bitkisel çaylar

Bu bitkilerin dışında karahindiba yaprağı da sıcak basmalarında kullanılan bitkisel bir yöntemdir. Karahindiba yaprağı menopoz sorunlarının dışında karaciğeri güçlendirmeye de yardımcı olur. Bu bitki çay olarak tüketilebileceği gibi beslenme içerisinde de yer alabilir. Menopoz belirtilerini hafifletmek için kırmızı ahududu yaprağı çayı da önerilir. Bitkisel çaylar kullanılırken mutlaka doktora başvurulmalıdır.

– Sıcak basması için Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi uzun yıllardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Son derece güçlü etkileri olan Hindistan cevizi ve Hindistan cevizi yağı sıcak basmaları ve menopozun rahatsız edici belirtilerini hafifletmek için de kullanılmaktadır.

– Belirti ve bulgular

Sıcak basmalarına yönelik çeşitli işaretler vardır. Üst bedende zaman zaman terlemeler görülebilir. Belirtiler kişiden kişiye göre farklılık gösterse de göğüs bölgesinde yoğun terleme ilk belirtidir. Sıcaklık hissi ve yoğun terleme varsa 45 yaşından büyük kadınların doktora danışmaları önerilir.

– Tedavi

Menopoz ve sıcak basması için herhangi bir ilaç tedavisi olmasa bitkisel çayların yanı sıra Hindistan cevizi yağı da kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı eklenen su ile banyo yapılabilir; cilt Hindistan cevizi ve su karışımı ile ovulabilir.

– Faydaları

Hindistan cevizi yağı, sıcak basması tedavisine yardımcı olmak için kullanarak rahatlama sağlar. Hindistan cevizi yağı kullanılmadan önce doktora danışmakta fayda olacaktır. Bu yağ sıcak basması da dahil olmak üzere pek çok hastalık için kullanılsa da bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

– Uyarılar

Halsizlik, yorgunluk, ağız kuruluğu veya baş dönmesi gibi belirtiler yaşanıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Sıcak basması deneyimleri ve belirtileri her kadında farklılık gösterse de bazı durumlarda altta yatan başka bir kadın hastalığı olabilir.

Yorum Yaz