Selülit Nasıl Azaltılır: Selülite Bitkisel Çözüm

Cilt Saç ve Tırnak Hastalıkları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 205 defa okundu

Selülit Nasıl Azaltılır: Selülite Bitkisel Çözüm

selülite bitkisel çözüm

selülite bitkisel çözüm

Selülit neden olur tedavisi nedir?

Selülit derinin derin katmanlarında oluşur. Ancak bu duruma genellikle stafilokok bakterileri neden olur. Böcek ısırığı, ülser gibi yanıklar, cerrahi yaralar veya egzama, sedef hastalığı ve mantar enfeksiyonları gibi dokunun bozulmasına neden olan hastalıklar sonucunda selülit oluşumu hızlanabilir. Genellikle bakteriler cilt üzerindedir ancak bu bakteriler derinin alt tabakalarına da ulaşabilir. Zayıf bağışıklık sistemi, su çiçeği veya zona hastalığı, diyabet, obezite, gibi faktörler ile kan dolaşım sorunları, lenfödem ve bazı ilaçlar da selülit riskini artırır. Enfeksiyon, bacakların arka bölümünde oluşsa da vücudun herhangi bir yerinde de olabilir. Selülit oluşumunu azaltmak ve engellemek için bazı bitkisel çözümler de bulunmaktadır.

Selülit nasıl geçer: Selülite doğal çözüm yolları

1. Çay ağacı yağı

Selülit için yağ uygulaması yapılabilir. Güçlü, antifungal, antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle, çay ağacı yağı selülit tedavisi için son derece yararlıdır.
– Bir tencere su içerisine bir veya iki damla çay ağacı esansiyel yağı eklenir. Selülit görülen bölgeler bu su ile yıkanır.
– Birkaç damla çay ağacı yağı, aloe vera jel veya bir çay kaşığı ham bal karıştırılır. Cilde uygulanır. Günde 2 kez işlem tekrarlanır.

2. Selülite hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri özellikle bakteriler ile mücadele etmeye yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda cildi rahatlatır ve şifa verici özelliklere sahiptir.
– Etkilenen alan üzerinde Hindistan cevizi yağı uygulanır.
– Cilt üzerinde birkaç saat bekletilir ve sonra yıkanır.
– Uygulama günde birkaç kez tekrarlanabilir.

3. Zerdeçal selülit tedavisi

Zerdeçal selülit tedavisinde güçlü doğal bir antibiyotik ve antiseptiktir. Aktif maddesi ile anti enflamatuar yarar da sağlar.
– Bir çay kaşığı zerdeçal tozu süt ile karıştırılarak kaynatılır. İçerisine biraz bal eklenir. Bu karışım her gün tüketilir.
– Alternatif olarak, 400-600 mg lık zerdeçal tabletleri de alınabilir.
– Bir çorba kaşığı çiğ bal, bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve 3 damla çay ağacı yağı ile hamur elde edilir. Bu hamur selülit görülen alanlara uygulanır. 15 ila 20 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile yıkanabilir.

4. Selülite kekik yağı

Doğal antibiyotik olan kekik yağı selülit için etkilidir. Anti viral, anti fungal, anti bakteriyel ve anti enflamatuar özellikleri ile fenolik bileşikler içerir.
– 10 ila 12 damla zeytinyağı, 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, kekik yağı veya başka bir taşıyıcı yağ ile seyreltilir. Etkilenen alan üzerine uygulanır ve birkaç saat açıkta bırakılır. Ardından ılık su ile yıkanır. Günde birkaç kez tekrarlanabilir.

– Üç damla kekik yağı, bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır. İçerisine bir çay kaşığı bal da eklenebilir. Bu karışım gün boyunca 3 ya da 4 kez tüketilebilir.

– Bir bardak su veya meyve suyuna 5 damla kekik yağı eklenerek tüketilebilir.

Not: Hamile kadınlarda rahim kasılmalarını teşvik edebileceği ve kanamaya neden olabileceği için kekik yağı kullanılmamalıdır.

5. Çemen otu

Flavonoidler içeren çemen tohumu deri enfeksiyonları ve deri iltihabı azaltmasının yanı sıra selülit tedavisinde de kullanılmaktadır.
– İki yemek kaşığı çemen tohumu sıcak suda birkaç saat bekletilir.
– Biraz su ile bir hamur yapmak için ezilir.
– Bu hamur selülit oluşan bölgelere uygulanır.
– Birkaç saat ciltte bekletildikten sonra ılık su ile yıkanabilir.
– İşlem selülitten kurtulana kadar her gün tekrarlanır.

6. Sarımsak selülite iyi gelirmi?

Sarımsak güçlü anti bakteriyel özelliklere sahiptir. İçerisindeki allicin enfeksiyonlar ile mücadeleyi kuvvetlendirir. Ayrıca, anti inflamatuar özelliği ile inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.
– 3 ila 4 diş ezilmiş çiğ sarımsak birkaç hafta boyunca günlük olarak tüketilebilir.
– Kokusundan rahatsız olunuyorsa sarımsağın ardından süt tüketilebilir.

Yorum Yaz