Selülit İçin Ne Yapmalı: Selülitten Kurtulmak için Bitkisel Çözümler

Güzellik Tavsiyeleri kategorisine 3 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 2.207 defa okundu

Selülit İçin Ne Yapmalı: Selülitten Kurtulmak için Bitkisel Çözümler

selülitten kurtulmak için bitkisel çözümler

selülitten kurtulmak için bitkisel çözümler

Selülit neden oluşur?

Selülit, genellikle kadınlarda görülen bir durumdur ve % 85 oranında görülür. En sık bacak arkasında oluşan selülit aynı zamanda kalça ya da karın bölgesinde de oluşabilir. Selülit cilt altında biriken serbest yüzen yağ hücreleri nedeni ile oluşur. Çukurlu yüzeyler oluşan deri bir portakal kabuğu görünümü alır. Bu cilt sorunun oluşmasının nedenleri arasında hormonlar, genetik faktörler ve sağlıksız bir yaşam tarzı vardır. Yaş ilerledikçe bu görünüm artabilir. Selülit için piyasada pek çok kozmetik ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin yanı sıra selülitten kurtulmak için bazı bitkisel ve doğal çözümler de uygulanabilir.

Selülit nasıl geçer: Selülite bitkisel çözüm

1. Selülit için bacak fırçalama

Kuru fırçalama bacak arkasındaki selülitlerden kurtulmak için en basit yollardan birisidir. Kuru fırçalama işlemi; kan dolaşımını artırır ve lenfatik drenajı geliştirir. Aynı zamanda toksinlerin birikmesini engeller ve selülit görünümünü azaltır. Üst deri tabakasındaki ölü derilerin de arınmasını sağlar. Doğal elyaf ile yapılan bir vücut fırçası kullanılması gerekmektedir.
– Başlamadan önce cilt yıkanır ve iyice kurulanır.
– Temiz bir fırça ile selülit görülen alanlar fırçalanır. Cilt alanları üzerinde fırçalama hareketi tek yöne doğru yapılmalıdır. Bu kan dolaşımını teşvik etmeye yardımcı olur.
– Fırçalama işlemi 5 dakika kadar sürdürülmelidir.
– Son olarak, duş alınır ve cilt üzerindeki ölü deri hücreleri ve kirler arındırılır.
– Bunu işlem günde bir kez; birkaç ay boyunca ya da cilt dokusunda iyileşme fark edilene kadar yapılabilir.

2. Selülit giderici acı biber

Acı biber, yağ yakan bir besindir. Doğal olarak vücut ısısını artırır, kan dolaşımı ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca, soluk tenli hücrelerden kurtulmaya yardımcı olur ve sağlıklı hücreleri güçlendirir. Acı biberin düzenli tüketimi; vücuttan toksinlerin atmaya yardımcı olur. Aynı zamanda selülit görünümünü azaltır.
– İki çay kaşığı kırmızı biber tozu, bir çay kaşığı rendelenmiş zencefil ve bir bardak ılık su içine bir adet taze limon suyu eklenir ve iyice karıştırılır.
– Karışım günde üç kez tüketilir. Bir ya da iki ay düzenli uygulandığında selülit görünümünde önemli ölçüde azalma olacaktır.

3. Selülite kahve kürü

Kahve telvesi de bir peeling olarak kullanılabilir. Cildin ölü deri hücrelerinden kurtulmasını sağlar. Ayrıca yeni ve sağlıklı hücrelerin yeniden oluşturulmasına yardımcı olur. Kahve tüketmek kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.
– Çeyrek fincan kahve telvesi, 3 yemek kaşığı şeker ve iki yemek kaşığı eritilmiş Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak bir hamur haline getirilir. Elde edilen hamur selülitli bölgelere uygulanır ve cilde birkaç dakika masaj yapılır. Ardından cilt alanları ılık su ile durulanır. Bu uygulama istenen sonuçlar elde edilene kadar haftada üç kez yapılabilir. Fazla hazırlandıysa karışım cam bir kavanozda daha sonra kullanılmak üzere saklanabilir.
– Alternatif olarak, kahve ve zeytinyağı da karıştırılabilir. 20 saniye boyunca yarım fincan kahve telvesi ve küçük bir miktar sızma zeytinyağı mikrodalgada ısıtılır. Selülit üzerine sıcak halde karışım uygulanır. Cilt alanı bir streç film ile sarılır. Cilt üzerinde 30 dakika bekletilir ve sonra ılık su ile durulanır. Gelişme görene kadar haftada 1 kez yapılabilir.

Selülite kesin çözüm:

4. Selülit için ardıç yağı

Ardıç yağı özellikleri detoxifying özellikler içerir. Bu içeriği ile selülitlerin azaltılmasını ve sıvı retansiyonun düşürülmesini sağlar.
– 10 ila 15 damla ardıç yağı çeyrek fincan zeytinyağı ile karıştırılır.
– Karışım etkilenen alanlar üzerine 10 dakika masaj yaparak uygulanır.
– Bu işlem günde iki kez yapılmalıdır. Uygulamaya başladıktan bir ay sonra cilt daha yumuşak ve daha sıkı bir yapıya kavuşur.

5. Deniz yosunu selülit tedavisi

Doğal peeling olan deniz yosunu; kan dolaşımını uyarır, cilt dokusunu geliştirir ve zararlı toksinlerin vücuttan temizlemesini kolaylaştırır. Ayrıca içerisindeki özellikler ile selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
– Üç çorba kaşığı kara yosunu (kolayca sağlık mağazalarından satın alınabilir), çeyrek fincan deniz tuzu ve çeyrek fincan sızma zeytinyağı ile karıştırılır. İçerisine herhangi bir esans yağdan birkaç damla karıştırılır. Bu karışım etkilenen alanlar üzerine duş alırken 10 dakika masaj yaparak uygulanır. Duş sonrasından cilde nemlendirici uygulanır. Bu uygulama günde bir kez ve birkaç hafta boyunca yapılmalıdır. Eğer fazla miktarda karışım yapıldıysa cam bir kavanozda buzdolabında saklanabilir.
– Selülitleri azaltmak için deniz yosunu banyosu da yapılabilir. Ilık su ile dolu küvete biraz yosun eklenir. Bu suyun içerisinde 20 dakika kadar beklenir. Uygulama haftada en fazla 2 kere yapılmalıdır.

6. Elma sirkesi ile selülit tedavisi

Selülite elma sirkesi en etkili çözümlerden biridir. Elma sirkesi yararlı mineraller, potasyum, magnezyum ve kalsiyum içerir. Bu içeriği ile selülitten kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Elma sirkesi şişkinlik ve selülit azaltırken aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur.
– 1 ölçek su ve 1 ölçek elma sirkesi karıştırılır. Eğer istenirse karışıma biraz da bal eklenir. Karışım etkilenen bölgelere uygulanır. Cilt üzerinde 30 dakika bekletilir ve sonra ılık su ile durulanır. İstenilen sonuç elde edilene kadar bu uygulamaya günde 2 kez devam edilir.
– Alternatif olarak, elma suyu, elma sirkesi ve su eşit miktarlarda karıştırılır. Etkilenen alanlar bu karışım ile ovulur. Sonra bölgeyi plastik streç film ile sarılır. Üzerinde sıcak havlu sarılır. Biraz bekledikten sonra bölge ılık su ile durulanır. Bu işlem günde bir kez uygulanabilir.
– Ayrıca, iki çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal karıştırılır ve düzenli olarak günde iki kez içilebilir.

7. Yeşil kil selülit tedavisi

Yeşil kil; kan ve lenf dolaşımını uyarır, ölü deri hücrelerini kaldırır, yabancı maddeleri ve yağları emer ve bağ dokuları güçlendirir. Bu özellikleri nedeniyle, yeşil kil selülit görünümünü azaltmak için etkili bir çözüm olarak kabul edilir.
– Yarım fincan yeşil kil ve deniz yosunu; çeyrek fincan taze sıkılmış limon suyu, 3 yemek kaşığı sıcak su ve bir çorba kaşığı organik bal ile karıştırılır. Karışım pürüzsüz bir hamur haline getirilir.
– Dairesel hareketler ile etkilenen bölge karışım ile ovulur. Ardından streç filmle sarılır ve 30 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile yıkanır.
– İstenilen sonuç alınana kadar uygulamaya devam edilebilir.

8. Somon

Selülit ve yağ hücrelerini kıran antioksidanlar içeren somon; omega 3 yağ asitleri açısından da zengindir. Cilt bakımı için yararlı maddeler içerir. Omega 3 yağ asitleri, cilt iltihaplarını yatıştırırken aynı zamanda cilt dokularını güçlendirir. Kan damarlarında zararlı toksinlerin birikmesini engeller ve dolaşımı artırır.
– Her hafta dört ya da beş porsiyon somon tüketilebilir. Özellikle yağda pişirilmiş şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

Yorum Yaz