Şeker Zararlı Mı: Şekerin Vücuda Zararları

Beslenme kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 192 defa okundu

Şeker Zararlı Mı: Şekerin Vücuda Zararları

şekerin vücuda zararları

şekerin vücuda zararları

Şeker tüketiminin zararları:

Çok şeker kullanımı tahmin edebileceğinizden çok daha fazla sağlık sorunlarına neden olur. Şeker hastalığı, obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, bazı kanserler, akne, kırışıklıkları ve diğer hızlandırılmış yaşlanma belirtileri çok şeker kullanımıyla tetiklenir. Şeker, kokain ve diğer uyuşturucular gibi fakat etkisi daha az olan bağımlılık yaratır ve bunun yanı sıra karaciğer ve beyinde olumsuz etkiler yaratır. Daha da kötüsü, kanserlerin büyümesi için yakıt görevi görür. Şekerin her alanda kullanılması insanlarda bu hastalıkların görülme oranının artmasına neden olur. Son senelerde ortalama olarak artan şeker kullanımı oranı, beraberinde hastalıkların görülme oranını da arttırmıştır.

  • Şeker kanseri besler mi?

Aşırı şeker kullanımının kanser riskini arttıracağı fikri ilk olarak Amerikan Kanser Birliği tarafından ortaya atıldı. Herkesin vücudunda sık sık kanser riski oluşturacak hücre anomalileri yaşanır. Ancak bu anomaliler vücudun ani tepkisi ile yok edilir. Ancak şeker bu hücrelerin güçlenmesini sağlayan bir maddedir. Bu yüzden şeker tüketimi ne kadar çok olursa yaşanan hücre anomalilerin güçlenip kansere dönüşme riski de o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden şeker kanser riskini arttırıcı ve kanser olanlarda da hastalığı ilerletici etki gösterir.

  • Şeker kalp çarpıntısı yaparmı: Şekerin kalbe zararı

Sodyum, trans yağ ve doymuş yağların kalp sağlığı için azaltılmasında fayda vardır. Çalışmalar, şeker ve yüksek glisemik yükünün kalp hastalıkları riskini bir hayli yükselttiğini göstermektedir. Yapılan araştırmaların sonuçlarına bakıldığında beslenme şeklinde yüksek glisemik ve şeker bulunan kişilerin %75 daha fazla kalp hastalığı geçirme riski oluşmaktadır. Çok fazla şeker kandaki trigliserit (fazla olan şekerin yağ bileşeni olarak depolanma türüdür) miktarını yükseltir ve koruyucu HDL-kolesterol seviyesini düşürür. Kalp hastalığı için tüm risk faktörlerini oluşturan şekerin günlük tüketim sınırı araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Bu miktar erkekler için günde en fazla 6 çay kaşığı iken kadınlar için 9 çay kaşığıdır.

  • Şeker yağ yaparmı?

Şekerin içinde bulunan yüksek miktardaki glisemik maddesi, yağın depolanmasını sağlayan bir ara bileşen görevi görür. Bu durumda kana geçen şekerler organlara verilir ve bu sırada glisemik de organlara dağılır. Glisemik maddesinin birikimi ile kişinin vücudunda yağ birikimi görülür ve bu nedenle kişi kilo alır. Kilo alan kişi tüm organları ve dokuları da yap bağlayacağı için çeşitli hastalıkların oluşumu görülebilir. Yani yağ oluşumu hastalıkların oluşumu için uygun ortamı hazırlar.

  • Şeker karaciğeri yorar mı?

Yağlı karaciğer çoğu kişide görülen önemli bir sorundur. Genelde insanlar karaciğer yağlanmasının nedeni olarak yağ tüketimini düşünürler ki yağ tüketiminin etkisi büyüktür. Ancak aşırı şeker tüketimi, yağ tüketiminden daha etkilidir. Karaciğerin vücuttaki görevi zararla maddelerin süzülmesi ve asıl olarak besin depo edilmesidir. Vücuttaki fazla glikozu glikojen olarak depo eder. Bu yüzden vücuda fazla alınan şeker (yani şekerin öz maddesi glikoz) gereğinden fazla alındığında karaciğerde glikojene çevrilir. Karaciğerdeki glikojen depolama kapasitesi dolduğu zaman glikojen karaciğerin dışına depolanmaya başlar ve bu nedenle karaciğer yağ ile kaplanır. Karaciğerin yağ ile kaplanması vücudun zehirlenmesin bile yol açabilir. Bir diğer görevi zararlı maddeleri süzmek olan karaciğer üzerindeki ağır yükler nedeni ile bu görevi tam yerine getiremez ve kana üre ve ürik asit gibi zararlı maddeler de karışır ve bu durum kan zehirlenmesinden yola çıkarak birçok hastalığa kadar gider. Bu durumda oluşan hastalıkların çoğu hayati risk taşımaktadır.

  • Şeker tüketimi böbrek taşı yapar mı?

Şekerin aşırı tüketimi birçok organa zarar verdiği gibi böbreklere de zarar verir. Araştırmaya göre günde sadece bir bardak şekerli içecek içmek böbrek taşı riskini yaklaşık yüzde 25 oranında artırır. Dahası da şu ki 1 kutu meyve suyu veya şekerli kola gibi asitli içecekler böbrek taşı riskini %33 arttırır. Diğer içeceklerden kahve, çay, portakal suyu ve şarap gibi mineralli içeceklerin böbrek taşı geliştirmede daha az risk oluşturduğu sonucuna varılmıştır. Böbrek taşı riskinin azaltılabilmesi için bol sıvı alınmalı ve kandaki şeker konsantrasyonunun azaltılması gerekmektedir.

  • Şeker diş çürütür mü?

En çok küçük çocukların süt dişlerinde görülen bu durum, hem ağız sağlığı için hem de vücut sağlığı için tahmin edilenden daha zararlı bir rahatsızlıktır. Dişleri oluşturan karoten ve mineraller üzerinde biriken şekerler bakteri ve virüs üretimine neden olur. Bu bakteriler ise dişin tabakalarını tüketerek beslenir. Bu yüzden çürüyen dişler hem ağızda bakteri birikimine neden olur hem de sindirim zorluğu yaşanmasına neden olur. Bu yüzden dişlerin bakımı çok önemlidir. Dişlerin çürümesinin önüne geçilmelidir. Bu yüzden şeker kullanımı azaltılmalıdır ve bunun yanı sıra dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.

  • Beyin şeker ilişkisi:

Araştırmalara göre şeker beyin için zararlıdır. Çok şeker alımı kanda şeker artmasına neden olur ve vücudu dolaşarak beyne de giden kan beyindeki dar kıvrımlı yollardan akarken şeker özütlerini beyin kıvrımları arasında bırakabiliyor. Bu kıvrımlar çok hassas olduğundan dolayı şeker özütleri buraları tahriş ediyor. Tahriş olan bölümlerde nadiren de olsa ödem oluşumu gözlenebiliyor. Gözlenmese bile en ufak darbelerde dahi ödem oluşma riski artıyor.

  • Şeker kilo aldırırmı?

Tadını beğenmediğiniz gıdalar eğer mineral açısından zenginse ve tüketmeniz gerekiyorsa bazı şekerli ve tatlandırıcı gıdalarla tadı düzeltmekte size yardımcı olabilir. Buna örnek olarak bir kaşık balı gösterebiliriz. Ancak bazı gıdalar çok miktarda şeker içermektedir. Özellikle gazlı içeceklerin “light” olarak nitelendirilmeyenleri, yani kola, gazoz ve meyveli soda gibi sıvılar, normalden çok daha fazla şeker içermektedir. Bu tip sıvılar tüketilirken ne kadar diyet yapılsa da o diyetin bir anlamı kalmaz çünkü almanız gereken şekerden çok daha fazlası zaten bu sıvılardan alınmaktadır. Ayrıca bu içeceklerdeki asitler de insan vücuduna çok zararlıdır. Bu asitler mide öz suyunun asidik derecesini yükselterek mide çeperlerinin tahriş olmasına neden olur. Aynı zamanda içilirken boğaz ve gırtlakta da tahrişli bölgelerin oluşmasına neden olabilir.

  • Yapay tatlandırıcılar zararlı mı?

Şeker kullanımı konusunda herkesin bu kadar uyarılmasının sebebi genel olarak çok kullanılmasıdır. Şeker gerektiği kadar kullanıldığında insan vücuduna çok yararlıdır. Yalnız bunun aksine çok yanlış bir uygulama söz konusudur. Bazı insanlar yapay tatlandırıcılar kullanmaktadır. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Yapay tatlandırıcılar glikoz içermez ve glikoz hücrelerin enerji üretmek için kullandıkları temel maddedir. Bu yüzden doğal şeker kullanımını sıfıra indirip sadece yapay şeker kullanmanız kısa sürede ciddi hastalıklara yakalanmanıza neden olabilir.

Yapay tatlandırıcıların kullanımının önemli olduğu yer, çok şeker kullanan kişilerin şeker kullanımını azalttıkları evredir. Bu evrede gereken kadar glikozun alınmasının ardından eğer yemekler tatlandırılmak istenirse çok olmamak koşuluyla yapay tatlandırıcılar kullanılabilir.

Yorum Yaz