Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir: Şeker Hastalığı için Şifalı Bitkiler

Bitkisel Çözümler kategorisine 11 Ekim, 2015 tarihinde eklendi, 726 defa okundu

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir: Şeker Hastalığı için Şifalı Bitkiler

şeker hastalığı için şifalı bitkiler

şeker hastalığı için şifalı bitkiler

Şeker hastalığı neden oluşur?

Kanda glikoz düzeyi eksikliği ile ortaya çıkan şeker hastalığı diyabet olarak da bilinmektedir. Pankreas tarafından üretilen vücuttaki insülinin azalması ya da hiç üretilmemesi nedeniyle oluşur. Diyabet belirtileri susuzluk ve açlık, ani kilo kaybı, yorgunluk, aşırı idrara çıkma ve yaraların yavaş iyileşmesi gibi belirtilerdir. Şeker hastalığı genel sağlık için çok tehlikeli bir hastalıktır. Kalp damar hastalıkları, retinopati, etkilenen bacak amputasyonu veya böbrek hastalığı gibi başka sorunlara neden olabilir. Bazı durumlarda körlüğe de neden olmaktadır. Diyabet için ilaç tedavilerinin yanı sıra bitkisel çözümler de kullanılabilir.

Şeker hastalığına neler iyi gelir: Şeker hastalığına bitkisel çözüm

1. Şeker hastalığı için ne yapılmalı: Acı kabak:

Acı kabak şeker hastalığı için yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Sabah aç karna kahvaltıdan önce acı kabak suyu içilmesi önerilir. Düzenli olarak her gün içildiğinde kandaki glikoz seviyelerini korumaya yardımcı olur. Birkaç ay boyunca kullanılması önerilir.

2. Şeker hastalığına iyi gelen besinler: Çemen otu:

Şeker hastalarına çemen otu da önerilmektedir.
– Biraz çemen tohumu geceden suda ıslatılır. Sabah aç karna tüketilebilir.
– Çemen tohumu toz haline getirildikten sonra süte eklenerek de tüketilebilir. Bu karılım hastalıklardan korunmak için de tüketilebilir. Birkaç ay düzenli olarak içildiğinde kanda şeker seviyesini kontrol etmeye yardımcı olacaktır.

Şeker hastaları neler yemeli?

3. Guava:

Guava meyvesi C vitamini ve bol miktarda lif içerir. Diyabet hastalarına önerilen besinler arasındadır. Kanda şeker düzeyini dengelerken aynı zamanda genel vücut sağlığı için de oldukça faydalıdır. Ancak guava fazla miktarlarda tüketilmemelidir.

4. Mango:

Mango ve mango yaprakları şeker hastalarında kullanılan bitkisel çözümler arasındadır.
– Mango yaprakları geceden suda bekletilir. Ertesi sabah aç karna tüketilir. Diyabet belirtilerini hafifletirken şeker hastalığının oluşmasını da önler.
– Ayrıca mango yaprakları güneşte kurutulabilir. Kuruduktan sonra toz haline getirilir ve her gün yarım çay kaşığı kadar alınabilir. Kanda şeker seviyesini korur.

5. Şeker hastalığı için tarçın çayın:

– 4 çay kaşığı toz tarçın su ile karıştırılarak kaynatıldıktan sonra tüketilebilir. Bu işlem düzenli olarak yapıldığında kan şekeri düzeylerini korumaya yardımcı olacaktır. Ilık suya toz tarçın eklenerek de tüketilebilir.

6. Şeker hastalığı ve aloe vera:

– Aloe vera, defne yaprağı ve zerdeçal tozu eşit oranlarda karıştırılarak tüketilebilir. Bu karışımın tüketilmesi ile kandaki şeker düzeyi normal seviyelere çıkar.

7. Şeker hastalığı için su tüketimi:

Genel sağlık açısından da yararlı olan su, diyabet hastaları tarafında daha çok tüketilmelidir. Günde 2 buçuk litre kadar su tüketilmesi tavsiye edilir. Suyun yanı sıra meyve ve sebze suları da tüketilebilir. Ancak kafeinli ve alkollü içeceklerden kaçınılması önerilmektedir.

8. Şeker hastalığı ve güneş ışığı:

Güneş ışığı D vitamini sağlayan en iyi kaynaktır. D vitamini ise insülin ve kan şekerini korumada yardımcı bir besindir. D vitamini alımı için D vitamini besinlerin tüketilmesinin yanı sıra güneş ışığından da faydalanılabilir. Sabah erken saatlerde 10 ya da 15 dakika güneşlenmek yeterli olacaktır. Ancak öğlen saatlerinde güneş cilde zarar verebileceği için bu saatlerde güneş altında oturulması önerilmez.

9. Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler: Hint bektaşi üzümü:

Hint bektaşi üzümü C vitamini açısından zengindir. Bu özelliği ile pankreasın insülin üretimini artırır ve kan şekeri düzeylerini korur.
– İki çay kaşığı hint bektaşi üzümü suyu sıkılır. Aç karna bu su tüketilebilir. Her sabah tüketilmesi önerilir. Acı kabak ve hint bektaşi üzümü suyu eşit miktarda karıştırılarak tüketilebilir.
Şeker hastalığında beslenme düzeni oldukça önemlidir. Bol bol sebze ve meyve tüketilmesi gerekir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra egzersiz programları da uygulanabilir.

Yorum Yaz