Şeker Hastaları Ne Yemeli: Şeker Hastalarına Beslenme Listesi

Diyabet kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 1.027 defa okundu

Şeker Hastaları Ne Yemeli: Şeker Hastalarına Beslenme Listesi

şeker hastalarına öneriler

şeker hastalarına beslenme listesi

Şeker hastaları nasıl beslenmelidir?

Şeker hastalarının uygulaması gereken iki tip beslenme şekli bulunmaktadır. Bunlar birbirinden farklıdır, ancak iki diyetin de amacı kandaki şeker oranını düzenlemektir. Hastanın durumuna göre bu iki beslenme şeklinden biri kullanılır. Hasta olan ya da olmayan herkes için geçerli olan bir şey varsa o da şudur ki mutlaka yenilen içilen şeylere ve vücuda alınan maddelerin miktarlarına dikkat edilmelidir. Fakat şeker hastaları çok daha dikkatli olmalıdır çünkü hasta olmalarının sebebi şeker miktarına olan zaaflarından kaynaklanmaktadır ve kanlarındaki şeker oranını düzenlemedikleri zaman gerçekten tehlikede demektirler.
Bu yazıda fındık, meyve, sebze, karbonhidratlar, nişasta, protein, şeker, yağ ve diğer besin ve gıdalar nasıl kan şekerini yükseltmeden (hiperglisemi) ya da alçaltmadan, yani zarar vermeden nasıl almamız gerektiği ve ne kadar almamız gerektiği hakkında bilgiler okuyacaksınız.

Yüksek kan şekeri belirtileri:

2 tip diyabet vardır. Vücudun yeterli insülin yapamadığı durumuna yüksek kan şekeri denir ve belirtiler şunlar olabilir:

– Yorgunluk
– Bulanık görme
– Artan iştah
– Susuzluk
– Çok sık idrar atma

Amerikan diyabet merkezi tarafından belirlenene göre; normal kan şekeri miktarı yemeklerden önce 70 ve 130 mg/dL arası iken yemeklerden birkaç saat sonra sonra 180 mg/dL civarına çıkmaktadır. Mutlaka kan şekerinizi ya doktora ya da kendi evinizde kan ölçer aletlerle kontrol ederek ters bir durumda doktora başvurun.

Şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler ve şeker hastalarının uzak durması gereken yiyecekler:

Şeker hastalarına diyet:

Düşük şeker diyeti

Biri şeker hastalığı türlerinden biri olan düşük kan şekerine (hipoglisemiye) sahip olduğunda, bir kaşık dolusu şeker veya bal glikoz seviyelerini yükseltmekte yardımcı olabilir. Ancak, şekerin birden çok alımı çoğu kez önerilmez ve bu alımın tehlikeli olduğu söylenir. Çünkü aniden yüksek doz alınan şeker miktarı hastanın kanındaki şeker dengesini bozar ve bu durum hastanın böbreklerinin iflasına bile yol açabilir.
Eğer şeker hastalığı varsa, şeker tüketiminizi çok dikkat etmeniz gerekir. Özellikle rafine şeker ve diğer basit karbonhidratlar şeker hastaları için çok önemlidir. Düşük şekerli gıdaların yanı sıra, az yağlı gıdalar ve dengeli bir diyet yönergeleri doğrultusunda yemek yemelisin.

Düşük yağlı diyet

Sodyum, doymuş yağ, kolesterol ve trans yağ yüksek gıdalar kalp hastalığı ve felç riskini yükseltebilir. Ancak, bu tüm yağlardan kaçınmak gerektiği anlamına gelmez. İyi yağlar zengin gıdalar olarak adlandırılan gıdalarda bulunur. Tekli doymamış ve Çoklu doymamış yağ düşük kolesterol düzeyleri şeker oranının düzenlenmesinde yardımcı faktör olarak gösterilebilir.
Somon, uskumru ve ringa balığı gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin soğuk su balıklarının etlerini mutlaka tüketmelisiniz. Zeytinyağı, avokado ve fındık da bu açıdan bakıldığında iyi besin kaynaklarıdır.

Şeker hastalarına yasak yiyecekler:

– Kırmızı et
– Pastırma
– İşlenmiş gıdalar
– Yüksek yağlı peynir gibi süt ürünleri

Şeker hastalığına iyi gelen meyve ve sebzeler

Karbonhidrat ve yağ oranlarını dengeleme, diyabet dostu diyetin için ayrılmaz bir parçasıdır. İşlenen ve rafine edilmiş karbonhidratlı tahıllar çok zararlıyken, tam tersine diyet lifi bol (iyi karbonhidratlı) gıdalar ise birçok bakımdan yararlıdır. Tahılların geneli lif, yararlı vitamin ve mineraller açısından zengindir. Diyet lifi sağlıklı sindirime yardımcı olur ve yedikten sonra hazımsızlık çekmenin önüne geçerek düzenli tuvalete çıkmanızı sağlar. Bu yüzden şeker hastaları için çok önemli bir madde olarak görülmektedir.

Şeker hastalarının yemesi gereken yiyeceklerin listesi:

– Yeşil yapraklı sebzeler
– Fındık
– Tahıllar
– Az yağlı süt ürünleri
– Fasulye ve bezelye
– Taze düşük şekerli meyveler (böğürtlen, ahududu, böğürtlen, kızılcık, armut, kavun, greyfurt ve kiraz)

Kaçınılması gereken gıdalar:

– Yüksek şeker meyveler (karpuz, ananas, üzüm, kayısı, üzüm ve portakal)

Nişasta

Nişasta vücudun kanındaki glikoz dönüştürerek vücudun şeker dengesinin sağlanmasında yardımcı görev üstlenir. Şeker dengesini düzenlemenin yanı sıra aynı zamanda vitamin, mineral ve lif içerdiği için enerji kaynağı görevi görür. Tam buğday nişastası sağlıklıdır. Çünkü onlar beslenmeyi en üst düzeye çıkarır ve kana yavaş yavaş karışır. Bu da dengenin bozulmadan kana şekerin alınmasını sağlar. Dünya Sağlık Örgütü şeker hastalarının günde en az 1 porsiyon nişasta alması gerektiğini söylemektedir

Yenmesi gereken gıdalar:

– Bütün tahıl ekmek
– makarna
– Tahıl
– Pirinç
– Kraker ve ekmeği sürümleri
Yenilmemesi gereken gıdalar:
– Patates cipsi
– Ambalajlı çerez
– Gofret

Eğer şeker hastalığınız varsa, kan şekeri düzeyinizin bozulmasına engel olmak için gün içinde sürekli küçük küçük yemeye alışmalısınız. Bu sizin çok önemli bir konudur lütfen dikkatlice okuyun. Ayrıca egzersiz yapmadan önce ve egzersiz yaptıktan sonra vücudunuzun şeker dengesini sağlayabilmek için mutlaka daha fazla şeker ve karbonhidrat alınmasına özen göstermelisiniz.
Yaş ve kilo, boy, egzersiz düzeyinde ve şeklinde değişikliklere yol açabilir. Bu durum aynı zamanda diğer bir faktör olarak diyette de etkilidir. Bizim size tavsiyemiz; kan ölçer aletlerle yaptığınız egzersizler ve yediğiniz yemekler öncelerinde ve sonralarında mutlaka kanınızdaki şeker değerlerini ölçerek not alın ve bunu doktorunuzla ve diyetisyeninizle paylaşarak hastalığınıza özen gösterin.

Şeker hastaları kilo verebilir mi?

Kilo kaybı sizin fiziksel görüntünüzü değiştirebilir fakat kanınızda da değişiklik olmasına yol açar. Verdiğiniz kilolarla beraber kanınızdaki şeker oranı da düşer ve bu da kan basıncının artmasına yol açar. Özellikle çok hızlı kilo vermek vücut için çok zararlı bir durumdur, şeker hastalığı olmayanların da zararına olan bu durum şeker hastalarında hayati risklere bile yol açabilir.

Düzenli egzersizin yanında bir de kepekli tahıllar, meyve, sebze zengin ile birlikte ve az yağlı süt ve süt ürünleri ile yapılan diyet daha yavaş ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olabilir. Eğer güvenli bir şekilde kilo vermek ve egzersiz yapmak istiyorsanız plan yapmak için mutlaka doktorunuza ve diyetisyeninize başvurarak söylenen yönergeleri harfi harfine uygulayınız.

Diyabet hakkında daha fazla bilgi

Bazen bu iki tip şeker hastalığı yaşayanlarda bir meydan okuma gibi görünebilir, bu durum hastalığı kabullenmemeden gelen bir psikolojik iteleme refleksidir. Ancak bunu belirtileri doğrultusunda eninde sonunda kabul etmek zorunda kalacaksınız. Bu kabul edilmeden sonra rutin bir egzersiz planı ve uygun bir diyet tablosu ile diyabetinizi yönetmek aslında çok kolaydır. Sodyum, şeker ve karbonhidrat düzeyleri ambalajlı gıdaların üstünde mutlaka yazmaktadır, dikkatle inceleyerek bu bilgilere ambalaj üzerinden ulaşabilir ve ona göre bir yol yordam izleyebilirsiniz.

Doktorunuz, bir beslenme uzmanı ve bir diyetisyen, diyabet yönetimi ekibinizin tüm önemli üyeleridir. Kan şekerinin düzenlenmesi konusunda bu üyelerin uyarıları ve yönergelerini mutlaka dikkatle uymalısınız ve onların uygulamalarını kafanıza göre değiştirmemelisiniz. Kan şekeri hastalığı basit gibi görünse de bazı kritik durumlarda gerçekten hayati risk taşıyabilir. Bu yüzden mutlaka bu durumla yakından ilgilenmeli ve asla tedavi yöntemlerini uygulamayı geciktirmemelisiniz.

Yorum Yaz