Sarılığa Ne İyi Gelir: Sarılık İçin Doğal Tedavi

Bitkisel Çözümler kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 4.780 defa okundu

Sarılığa Ne İyi Gelir: Sarılık İçin Doğal Tedavi

sarılık için doğal tedavi

sarılık için doğal tedavi

Sarılık neden olur?

Sarılık yaygın olarak bebeklerde görülmektedir. Ancak tabii ki bazı durumlarda yetişkinleri de etkileyebilir. Kandaki bilirubin olarak bilinen sarımsı safra pigmentlerinin artması nedeniyle oluşan hastalığa sarılık denir. Genellikle besin tüketiminin ardından meydana gelen atık ürünleri karaciğer parçalayarak atılması gerekenleri boşaltım sistemine yönlendirir. Ancak bazı durumlarda karaciğer safraya gereken hormonu gönderemez ve bu nedenle dışarı atılması gereken bilirubin maddesi atılamaz. Karaciğer bunu yapamadığı zaman kandaki bilirubin seviyesi yükselir ve sarılık oluşumu gözlemlenir. Sarılık, farklı türlerde olabilir.

Sarılık nedenleri:
– Bazı ilaçlar
– Kan hastalıkları
– Safra taşı
– Hepatit türevleri
– Alkolik karaciğer hastalıkları
– Pankreas kanseri

Genellikle safra kesesi, pankreas ve karaciğer ile ilgili bir sorunun belirtisi olarak kabul edilmektedir.

Sarılık belirtileri nelerdir:
– Deride sarı lekeler
– Gözde sarı lekeler
– Dilde sarı lekeler
– İdrarda renginde koyuluk
– Yorgunluk
– Baş ağrısı
– Ateşlenme
– İştah kaybı
– Mide bulantısı
– Kusma
– Kilo kaybı
– Karın ağrısı
– Deride kaşıntı
– Soluk renkli dışkılama

Sarılık belirtisi olarak bunlardan birkaçı ya da tümü görülebilir.

Sarılık nasıl tedavi edilir?

Bu ilaçlar ile sarılıktan kurtulma sürenizi kısaltabilirsiniz. Ancak genel belirtilerde azalma görmüyorsanız ve tam tersine belirtiler çok şiddetliyse mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Sarılığa bitkisel tedavi:

1. Limon sarılığa iyi gelir mi?

Limon, karaciğer üzerindeki şifalı etkileri sayesinde sarılık tedavisinde yardımcı rol üstlenebilir. Böylece zararlı atık ürünlerin atılımını sağlayan bilirubin, vücuttan bu maddelerin elimine olmasını sağlar. Bu işlevi nedeni ile doğal bir idrar söktürücü olarak kullanılan bir besindir. Ayrıca karaciğer safra üretimi ve yararlı mineral emilimini uyarıcı özelliğe sahiptir.
– Bir bardağın içine 5 6 damla limon suyu damlatınız ve bu suyu günde iki kez olmak koşulu ile hafta 3 ya da 4 gün tüketin.
– Ayrıca, yarım limon suyu ve bir tutam tuzu yarım bardak su karıştırıp bu karışımı içebilirsiniz. Birkaç hafta boyunca, günde 3 kez içmeniz sorununuzun çözülmesi için yeterli olacaktır.
– Alternatif olarak, bir fincan kaynar suya 8-10 limon yaprakları ekleyin. Üzerini kapatın ve yaklaşık beş dakika boyunca demlenmesine izin verin. Süzün ve çay olarak tüketin. Bu çayı hafta boyunca günde iki kez için.

2. Şeker kamışı

Sarılıktan hızlıca kurtulmak için uygulanabilecek bir başka popüler çözüm ise şeker kamışı çözümüdür. Sarılık sırasında vücudun glikoz düzeyinde ani düşüş gözlemlenir. Şeker kamışı içinde bulunan kolay sindirilebilir şeker ise enerji düzeyinin yüksek tutulmasına yardımcı olur ve daha hızlı iyileşme sağlar.
Ayrıca, şeker kamışı doğada tamamen alkali olduğu için vücudun asit düzeyi düşük kalmasına yardımcı olur ve bu şekilde vücudu nemli tutar.
– Bir bardak şeker kamışı suyunun içine yarım limonun suyu ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı iki üç hafta boyunca her gün 2 3 kez içmeniz gerekmektedir. Bu tedavi sürecinde vücudunuzda yavaş ancak istikrarlı bir iyileşme görülecektir. Daha düzenli bir şekilde idrara çıkma ve idrar rengi ve içeriğinin normale dönmesi sağlanacaktır.
– Alternatif olarak, şeker kamışı suyunun içine 5 6 yaprak fesleğen yaprağı konarak 2 saat kadar beklendikten sonra bu karışım günde bir kez tüketilir. 3 hafta içinde olumlu etkiler gözlemlenecektir.

Not: Şeker kamışı suyu çoğu meyve suyu ve diğer ambalajlı likit gıdalarda kullanılmaktadır. Ancak bu türde hazır gıdalar tüketilmemelidir. Organik şeker kamışı kullanılmalıdır.

3. Arpa

Arpa sarılığın etkili çözümlerinden bir başkasıdır. İdrar söktürücü etki gösterir ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına bilirubin silsin bileşeni ile yardımcı olur.
– 3 litre suya bir fincan arpa ekleyin. Bir kaç saat kaynattıktan sonra, karışımın yeterince soğumasını bekleyin. Limon suyu, tuz ve lezzetli olması için şeker ekleyin. Belirtiler gidene kadar her gün 4-5 bardak bu karışımdan için.
– 1 yemek kaşığı arpanın içine hamur kıvamını alana kadar su ekleyin. Ardından hamurlaşan karışımı sarılıkların yoğun olduğu bölgelere sürün. 2 hafta boyunca uyguladığınızda sarı lekelerin yok olmaya başladığını göreceksiniz.

4. Zerdeçal sarılığa iyi gelir mi?

Zerdeçal karaciğer detoksifikasyon sürecinde yardımcı olan curcumin olarak bilinen bir bileşiği içerisinde bulundurur. Curcumin, karaciğerdeki alkol zararını ve diğer zararlı toksinler söküp atmaya yarar. Ayrıca, tıbbi bileşenlerinin sağladığı özellikleri ile normalden daha hızlı iyileşmeyi sağlamaktadır.
– Çeyrek çay kaşığı zerdeçal tozunu sıcak su içine atın ve suyu karıştırın. Her gün bu karışımı 3 kez için. 1 ya da 2 hafta içinde hastalığınızın iyileşmeye başladığını gözlemleyeceksiniz.
– Alternatif olarak, bir çay kaşığı zerdeçal tozunu taze bir limonun suyu ile karıştırıp ardından bir tutam acı biber ve bir çay kaşığı bal ile birlikte bir bardak kaynar suyun içine dökün. Bu birkaç hafta boyunca bu karışımı günde bir kez için.

5. Zencefil hepatit B tedavisi

Zencefil doğal bir detoxifier görevi görür ve aynı zamanda farklı sorunlara karşı karaciğeri koruyarak normal ve düzgün çalışmasını sağlar.

– Bir bardan suya 1 çay kaşığı zencefil tozu ekleyerek karıştırın.
– Bu karışma yarım çay kaşığı nane suyu ile bir tatlı kaşığı limon suyu ekleyerek tekrar karıştırın. Son olarak karışma bir çorba kaşığı bal ekleyin.
– Bu karışımı her gün üç ya da dört kere, iki hafta boyunca tüketin.

6. Turp

Turp karaciğeri için çok etkili bileşenler içerir ve bu nedenle sarılık için de iyi bir çözüm olarak görülmektedir. Ayrıca kanı arındırmak ve zararlı toksinleri bilirubin yardımı ile vücuttan atmak güçlü detoxifier özellikleri vardır. Bu yüzden turp ve turp yaprakları sarılık tedavisinde kullanılabilir.
– Taze turp yaprakları suya tutarak temizleyin. Turp yaprağını kaynar suya atın ve 10 dakika kadar demlenmesine izin verin. Bu turp yaprakları ile yaptığınız çaydan günde bir bardak için. Yaklaşık 10 gün içinde daha hızlı bir iyileşme sağladığını göreceksiniz. İsteğe göre içine bir çay kaşığı ezilmiş fesleğen yaprakları da ekleyebilirsiniz.
– Alternatif olarak, iki hafta boyunca her sabah taze turp yiyin. Özellikle siyah turp yemeniz çok daha faydalı olacaktır. Çorbasını yaparak ya da salatasını yaparak tüketebilirsiniz.

7. Domates

Domateste mevcut olan yüksek miktardaki likopen, sarılıktan kurtulmayı kolaylaştırıcı ve karaciğerdeki zararları azaltıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca, etkili bir şekilde zararlı toksinleri vücuttan atar. Bu da domatesin güçlü bir detoxifier özelliği olduğu anlamına gelir.
– İki bardak suda beş taze domatesi 10-15 dakika kadar kaynatın.
– Kaynaya domateslerin kabuklarını soyun.
– Bir elek üzerinde onları ezerek suyunu tamamen çıkarıp bir kaba koyun.
– Domatesin suyuna bir tutam karabiber ve bir tutam tuz ekleyin.
– Bu sudan her sabah aç karnına bir bardak için.
– Bu tedaviyi en az iki hafta boyunca, günde bir kez uygulayın.

Sarılık bulaşıcı mıdır?

Sarılık bazı mikroplar nedeni ile oluştuysa bulaşıcıdır. Sarılığa karşı koruma sağlamak için sarılık aşısı yapılmaktadır.

Yorum Yaz

2 Yorum

  • KadriyeCevapla

    Merhaba hocam annem kalp kapağı ameliyatı oldu yaklaşık 23 gün önce tahlilleri hepatit b çıktı sarılık çıktı buna göre hangi sebze ve meyveler iyi gelir bana cevap yazarsaniz s3vinirim

    Eki 22, 2016 08:02
  • SertacCevapla

    Merhaba hocam bana sarılık testı koydular benım ne yapmam gerekiyor bana ne olur yardım edın

    Eyl 05, 2017 20:58