Sararmış Tırnaklara Ne İyi Gelir: Tırnak Sararması İçin Bitkisel Çözümler

Cilt Saç ve Tırnak Hastalıkları kategorisine 17 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 12.398 defa okundu

Sararmış Tırnaklara Ne İyi Gelir: Tırnak Sararması İçin Bitkisel Çözümler

sararmış tırnaklara ne iyi gelir

sararmış tırnaklara ne iyi gelir

Tırnaklar neden sararır?

Sararmış tırnaklar kötü bir görünüm yaratır. Bu sorunun temel nedeni çok sık oje kullanılması ya da tırnakların havasız bırakılmasıdır. Tırnak cilası kullanıldığında pigmentler özellikle koyu tonlarda lekeler yaratır. Bunu önlemek için en iyi yol bir süre oje kullanmamaktır. Tırnaklarda oluşan sarılığın bir diğer nedeni ise mantar enfeksiyonu, kronik karaciğer hastalığı, aşırı sigara tüketimi gibi durumlar olabilir. Sararmış tırnaklar için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Tırnak sararması nasıl geçer: Tırnak sararmasına bitkisel çözüm

1. Tırnak sararması için limon

Limon doğal bir beyazlatıcıdır. Etkin bir şekilde sarı lekelerin tırnaklardan giderilmesini sağlar. Ayrıca, limon suyu bir büzücü olarak da çalışır.
– Yarım kase taze limon suyuyla doldurulur. 10 ila 15 dakika lekeli tırnaklar suyun içinde bekletilir ve tırnakların suyu emmesi beklenir. Daha sonra yumuşak bir diş fırçası ile tırnaklarda görülen sarı renk değişiklikler nazikçe fırçalanır. Son olarak, eller ılık su ile durulanır. Ardından tırnaklara hafif bir nemlendirici uygulanır. Olumlu sonuçlar alınana kadar uygulamaya günde iki kez düzenli olarak devam edilmelidir.
– Alternatif olarak, limon ile herhangi uçucu bir yağ da karıştırılabilir. Birkaç dakika parmaklar bu suda bekletilir. Biraz limon esansı sığ bir kaseye dökülür. Sonra bir veya iki dakika tırnakları yumuşatmak için bir diş fırçası ile tırnaklar fırçalanır. İşlem günde iki kez tırnakları beyazlatmak için yapılabilir.

2. Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit de tırnakları beyazlatmak için kullanılabilir. Yüzde 3 hidrojen peroksit kullanılması gerekmektedir.
– 3 ya da 4 yemek kaşığı oksijenli su yarım fincan suya eklenir. Tırnaklar bu karışım içinde iki dakika boyunca bekletilir. Yumuşak bir diş fırçası kullanılarak, tırnaklar nazikçe fırçalanır. Daha sonra su ile yıkanır. Birkaç ay boyunca haftada bir kez bu işleme devam edilir.
– İnatçı lekeleri için ise tırnaklara doğrudan hidrojen peroksit uygulanabilir. Yine diş fırçası ile tırnaklar fırçalanmalıdır.
– Hidrojen peroksit tırnaklarını kurutabilir. Bu nedenle her uygulamanın ardından tırnaklara nemlendirici uygulanması önerilir.

3. Tırnak sararmasına karbonat

Karbonat da doğal ağartma ve peeling özelliklerine sahiptir. Tırnaklar için de kullanılabilir.
– Yarım yemek kaşığı karbonat ve bir çorba kaşığı yüzde 3 hidrojen peroksit bir kasede karıştırılır. Pamuk yardımı ile karışım tırnaklara uygulanır. Tırnaklar üzerinde 3 ya da 4 dakika bekletilir ve tırnaklar ılık su ile durulanır. Bu işlemi her gün; 6 ya da 8 hafta boyunca tekrarlanmalıdır.
– Bir çorba kaşığı kabartma tozu, yarım çay kaşığı zeytinyağı ve limon suyu karıştırılarak; kalın bir hamur elde edilir. Elde edilen hamur tırnaklara yumuşak bir diş fırçası kullanarak uygulanır. Yaklaşık beş dakika bekletilir ve sonra ılık su ile durulanır. Bu uygulama iki haftada bir tekrarlanır.

Tırnak sararmasına ne iyi gelir?

4. Tırnak sararmasına diş macunu

Tırnak sararması diş macunu ile kontrol altına alınabilir. Diş macunu dişleri daha beyaz yapmanın yanı sıra tırnaklardaki lekeler için de kullanılabilir. Hafif lekeler için hidrojen peroksit içeren ya da herhangi bir beyazlatıcı madde içeren diş macunu kullanılabilir.
– Beyazlatıcı diş macunu tırnaklar üzerine küçük bir kat uygulanır. 5 ila 10 dakika tırnaklar üzerinde bırakılır.
– Tırnak fırçası kullanarak, tırnaklar nazikçe fırçalanır.
– Diş macunu ılık suya batırılmış pamuk topları ile temizlenir.
– İşlem iki ya da üç hafta boyunca haftada bir kez tekrarlanır.

5. Takma diş temizleme tabletleri

Başka bir etkin madde de takma diş temizleme tabletleridir. Takma diş temizleme tabletleri içinde en yaygın iki madde sodyum bikarbonat ve sitrik asittir. Bu maddeler de tırnaklardaki sarı lekeleri çıkarmaya yardımcı olur.
– İki ya da üç takma diş temizleme tableti ılık su dolu bir kase içinde çözülür.
– Lekeli tırnaklar suda 15 dakika bekletilir.
– Tırnaklar iyice kurulandıktan sonra ellere biraz nemlendirici uygulanır.
– Bu işlem haftada üç kez bir ya da iki ay boyunca tekrarlanır.

6. Çay ağacı yağı

Tırnaklarda mantar enfeksiyonu nedeniyle sararma oluştuysa çay ağacı yağı en etkili çözümlerden biridir. Çay ağacı yağı doğal mantar ilacı olmasının yanı sıra enfeksiyonlar ile mücadele etmeye yardımcı olur. Tırnakların kendi doğal rengine dönmesini sağlar. Ayrıca anti mikrobiyal ve antiseptik özellikleri de vardır.
– Saf çay ağacı yağı göz damlalığı kullanılarak tırnaklara uygulanır. Birkaç dakika tırnaklarda bırakılır ve sonra ılık su ile durulanır. Olumlu sonuçlar alınana kadar işlem birkaç ay boyunca günde iki kez yapılır.
– Çay ağacı yağı ve zeytinyağı eşit miktarda karıştırılır. Karışım pamuk yardımı ile tırnaklara uygulanır. Birkaç ay boyunca günde iki kez uygulanır.

7. Elma sirkesi

Malik asit ve asetik asit içeren elma sirkesi tırnaklardaki renk değişikliğini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca herhangi bir renk değişikliğine neden olan tırnak enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olan anti fungal özellikler içerir.
– Yarım fincan elma sirkesi ve yarım fincan ılık su ile karıştırılır.
– Karışım tırnaklara uygulandıktan sonra yaklaşık 20 dakika bekletilir.
– Tırnaklar yumuşak bir havlu ile iyice kurulanır.
– Bu işlem günde üç kere bir ay boyunca yapılabilir.

Not: Bu uygulama ayrıca tırnakları güçlendirmek ve tırnak büyümesini teşvik etmek için kullanılabilir.

Sararmış tırnaklar nasıl beyazlar?

8. Listerine gargara

Listerine gargara tırnak mantarı enfeksiyonları için etkili çözümlerden biridir. Mentol, eucalyptol, metil salisilat ve thymol içeren listerine gargara aynı zamanda anti fungal özellikler içerir.
– Enfekte olan tırnaklara listerine gargara uygulanır ve yarım saat bekletilir. Bu işlem günlük olarak uygulanır ve bir hafta ya da iki hafta tekrar edilir.
– Alternatif olarak, eşit miktarda listerine ve sirke karıştırılır. Etkilenen tırnak alanlarına bu karışım uygulanır ve yarım saat bekletilir. Olumlu sonuçlar alınana kadar her gün işlem düzenli olarak tekrarlanır.

9. Portakal kabuğu

C vitamini içeren portakal kabuğu tırnaklarda sarı lekelerin giderilmesine yardımcı olur.
– Tırnaklar taze portakal kabuğu ile günde iki veya üç kez ovulur. Birkaç hafta içinde etkili sonuçlar ortaya çıkar.
– İki çorba kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu tozu kalın bir hamur yapılmak için biraz su ile karıştırılır. Elde edilen hamur tırnaklara uygulanır ve 10 dakika bekletilir. Hamuru arındırmak için tırnaklar ılık su ve yumuşak bir diş fırçası kullanılarak fırçalanır. Bu uygulama bir ya da iki hafta boyunca günde iki kez uygulanır.

10. Sararmış tırnaklara çözüm: Ardıç meyveleri

Ardıç meyveleri güçlü bir dezenfektan olarak kullanılabilir. Ayrıca mantar enfeksiyonu için kullanılmaktadır.
– Bir çay kaşığı ezilmiş ardıç meyvesi bir kase sıcak suya eklenir.
– 15 dakika boyunca sararmış tırnaklar bu suyun içinde bekletilir.
– Ardından ılık suyla durulanır ve biraz nemlendirici uygulanır.
– Bu uygulama günde bir kez birkaç ay boyunca geceleri yatmadan önce yapılmalıdır.

Tırnak sararması neyin belirtisi? 

Tırnak sararması havasızlık gibi basit nedenlerden olabileceği gibi pek çok hastalığın habercisi de olabilir. Bu nedenle geçmeyen tırnak sararması durumunda bir doktora gidilmesi önerilir.

Yorum Yaz

2 Yorum

 • leylaCevapla

  teşekkürler….

  Oca 06, 2018 18:11
  • leylaCevapla

   harikasınızzzz

   Oca 06, 2018 18:12