Saman Nezlesi Nasıl Geçer: Saman Nezlesine Bitkisel Tedavi

Akciğer ve Solunum Yolları Hastalıkları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 2.834 defa okundu

Saman Nezlesi Nasıl Geçer: Saman Nezlesine Bitkisel Tedavi

saman nezlesine bitkisel tedavi

saman nezlesine bitkisel tedavi

Saman nezlesi nedir nasıl geçer?

Saman nezlesi alerjik rinit olarak da bilinir. Alerjik reaksiyonlara belirli alerjenler ve diğer maddeler neden olabilir. Hem erkek hem de kadınlarda aynı oranda görülür. Bebekler ve küçük çocuklarda da oldukça yaygındır.

Saman nezlesi neden olur?

Saman nezlesine neden olan en yaygın alerjenler polen, toz, hayvan tüyü ve kedi tükürüğüdür. Diğer faktörler arasında ise duman ve sigara dumanı dahil olmak üzere kimyasallar, soğuk, nem oranı, yüksek kirlilik ve ahşap dumanı gibi faktörler bulunmaktadır. Vücut bu alerjenler ve diğer tetikleyiciler ile temas ettiğinde bağışıklık sistemi histamin enzimlerini serbest bırakır. Bu enzimler müköz membranlar, sinüsler, burun, boğaz, göz ve damak gibi alanları etkiler. Bu nedenle soğuk algınlığı belirtisine benzer semptomlar; hapşırma, burun akıntısı, tıkalı burun, kaşıntılı burun, öksürük, boğaz ağrısı, gözlerde sulanma, kurdeşen, sık sık baş ağrısı, aşırı yorgunluk ve kaşıntılı cilt gibi belirtiler görülebilir. Saman nezlesi ciddi bir hastalık olarak kabul edilmez, ama gündelik yaşam kalitesini etkileyebilir. Antihistaminikler ve dekonjestanlar saman nezlesi belirtilerini azaltmak için burun spreyleri şeklinde uygulanabilir. Ancak saman nezlesi belirtilerini azaltmak için bazı doğal çözümler de vardır.

Saman nezlesine ne iyi gelir: Saman nezlesine iyi gelen yiyecekler

1. Bal saman nezlesi

Bal, saman nezlesi için etkili bir bitkisel çözümdür. Anti bakteriyel ve anti enflamatuar özellikleri vardır. En iyi sonucu elde etmek için doğal ve organik olarak satılan bal kullanılmalıdır.
– 3 çay kaşığı bal günde 4 kez tüketilebilir. Bu saman nezlesi belirtilerini hafifletmede yardımcı olacaktır.
– 1 çorba kaşığı bal ve üç ya da dört damla taze limon suyu bir bardak ılık su içerisinde karıştırılarak günde 2 kez tüketilebilir. Bu karışım bağışıklık sistemini güçlendirirken saman nezlesi belirtilerini yatıştırır.

2. Zencefil

Zencefil, saman nezlesi için etkili olan bir diğer bitkisel çözümdür. Bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda doğal antihistaminik görevi görmektedir. Zencefil güçlü bir doğal anti inflamatuar özellik gösterir. Özellikle burun içinde oluşan şişliklerin hafifletilmesine yardımcı olur.
– Burun akıntısı, öksürük ve hatta baş ağrısı için günde birkaç kez tuz serpilmiş taze zencefil kökü çiğnenebilir.
– Ayrıca zencefil çayı daha hızlı iyileşme süreci için her gün 2-3 bardak çay şeklinde de tüketilebilir. Çaya lezzet katması için isteğe göre biraz bal veya limon suyu da eklenebilir. Sıcak içilmelidir.

3. Sarımsak

Sarımsak saman nezlesi belirtilerini önlemek için doğal bir antibiyotiktir. Ayrıca, sarımsak, quercetin içerdiği için doğal antihistaminik bir kaynaktır. Anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri ile aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandırır.
– Saman nezlesinin çeşitli belirtileri ile mücadele etmek için her gün bir veya iki kez sarımsak çiğnenebilir.
– Sarımsak çorbası da etkili bir çözüm olacaktır. Çorba yapmak için 3-4 karanfil ile kıyılmış sarımsak bir cezve su içerisinde 10 dakika kadar kaynatılır. Üzerine bal eklenerek tüketilir. En az bir hafta boyunca günde iki kez içilmelidir.

4. Isırgan otu saman nezlesi

Isırgan otu saman nezlesi için şifalı bitkiler arasındadır. Doğal bir antihistaminik etki gösteren ısırgan otu üst solunum yolu iltihabını azaltır ve kaşıntı, öksürük, hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi belirtileri hafifletir.
– Bir çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yaprağı sıcak suda karıştırılır. Beş dakika dinlendirildikten sonra biraz bal eklenerek içilir. Bu çay her gün iki veya üç kez içilebilir.
– Isırgan yaprağı yoksa doktora danışılarak ısırgan otu kapsülü de alınabilir.

5. Elma sirkesi

Elma sirkesi, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca, bir alkali olduğu için saman nezlesi semptomlarını kontrol etmede yardımcıdır.
– Birkaç damla organik elma sirkesi bir bardak suya eklenir.
– İçerisine taze sıkılmış limon suyu ve bal da eklenebilir.
– Günde 3 kez tüketilebilir.

Saman nezlesi nasıl tedavi edilir?

Saman nezlesi belirtileri ortaya çıkmaya başladığında bitkisel ve doğal çözümler kullanılabilir. Ancak yine de bir doktora gidilmesinde fayda olacaktır.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Kadir OnayCevapla

    Kilo Almanızın Sebebi Bağırsaklarınız Olabilir mi?
    Bağırsaklarlarda yaşayan trilyonlarca bakteri olduğunu biliyoruz, kimisi dost kimisi ise düşman. Peki bu düşman bakterilerin kilo almanızın sebebi olduğunu biliyor muydunuz?

    Kas 21, 2018 21:27