Sağlıksız Beslenmenin Zararları: Sağlıksız Beslenme Alışkanlıkları

Beslenme kategorisine 20 Ocak, 2017 tarihinde eklendi, 599 defa okundu

Sağlıksız Beslenmenin Zararları: Sağlıksız Beslenme Alışkanlıkları

kötü beslenme alışkanlıkları

sağlıksız beslenme alışkanlıkları

Sağlıksız besinler nelerdir?

Sağlıklı beslenmenin püf noktaları vardır. Beslenme düzeni içerisinde bol bol meyve, sebze ve tahıllara yer verilmelidir. Ancak şeker ihtiyacını karşılamak için ek besinler de tüketilebilir. Vücudun belirli bir şeker ihtiyacı olsa da bu orandan daha fazla şeker tüketilmesi ya da çok daha fazla kaloriye sahip besinler tüketilmesi kilo alınmasına neden olabilir. Bu nedenle beslenme düzenine dikkat edilmeli; kilo kontrolünü sağlamak için bazı besinlerin tüketimine sınırlandırma getirilmelidir.

Sağlıksız besinler listesi

1. Kahvaltı gevrekleri

Sabah hızlı bir kahvaltı seçeneği olan kahvaltı gevrekleri tahıl ve lif açısından zengin olsa da yüksek şeker oranına sahiptir. Kahvaltılık tahıllar % 50’si şeker olan besinlerdir. Örneğin, 1 kase şekerli ya da ballı kahvaltılık gevrekte 20 g şeker bulunmaktadır. Tahıl gevrekleri (üzümlü gevrek, granola ve müsli gibi) sağlıklı besinler gibi gözükse de içerdikleri şeker nedeni ila kan şekerinin yükselmesine ve kilo alınmasına neden olabilir. Mısır gevreği tüketilecekse daha düşük şeker içeren ürünler tercih edilmelidir.

2. Kekler

Kekler en kalorili besinler arasındadır. Sadece bir büyük dilim kekte 460 kalori, 15 gr yağ ve 44 g şeker bulunmaktadır. Kek ve kek ürünlerinde tere yağ kullanıldığında bu oranlar çok daha fazlalaşır. Eğer kek tüketilecekse ince bir dilim tüketilmeli ve mümkünse çikolatalı ya da fındıklı kekler yerine meyveli kekler tercih edilmelidir.

3. Cips

Cips kalorisi yüksek bir besindir. Bir adet küçük boy cipste 160 kalori ve 10 g yağ bulunmaktadır. Sebzeli cipslerde de düşünülenin aksine yağ ve yüksek miktarda kalori bulunmaktadır. Cips aslında bir porsiyon patates kızartmasına eş değer besin öğelerine sahiptir

4. Puding

Markette satılan hazır pudingler hızlı hazırlanan aperatiflerdir. Sık tüketilen bu ürünler aslında oldukça yüksek şeker oranlarına sahiptir. Birçok puding protein açısından yetersizken kalori açısından yüksek değerlere sahiptir. Örneğin, vanilyalı pudingin bir porsiyonu 21 gram şeker içermektedir. Bu 5 adet küp şekere eşittir. Bu tür hazır ürünler yerine evde daha az şekerli sağlıklı pudingler hazırlanabilir.

5. Gazlı içecekler

Şekerli ve gazlı içeceklerin sağlıksız olduğu herkesçe bilinmektedir. Bu tür içecekler çok fazla şeker ve dolayısı ile kalori içerir. 20 oz meşrubat bir adet çikolataya eşdeğerdir. Son araştırmalara göre soda ve diğer şekerli içecekler; kilo alınmasına ve hatta obeziteye neden olmaktadır.

6. Kızarmış patates

Kızarmış patateste çok fazla yağ ve kalori bulunmaktadır. Orta boy bir patates tabağında 380 kalori ve 19 g yağ bulunmaktadır. Bu nedenle patates kızartması belirli oranlarda tüketilmelidir.

7. Çörek

Çörek ve yeni çıkan cupcakelerde de çok fazla şeker bulunmaktadır. Çoğu çörekte fıstık ezmesi ve jöle, tuzlu karamel ve kahve gibi kalorili besinler bulunmaktadır. Veganlar için sebzeli olarak üretilen çöreklerde bile kalori oranı oldukça yüksektir. Genellikle 1 adet çörekte 310 kalori, 14 gram yağ, 6g doymuş yağ ve 14g şeker bulunmaktadır.

8. Tatlandırıcılar

Tatlandırıcılar sanılan aksine şeker içeren ek besin takviyeleridir. Normalde günde içilen her meşrubata tatlandırıcı eklendiğinde toplamda 355 kalori alınır. Bu da 22 çay kaşığı şekere eşittir. Amerikan Kalp Derneği kadınların en fazla 100 kalori veya 6 çay kaşığı şeker tüketmesini önerirken erkeklerin 9 çay kaşığı şeker tüketmesini önermektedir. Tatlandırıcılar ve saf şeker kamışı, bal, pekmez veya agav arasındaki ortak nokta; metabolik sonuçlarıdır yani hızlı kalori alınmasıdır.

9. Kurabiye

Kurabiyeler de oldukça fazla şeker içerir. Yüksek oranda yağ, şeker ve kalori içeren kurabiyeler her ne kadar dayanılmaz yiyecekler olsa da tüketimine sınır getirilmelidir. Özellikle çikolata kaplı fındık ve fıstık gibi ürünlerden kaçınılmalıdır. Bitter çikolatalı çerezlerde 140 kalori, 6 gr yağ ve 2 buçuk çay kaşığı şeker bulunur. Sütlü çikolatalı ürünlerde ise yaklaşık 135 kalori, 5,5 gram yağ ve 2.8 çay kaşığı şeker bulunur.

10. Dondurma ve dondurulmuş yoğurt

Dondurma ve dondurulmuş yoğurtlar düşünüldüğü kadar masum değildir. Atıştırmalık olarak yenilen dondurma ve dondurulmuş yoğurtlarda da şeker oranı yüksektir. Küçük yarım bir fincan dondurma porsiyonunda 300 kalori, 18 gr yağ ve 23 g şeker bulunur. Dondurulmuş yoğurt ise genellikle sağlıklı bir besin olarak bilinir. Ancak özellikle çikolata ve şekerli meyvelerle yapılan dondurulmuş yoğurtlarda da kalori yüksek miktarlardadır. Dondurulmuş yoğurt tercih edilecekse içeriğine dikkat edilmelidir. Daha düşük kaloriye ve şeker oranına sahip yoğurtlar tercih edilebilir.

11. Süt kremalı milkshake

Süt kremalı milkshake ve diğer milkshake ürünlerinin bir porsiyonunda yaklaşık olarak 700 kalori, 20 gr yağ ve 97 g şeker (yani 24 çay kaşığı şeker) vardır. Orta boy çikolatalı milkshakede ise 480 kalori, 23 gr yağ ve 101 gram şeker bulunmaktadır. Kan şekerini yükselten bu içecekler aynı zamanda kilo alımını artırır.

12. İşlenmiş kırmızı et

Beslenme düzeninde yer verilen işlenmiş et yani; sosis, sucuk ve salam aslında oldukça sağlıksız besinlerdir. Tatları güzel olabilir fakat yüksek oranda yağ içerirler. İşlenmiş etlerde doymuş yağ miktarı da oldukça fazladır. Protein açısından zengin olsa da çok fazla yağ içerirler. Örneğin, dana sosisinde 28 g yağ ve 19 g protein bulunur. Protein herhangi bir diyet önemli bir parçasıdır ancak protein yağlı kırmızı et üzerinden alınmamalıdır. Bunun yerine yine protein içeren yağsız balık ve kümes hayvanları tercih edilebilir. Et alırken içeriklerine de dikkat edilmelidir. Kalori ve yağ oranlarına göre satın alınmalıdır.

13. Sütlü çikolata

Sütlü çikolata yaparken bitter çikolata kullanılabilir. Bitter çikolata antioksidan açısından zengindir ve sütlü çikolataya göre daha düşük şeker oranına sahiptir. Eğer çikolata tüketilecekse mutlaka bitter çikolata tüketilmelidir. Ancak bu tüketim de sınırlandırılmalıdır. Çoğu çikolata gram başına 100 kalori içerir. Bu da aslında kalori açısından oldukça fazla bir miktardır. Bu nedenle özellikle kilo kontrolü sağlamak için belirli miktarlarda tüketilmelidir. Örneğin, sütlü bir çikolata barda 210 kalori ve 24 gr şeker vardır. Bu da 6 çay kaşığı şekere tekabül eder. Sağlıklı bir beslenme düzeni içerisinde çikolataya da yer verilmek isteniyorsa 1 porsiyon bitter çikolata tercih edilebilir. Bitter çikolata lezzeti daha yoğun olduğu için daha küçük bir porsiyon da yenilse sütlü çikolatanın büyük bir porsiyon olarak tüketilmesine oranla tatmin edici olabilir.

Besinler farklı kalori değerlerine sahiptir. Herkesin günlük kalori ihtiyacı ise farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle günlük kalori ihtiyacı hesaplanarak bu doğrultuda bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Beslenme planı içinde kaloriler eşit oranlarda öğünlere bölünürken şeker tüketimine de dikkat edilmelidir. Günlük şeker ihtiyacının üzerine çıkılmamalıdır.

Sağlıksız beslenme nelere yol açar?

Sağlıksız beslenme düzeni pek çok hastalığa neden olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olurken aynı zamanda kalp ve damar sorunlarını da tetikleyebilir.

Yorum Yaz

1 Yorum

 • Kadir OnayCevapla

  Bu yazıyı okuyup,belirtilenleri uygularsanız,,sağlıklı yaşamın
  şifrelerini ele geçirmiş olacak,bir daha hasta olmayacaksınız.
  En değerli hazinemiz sağlığımızdır.
  En mükemmel canlı,İnsandan sonra Arı dır.
  Arı ürünleri en etkili,en mükemmel,en güvenilir ürünlerdir.
  Apis Latince de Arı, terapi, tedavi yöntemi olup,Doğal tedavi
  yöntemleri içerisinde en üstünü Apiterapi dir.
  Gezegenimiz de hasta olmayan tek canlı Arı dır.Bunun sebebi
  kovanların yüzeyindeki yine bir arı ürünü olan Propolis tir.
  Pro güvenli,polis şehir,Propolis güvenli şehir anlamındadır.
  Propolis doğada,en çok antioksidan içeren,en güçlü antibiyotik,
  antimikotik,antienflamatuar,antiviral,antibakteriyel,
  antihistaminik,antifungal maddedir.Propolis en güçlü kimyasal
  bazlı sentetik antibiyotikten 100 misli güçlüdür.
  Hormonlu,gdolu,kimyasallı,katkılı işlenmiş endüstriyel gıdaların
  ve doğal olmayan batı tipi beslenme tarzının sebep
  olduğu hastalıkların modern tıpta ilaçla tedavisinin yapılamadığı
  veya yapılmadığı,herkesçe malumdur.
  Başta Candida olmak üzere SARILIK,EPİLEPSİ,KABIZLIK,SİNDİRİM BOZUKLUĞU,REFLÜ,ÜLSERATİF KOLİT,
  ÜLSER,GASTRİT,CROHN,BRONŞİT,SİNÜZİT,RİNİT,FARANJİT,ŞEKER,EGZAMA,SEDEF
  gibi hastalıkların APİTERAPİ ile kalıcı,güvenilir olarak
  tedavisi mümkündür.Vakit uyanma ve sorgulama vaktidir.
  Enfeksiyonel hastalıklarda kullanılan sentetik antibiyotikler,
  bağırsak florasındaki yaşam dostu,sağlığımızın sigortası,
  yararlı bakteriler olan,probiyotikleri yok ederek,bağışıklık
  sistemimizi zayıflatmaktadırlar.
  Tüm hastalıklara zemin hazırlayan Candida rahatsızlığını uzun
  yıllar en üst düzeyde yaşadıktan sonra 2 yıl önce,
  Propolis Polen ve Arısütü kullanımı,yani Apiterapi yönteminin
  yanında,İmmunoterapi ile kesin kalıcı,yanetkisiz ve güvenilir
  şekilde tedavi ettim.Bu tedavi yönteminde bağırsak florasını
  güçlendirerek yeniden yapılandırmam çok etkili oldu.
  Erzurum Ziraat mezunu 34 yıllık bir Apiterapist olarak bu yöntemlerle
  yüzlerce kişinin iyileşmesine vesile oldum.
  Doğru Ürün temini,kullanım teknikleri ve bağırsak florasının
  yenilenmesi konularında bilgi,birikim ve dengeli doğal
  beslenme ile ilgili arşivimi paylaşmamı isteyenler 05324063215 ve
  05050658499 nolu telefonlarımdan ve Whatsapp tan
  ulaşabilirler.Saygılar……………Kadir Onay

  Tem 08, 2018 11:38