Sağlıklı Saçlar için Nasıl Beslenmeli: Saç Sağlığına İyi Gelen Besinler

Beslenme kategorisine 6 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 427 defa okundu

Sağlıklı Saçlar için Nasıl Beslenmeli: Saç Sağlığına İyi Gelen Besinler

sağlıklı saçlar için öneriler

saç sağlığına iyi gelen besinler

Sağlıklı saçlar için beslenme:

Hem erkekler hem de kadınlar için sağlıksız saçlar ciddi sorunlar teşkil etmektedir. Günlük hayatı etkileyen bu sorunlar aynı zamanda vücuttaki bazı dengelerin bozuk olduğunun göstergesi olarak da kabul edilebilmektedir.

Saç sağlığını etkileyen sebepler:
– Stres
– Cilt hastalıkları
– Genetik yatkınlık
– Uygun olmayan saç bakım ürünleri
– Kimyasal içeren sert şampuanlar

Saçların sağlığı için sağlıklı beslenme çok önemlidir.

Saç sağlığı için gerekli vitaminler ve besin öğeleri:
– Protein
– Kompleks karbonhidratlar
– Demir
– B vitaminleri
– Yağ asitleri
– Kükürt
– Çinko

Bu yüzden saç sağlığını korumak isteyenler beslenme planlarının bu maddeler açısından yeterli yoğunluğa sahip olduğuna emin olmalıdırlar. Bazı besinler saç büyümesini teşvik etmeye ve birçok saç sorununu çözmeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı saçlar için ne yemeli: Saç için sağlıklı besinler:

1. Saça iyi gelen yiyecekler: Somon

Somonu listesinin en üst kısmına koymak için birçok neden bulunmaktadır.
Somon içerisinde şu maddeleri bulundurmaktadır:
– Protein
– Omega 3 yağ asitleri
– Demir
– B12 vitamini
Bütün bu maddeler sağlıklı saçlar için gereklidir. Omega-3 yağ asitleri, kafa derisinin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur. Bu maddelerin eksikliği, mat görünümlü saçlara ve hatta saç dökülmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra somonda yüksek miktarda bulunan protein, demir ve D vitamini saç gücünü artırır ve kırıklar oluşmasını engeller. Somon beslenme planına dahil edilerek, parlak ve daha iyi büyüyen saçlar elde edilebilmektedir. Bu şekilde saç sağlığı korunabilir. Somon, ızgara ya da füme şeklinde yenebilir. En çok tüketildiği biçim ızgara halinde olanıdır.

2. Saç için yumurta

Saçlarda daha iyi büyüme ve doku gelişimi için çok miktarda proteinin vücuda alınması gerekmektedir. Saç bir protein türü olan keratinden oluşur. Proteinler e birbirlerine dönüştürülebileceğine göre protein zengini besinler saç için önemlidir. Protein açısından en zengin besin olarak yumurta gösterilebilir. Yumurtadaki protein ise yapısındaki uygunluk nedeni ile saçlar için ideal olduğu kanıtlanıştır. Ayrıca, saç dökülmesi sorununun önlenmesi ve saç köklerinin iyileştirilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. B vitaminleri, genel olarak cilt sağlığı ve saç sağlığı için son derece önemlidir. Her gün ya da iki günde bir yumurta yemeye özen gösterilmelidir. Yumurta, sahanda yumurta olarak ya da haşlanmış yumurta olarak tüketilebilmektedir.

3. Saçlara iyi gelen besinler: Badem

Badem, pikan fıstığı, kaju fıstığı ve ceviz saçlar için yararlı olan kuruyemiş çeşitleridir. Ancak badem, saç dökülmesini önlemek ve saç büyümesini teşvik etmek için en iyi kuruyemiş olarak kabul edilir. Badem, saçların parlak, sağlıklı, nemli olmasını sağlar ve saç derisinin sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar. Aynı zamanda bademin içerdiği yüksek miktardaki omega 3 yağ asitleri saçlara hacim ve parlaklık gelmesini sağlamaktadır. E vitamini yönünden zengin olan badem saçların koparak dökülmesini engeller ve saçların hızla uzamasını sağlar. Kuru kavrulmuş bir avuç badem düzenli olarak her gün tüketilmelidir. Bu şekilde saç sağlığı korunabilir.
3 adet badem yarım fincan suyun içerisine konulur. Gece boyunca suyun içerisinde bekletilir. Sabah bademlerin derileri soyularak sonra tüketilir. Bu tedavi rutin olarak uygulanabilir.

4. Brokolinin saça faydaları

Brokoli, A vitamini ve C vitamini açısından zengin bir kaynak olduğunu sebum üretimini teşvik etmektedir. Sebum saç kökleri tarafından salgılanan yağlı bir maddedir ve doğal saç kremi görevi görmektedir. Ayrıca brokoli içerisinde şu maddeleri içermektedir:
– Demir
– Potasyum
– Kalsiyum
– Magnezyum
Bu maddelerin yanı sıra sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan omega-3 yağ asitleri bakımından da zengin bir besindir. Brokolinin bu faydalarından yararlanabilmek için taze ve çiğ brokoli haftada 3 ya da 4 kez mutlaka tüketilmelidir.

5. Kinoa

Kinoa bir tür tahıldır. Bu tahıl türü saçlar için son derece olumlu etkiler. Protein ile yüklü kinoa, saç tellerinin güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu tahıldan çıkarılan yüksek kaliteli proteinler saç ürünlerinin üretiminde kullanılır. Ayrıca E vitamininin de mevcut bulunduğu kinoa, kafa derisinde sibum adlı doğal yağ üretimini düzene sokar ve saçı nemlendirerek kepek oluşumunu en aza indirgemeye yardım eder. Kinoa içerisinde şu bileşenleri içermektedir:
– Biotin
– Niasin
– B6 vitamini
– B12 vitamini
Bu maddelerin saç büyümesinde hayati önemi vardır. Kinoa katılarak yapılabilecek harika yemekler bulunmaktadır. Pişmiş hamur işi yiyeceklerin içerisine eklenebileceği gibi aynı zamanda salataya eklenerek de tüketilebilmektedir.

6. Saçlara iyi gelen gıdalar: Barbunya

Barbunya bir fasulye çeşididir. Temel saç bakımı için mükemmel bir kaynaktır. Barbunya fasulyesi bol protein içermenin yanı sıra şu maddeleri de içerisinde yeterli oranda barındırmaktadır:
– Demir
– Çinko
– Biotin
Protein saç tellerini güçlendirmeye yardımcı olur ve saçların büyümesini destekler. Biotin içeriği ile de optimum saç sağlığı için gerekli olan eksikliği giderir ve kırılgan saçların onarılmasına yardımcı olur. Hatta Amerikan Diyetetik Derneği daha güçlü, daha parlak ve daha kalın saçlar için her hafta üç veya daha fazla su bardağı barbunya tüketilmesini önermektedir. Barbunya fasulyesi, salata, güveç ve yan yemekler için kullanılabilir. Ayrıca barbunya taneleri ezilerek de tüketilebilir.

7. Peynir saç uzatır mı?

Süzme peynir, saçlar için oldukça iyi bir besindir. Peynir altı suyu ve kazein, kuru kafa derisini önlemeyi sağlayan yüksek kaliteli protein içerir. Yeterli proteine sahip olmayan saçlar kurur, kırılgan olur ve bu saçlarda daha ciddi zararlar da gözlemlenebilir. Ayrıca, süzme peynir içerisinde bulundurduğu D vitamini ve B-5 vitamini, saçın büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır. Çoğu temel aminoasidi içerisinde barındıran ve saç sağlığını koruyarak güzel saçlar ortaya çıkarmaya yarayan bileşenlere sahiptir. Süzme peynir çerez gibi günlük olarak tek başına tüketilebileceği gibi aynı zamanda salatayla ve makarnayla beraber de tüketilebilmektedir.

8. Mango

Mango içerisinde bulundurduğu zengin vitamin ve mineraller ile hem saçı besler hem de saçın büyümesini teşvik eder. Bu sulu meyve aynı zamanda oldukça fazla C vitamini içermektedir. Saçın kolajen yapısının gelişmesinde bu C vitaminin çok büyük bir önemi vardır. C vitamini bu etkilerinin yanı sıra kandaki demir emilimine yardımcı olacak özellikler de içermektedir. Demir eksikliği normal saç büyüme döngüsünü bozan ve saç kaybına neden olan bir sorundur. Mango ile bu sorunun önüne geçilebilmektedir. Ayrıca, mangoda yeterli miktarda bulunan A vitamini kepek ile mücadele yardımcı etkiler gösterirken, içerdiği E vitamini sayesinde kafa derisinde kan dolaşımını artırır ve bu şekilde saçın uzamasını teşvik eder.
Mangoyu direk meyve olarak yiyebilir ya da suyunu içebilirsiniz. Bunun yanı sıra sık sık salataların içine de ekleyerek tüketilebilir.

Yorum Yaz