Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Neler Yapılmalı: Sağlıklı Gebelik İçin Öneriler

Anne ve Bebek kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 134 defa okundu

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Neler Yapılmalı: Sağlıklı Gebelik İçin Öneriler

sağlıklı gebelik için öneriler

sağlıklı gebelik için öneriler

Sağlıklı hamilelik için yapılması gerekenler:

Hamilelikte kadının sağlığı bebeğin sağlığı için önemlidir. Hamilelik sırasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek için düzenli olarak egzersiz ile birlikte normal doğum öncesi bakımı yapılarak bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi sağlanabilir.

Sağlıklı hamilelik için beslenme: Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme gelişmekte olan bebeğin hayatı ve sağlığı için ilk önemli noktadır. Sağlıklı beslenme ile normal bir doğum yapılarak fetal beyin gelişimi iyileştirilir ve birçok doğum riskini azaltılır. Ayrıca dengeli beslenme gebelik komplikasyonları, anemi gibi riskleri azaltır ve sabah bulantısı, yorgunluk ve diğer nahoş hamilelik belirtilerini en aza indirir. İyi beslenme, aynı zamanda dengeli ruh halinin oluşmasına da yardımcı olur. Genel bir kural olarak hamilelik sırasında protein, C vitamini, kalsiyum, meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar, dahil olmak üzere demir yönünden zengin besinler ile beslenmek anne ve bebek sağlığının korunmasını sağlar. Gebelikte beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için en basit yol besinleri gruplara ayırarak her gün bu gruplardan oluşan bir beslenme düzeni oluşturmaktır. Birçok kadın gebelik sırasında kilo alır. Fakat hamilelikte her şeyden çok yemek değil dengeli beslenerek kiloyu da korumak önemlidir. Hamilelik sırasında 20 ila 25 kilo arasında bir kilo alımı normal sayılabilir. Beslenme ihtiyaçlarının karşılanması ve doktor kontrolünde kilo takibi yapılması gerekmektedir.

Hamilelikte neler yenilmemeli?

Anne ve bebeği bakteri ya da parazitlerden ve enfeksiyonlardan korumak için tüm süt ve süt ürünlerinin, meyve sularının pastörize olduğundan emin olunmalıdır. İşlenmiş gıdalar arasında bulunan sosis, sucuk ve salam gibi şarküteri ürünlerinden kaçınılmalıdır. Kaçınılması gereken diğer besinler ise füme balık ve az pişmiş et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri gibi besinlerdir. Eğer annede alerji varsa alerjiyi tetikleyen besinlerden kaçınılmalıdır.

Prenatal vitaminler

Hamilelik sırasında gerekli besinlerin çoğu gıdalardan alınmalıdır. Fakat ek olarak prenatal vitamin takviyeleri alınabilir. Hamile kadınlar genellikle üç öğünü dolu dolu yeseler bile bazen vitamin takviyesi ile fetüse ilave beslenme sağlanabilir. Bir B vitamini olan folik asidin de (folat) hamile kadınlar için çok önemli bir ek besin olduğu tespit edilmiştir. Hamilelikten önce ve gebeliğin ilk 12 haftasında alınan folik asit takviyesi yaklaşık % 75 oranında bebeklerde nöral tüp defekti oluşumunu engeller. Doğum öncesi kullanılan vitaminler ve folik asit kaynağı olarak kullanılabilir ve her bir vitamin bir miligram folik asit içerir. Doğum öncesi ek besin takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşmanızı öneririz.

Hamilelik egzersizleri

Zorlayıcı egzersizler hamile kadınlar için güvenli bulunmaz. Fakat her gün 30 dakika kadar hafif egzersizler yapmak dolaşım sistemine yardım ederken kasları güçlendirir ve stres azaltmada yardımcı olur. Ancak bazı hamile kadınlarda hareket etmek bile riskli olabilir. Bu nedenle egzersizlere başlamadan önce doktorunuzla konuşmak oldukça önemlidir. Normal gebeliklerin çoğunda hafif egzersizler enerji düzeyini artırır, uyku gelişimini sağlar, kasları güçlendirir, sırt ağrılarını azaltır ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlarını hafifletir. Yürüyüş, koşu ve yüzme ile aerobik egzersizleri, kalp ve akciğer gibi organlarının rahat çalışmasını sağlarken oksijen kullanımını artırır. Ayrıca hamile kadınlarda yardımcı güç oluşturmak için duruş pozisyonlarını geliştirmek de önemlidir. Yoga ve meditasyon teknikleri gibi öğretiler ile daha iyi dolaşım sağlanarak solunum sistemi geliştirilebilir. Ayrıca yoga anksiyete ve gerginliği alarak doğum öncesi stresle başa çıkmayı sağlar. Çömelme egzersizleri ve kegel egzersizleri rutin egzersizler arasına eklenmelidir. Kegel egzersizleri, perineal ve vajinal kaslar üzerine odaklanır. Bu egzersizler sırasında üçe kadar sayılarak perineal kaslar sıkılır ve sonra yavaş yavaş serbest bırakılır. Egzersizler sayesinde kas kontrolü daha kolay yapılır. Perineal kasların rahatlatılması bebeğin doğumu sırasında yardımcı olacaktır.

Hamilelikte neler yapılmalı?

Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri büyüyen fetüsün sağlığı ile doğrudan ilgilidir. Sigara ve alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıkları kesmek hamilelikte oldukça önemlidir. Bu alışkanlıkların devam etmesi ciddi komplikasyonlara neden olurken hem anne hem de bebek için risk oluşturur. Gebelik sırasında alkol alınması gelişmekte olan bebekte bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Anne tarafından tüketilen alkol, annenin kan yolu ile fetal kan dolaşımına yansır ve bebeğe ulaşır. Gebelikte alkol tüketimi bebekte obezite, zihinsel yetersizlik, birden fazla deformitelerin olması ve maalesef ölümlere neden olabilmektedir.

Gebelik sırasında alkol tüketimi şu komplikasyonlara yol açabilir:

– Çocuk düşürme
– Erken doğum
– Düşük doğum ağırlığı
– Distres
– Bebekte anormal büyüme

Hamilelikte sigara içmenin zararları:

Sigara kan akışı ve oksijen teslim büyüme etkileyen bir bebeği etkiler. Hamile kadınların sigara içmesi durumunda hem annede hem de bebekte ölüm ve hastalık riski oluşur. İlk birkaç hafta oluşan düşüklerin en yaygın nedeni sigara içilmesidir. Sigara ile gebelik komplikasyonları arasında bağ vardır. Hamilelikte sigara içen annelerin bebekleri bazı sağlık sorunları yaşayabilir.

Diğer komplikasyonlar şunlardır:

– Vajinal kanama
– Dış gebelik
– Erken plasenta dekolmanı
– Erken doğum
– Hamilelik sırasında hasta olma

Tüm gebelik boyunca hamile kadınlar bazı enfeksiyonlar, özellikle de soğuk algınlığı veya grip gibi virüslere karşı daha hassastır. Hamile kadınlarda grip veya soğuk algınlığı oluştuğunda hastalık daha şiddetli olabilir. Hamilelikte olası enfeksiyon hastalıkları şunlardır:

– Soğuk algınlığı
– Mevsimsel grip
– Rinit
– Mide üşütmesi

Önemli bir hastalık geçiriliyorsa tedavi şekli için mutlaka doktora danışmak gerekir. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılan aspirin ve ibuprofen gibi birçok ilaç hamilelik sırasında kesinlikle tavsiye edilmez. Hamilelikte hastalığı önlemenin en iyi yolu hasta olmamaktır. Sağlıklı bir beslenme ve egzersizin yanı sıra bol bol dinlenme gereklidir. Ayrıca anne adaylarının hijyene ekstra özen göstermesi önemlidir. Sık sık eller yıkanmalı mümkünse el dezenfektanları kullanılmalıdır. Mevsimsel grip aşısı grip sezonu boyunca hastalığı engelleyecek yöntemler de kullanılabilir. Ancak bu hamileliğin sadece ikinci veya üçüncü üç aylık döneminde önerilir. Hamile kadınlarda komplikasyona neden olabilecek mevsimsel grip virüsü ya da domuz gribi (H1N1) gibi gelişmekte olan virüslere karşı dikkatli olunmalıdır. Hamilelik sırasında daha fazla tıbbi yardım gerektiren bazı hastalıklar vardır. Doğum tarihine yakın bir salgın varsa ya da kadında genital herpes öyküsü varsa mutlaka doktor ile konuşmak gerekmektedir. Astım öyküsü olan bazı kadınlarda astım belirtileri gebelik sırasında daha da kötüye gidebilir. Bu hormonların artan miktarıyla birlikte kısmen presler ve akciğerlerde rezidüel kapasite kısıtlanması ve rahmin büyümesi ile ilgilidir. Astım olan anne adayları gebelik sırasında çok dikkatli olmalıdır. Doktora sık sık muayene olarak astım belirtilerini azaltmaya yönelik çözümler üretilmelidir. Hamilelikte astım erken doğuma ya da bebekte bazı kusurların olmasına neden olabilir. Astım hamilelik sırasında iyi tedavi edildiğinde başarıyla kontrol edilebilir.

Yorum Yaz