Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yemeli: Sağlıklı Cilt İçin Beslenme

Beslenme kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 732 defa okundu

Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yemeli: Sağlıklı Cilt İçin Beslenme

sağlıklı cilt için beslenme

sağlıklı cilt için beslenme

Sağlıklı cilt için beslenme:

Bazı besinler ile cildin yaşlanmasının ve yıpranmasının önüne geçilebilir. Daha parlak ve sağlıklı bir cilt için şu besinler tüketilmelidir:

Cildi güzelleştiren yiyecekler:

– Cilt için yeşil çay

Yeşil çay içeriğindeki polifenol antioksidan ile cildi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korur. Bunun için yeşil çay doğrudan cilde uygulanabilir. Ayrıca yeşil çay antioksidan etkisi ile DNA hasarını önlerken var olan hasarı da onarmada yardımcı olur. Yeşil çay içmek uygun hidrasyonun yakalanmasını sağlayarak gencin daha canlı ve genç görünmesini sağlar.

– Yoğurt

Az yağlı süt ve özellikle düşük yağlı yoğurt ile yapılan yemekler A vitamini açısından oldukça zengindir. A vitamini ise cilt sağlığına iyi gelen besinler arasındadır. A vitamini kolajen üretilmesini sağlayarak cildin daha genç ve daha esnek olmasını sağlar. Ayrıca ciltteki bozulmalara ve lekelere de iyi gelmektedir.

– Somon

Cilde iyi gelen besinlerden biri de somon balığıdır. Balık yağsız protein için mükemmel bir kaynaktır. Özellikle ton balığı, kılıç balığı ya da somon gibi soğuk su balıkları doğal omega 3 yağ asiti kaynaklarıdır. Bu temel besin maddesi iltihabı yatıştırmaya yardımcı olurken sağlıklı bir bağışıklık sisteminin oluşmasını sağlar.

– Fındık

Fındık yağ açısından zengin bir besin olabilir ama bu yağlar iyi yağ olarak bilinen doymamış ve tekli doymamış yağlardır. Fındık selenyum içerdiği için bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir. Fındıkta cilt dostu antioksidanlar ile E vitamini gibi zengin ve sağlıklı maddeler bulunmaktadır. Özellikle E vitamini cildin daha parlak ve daha yumuşak olmasını sağlar. Cilde iyi gelen gıdalardan biri de fındıktır.

– Bitter çikolata

Bitter çikolatada flavonoid antioksidanlar bulunmaktadır. Araştırmalar bitter çikolatanın kalp ve kan damarlarını da koruduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca cildi güneşin zararlarından korumaktadır. Doğrudan cilde uygulanan kakao yağı cildin elastikiyetini ve nemini korumasını sağlarken aynı zamanda mükemmel bir yumuşatıcıdır. Bitter çikolata cildi güzelleştirir.

– Çilek

Çilek güçlü antioksidan özelliği ile cilt için oldukça yararlıdır. Ayrıca siyah ahududu, yaban mersini, kızılcık ve böğürtlen kanserle savaşta etkili bir çözümdür.

– Tahıllar

Rafine un veya cilalı beyaz pirincin aksine kepekli tahıllar cilt için çok daha faydalıdır. Tahıllar sindirim sisteminde çok daha kolay sindirilirken cilt dostu B vitamini folat, niasin ve çinko ile magnezyum gibi maddelere sahiptir.

– Zerdeçal

Zerdeçal kanser de dahil olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde bitkisel çözüm olarak kullanılmaktadır. Devam eden araştırmalara göre zerdeçalın cilt kanserine karşı oldukça başarılı olduğu düşünülmekledir. Skuamöz hücreli karsinom ilerlemesini engellemek için işe yaramaktadır. Ayrıca zencefil iltihabı azaltır ve cilt hasarını azaltmaya yardımcı antioksidanlar içerir.

– Kivi

Çoğu insan C vitaminini portakal ve limon gibi narenciyelerle ilişkilendirir. Ama kivi en önemli C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. C vitamini, bağ dokusu korumak için gerekli bir maddedir. C vitamini eksikliği iskorbüt hastalığına neden olabilir. Kivi, papaya ve guava içerdikleri C vitamini ile kollajen tutumunu sağlayarak cildin daha yumuşak olmasını sağlar.

– Zeytin ve zeytin yağı

Zeytin ve zeytin yağı cilt için besleyici besinlerdir. Ayrıca benzersiz antioksidan fitokimyasallar ile bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bilim adamları hala zeytin ve sızma zeytinyağının sayısız faydalarını araştırırken, Akdeniz bölgesi sakinleri yüzyıllar boyunca bu besinleri cilt bakımı için kullanmaktadırlar. Zeytin yağı özellikle atopik dermatit tedavisinde ve cilt yanıklarında kullanılabilir.

Cilt için sağlıklı besinler:

Cilt hastalıklarını, cilt kanserini ve güneşin zararlı etkilerini engellemek için beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Cildin daha genç ve sağlıklı olması için bol bol su içilmeli; meyve ve sebzeler taze tüketilmelidir.

Yorum Yaz