Safra Taşına Ne İyi Gelir: Safra Taşı İçin Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 808 defa okundu

Safra Taşına Ne İyi Gelir: Safra Taşı İçin Bitkisel Çözüm

safra taşı için bitkisel çözüm

safra taşı için bitkisel çözüm

Safra taşı nasıl oluşur?

Safra kesesi karnın sağ tarafında bulunan küçük bir organdır. Safra taşı golf topundan daha büyük ya da bir kum tanesinden daha küçük boyutlarda olabilir. Bu kişiden kişiye değişir. Safra kesesi içinde çok fazla kolesterol geliştirir ve bu kolesterolün sertleşmesiyle safra taşı oluşur.

Safra taşı nedenleri:

Gebelik, obezite, diyabet, karaciğer hastalığı, yüksek yağlı beslenme ve anemi gibi sağlık sorunları sonucunda da safra taşı oluşabilir. Birçok kişi, safra taşı geliştirdiğinden habersizdir. Ancak safta taşı ani ve keskin ağrılar ile kendini gösterir. Sırt ağrısı, bulantı veya kusma, şişkinlik, hazımsızlık, titreme ve kil renkli dışkı da görülebilir. Safra kesesi ağrıları birkaç dakika ile birkaç saat arasında sürebilir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora danışılmalıdır. Ancak safra kesesi taşı belirtilerini hafifletmek için birkaç bitkisel çözüm uygulanabilir.

Safra taşı nasıl erir: Safra taşına bitkisel çözüm

1. Safra kesesi taşı elma sirkesi tedavisi

Elma sirkesi asidik doğası ile safra taşı için en etkili çözümdür. Safra taşını eritir ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.
– Bir çorba kaşığı elma sirkesi bir bardak elma suyu ile karıştırılarak içilir. Safra kesesine bağlı ağrılarda hemen tüketilebilir. En fazla 15 dakika içinde acıyı dindirecektir.
– Alternatif olarak, iki çay kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı limon suyu bir bardak sıcak suya eklenebilir. Sabah aç karna içilir. Hafta boyunca düzenli olarak kullanılması safra taşını dağıtır ve ağrıyı önler.

2. Safra kesesi taşına limon suyu

Safra taşı saldırılarını kontrol altında tutmak için başka bir çözüm de limon suyudur. Karaciğerin kolesterol seviyesini dengeler ve hızla iyileşmeye yardımcı olur. Limon suyu içinde pektin safra kesesi ağrısının hafiflemesini sağlar.
– Her gün aç karına taze dört adet sıkılmış limon suyu içilir. Ardında bir bardak da su içilir. Bu uygulamaya 4 hafta devam edilmelidir.
– Alternatif olarak, her gün aç karına bir bardak ılık su ile karıştırılmış 4 çorba kaşığı limon suyu tüketilir. Bu tedavi safra taşını vücuttan atmaya yardımcı olur.

3. Nane

Nane, safra ve diğer sindirim salgılarının akışını uyararak sindirime yardımcı olur. Ayrıca etkin bir şekilde safra taşını çözebilmektedir. Spazmları yatıştırır ve akut safra kesesi ağrısını rahatlatır.
– Bir bardak su kaynatılır.
– Bir çay kaşığı kuru nane yaprakları eklenir.
– Isıtılır ve 5 dakikalığına dinlenmeye bırakılır.
– Süzüldükten sonra bir tatlı kaşığı bal eklenerek tüketilir.
– Karışım sıcakken tüketilir ve günde birkaç kez içilebilir. Uygulamaya 4 ila 6 hafta devam edilmelidir. En iyi sonucu almak için öğünler arasında tüketilmelidir.

4. Safra kesesi taşına iyi gelen yiyecekler

Bir hafta veya iki hafta sebze suyu tüketilebilir. Özellikle pancar kökü, salatalık ve havuçtan yapılmış karışık sebze suyu safra taşı için iyi bir çözümdür. Pancar kökü karaciğeri temizlemeye yardımcı olur ve safra kesesini güçlendirir. Salatalık ise karaciğer ve safra kesesinde detoks etkisi yaratır. Havuç, C vitamini ve bağışıklık sistemi için iyi bir besindir.
– Pancar kökü, salatalık ve dört orta boy havuç suyu sıkılıp karıştırılır.
– Günde 2 kez tüketilebilir.
– Bu uygulama 2 hafta boyunca tekrarlanmalıdır.

5. Karahindiba

Karahindiba safra taşı tedavisi için bir başka etkili yoldur. Karaciğerin düzenli çalışmasına ve safra atılımına yardımcı olan taraxacin enzimi içerir. Bu enzim karaciğerde biriken yağı atmaya yardımcı olur.
– Bir çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökü bir kaba konulur. Üzerine bir fincan sıcak su eklenerek kapağı kapatılır ve 5 dakika dinlendirilir. Süzüldükten sonra lezzet katması için içerisine bal eklenebilir. Bu çay günde iki veya üç kere tüketilebilir.

Safra kesesi taşı tedavisi için bu doğal çözümler kullanılabilir. Ancak oluşan taşların boyutuna göre safra kesesi taşı ameliyatı gerekebilir. Bu nedenle safra kesesi taşı belirtileri ortaya çıktığında en kısa zamanda doktora gidilmelidir.

Yorum Yaz