Saçların Daha Hızlı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saç Uzamasına Yardımcı Besinler

Beslenme kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 563 defa okundu

Saçların Daha Hızlı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saç Uzamasına Yardımcı Besinler

saç uzamasına yardımcı besinler

saç uzamasına yardımcı besinler

Saç uzatmak için ne yemeli?

Parlak ve hacimli saçlar herkesin hayalidir. Parlaklık sağlıklı saçların bir göstergesidir. Duygusal stres, genetik faktörler, ilaçlar ve hormonal sorunlar nedeni ile etkilenen saç yapısı bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Saçlar ihtiyacı olan besini ve nemi alamadığında kepek sorunu, koparak dökülme, saç dökülmesi ve saçlarda matlaşa gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tip saç sorunları ile karşılaşmamak için beslenme düzenine dikkat etmek gerekir. Beslenme planında ana kural balık tüketiminin artırılmasıdır.

– Balık yemek saçı uzatırmı?

Özellikle somon balığı, sardalya, uskumru, alabalık, ringa balığı ve yılan balığı yüksek kaliteli protein, demir ve esansiyel yağ asitleri olan omega 3 ve 6 kaynağıdır. Bu yağ asitleri saç sağlığı için oldukça önemlidir. Aynı zamanda kemik sağlığını koruyan bu yağlar saçların sağlıklı ve hızlı büyümesini sağlar. Özellikle siyah susam, çörek otu, keten, ayçiçeği ve kabak tohumları saç, tırnak ve cildin ihtiyacı olan proteinler ile mineralleri karşılarlar.

– Saçı uzatan sebzeler

Koyu yeşil sebzeler özellikle brokoli, lahana ve ıspanak A vitamini ve demir bakımından zengin gıdalardır. A vitamini ise saçlara parlaklık verirken esnekliğin korunmasına yardımcı olur. Koyu yeşil sebzeler, demir ve kalsiyum açısından zengin olduğu için hem genel sağlık hem de saç sağlığı açısından tüketilmesi gereken besinlerdir.

– Baklagiller saç uzatır mı?

Avustralya’daki Adelaide Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara göre baklagiller saç köklerinin gelişmesine katkı sağlayan 50 ila 100 farklı proteinden oluşmaktadır. Baklagiller arasında özellikle fasulye saç için yararlı proteinlerin yanı sıra demir, çinko ve b-kompleks vitaminleri ile biotin (B7) ve folat (B12) içermektedir.

– Kuruyemiş saç uzatırmı?

Ceviz ve fındık yağ asitleri açısından zengin gıdalar arasındadır. Özellikle Brezilya fıstığı, kaju fıstığı, badem ve ceviz kafa derisindeki dokuların sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunur. Çünkü vücut sağlığı için önemli olan selenyum ve çinko gibi mineralleri temin eder. Yapılan çalışmalarda selenyum takviyesinin inflamasyonu ve cilt problemlerini azaltmada yardımcı olan oksidatif maddeler içerdiği anlaşılmıştır. Özellikle ceviz büyük miktarlarda omega 3 yağ asidi içerir. Ayrıca çinko içerdiği için çinko eksikliğini gidererek saç dökülmesi sorunlarının çözümünde kullanılabilir.

– Hayvansal gıdalar

Hayvansal gıdalar büyük miktarda protein içerir. Yeterli protein alınmaması saçların çabuk kırılmasına ve koparak dökülmesine neden olabilir. İhtiyaç duyulan protein uygun bir beslenme düzeni içerisinde hayvansal gıdalardan alınabilir. Hayvan etleri, tüm temel amino asitleri sağlarken aynı zamanda tam bir protein kaynağıdır. Ayrıca hayvansal gıdalardan alınan demirin emilimi çok daha kolay yapılır. Sağlıklı kan dolaşımına katkıda bulunan hayvansal gıdalarda pişirme tekniği oldukça önemlidir. Kızartma yöntemi dolaşım sistemini olumsuz etkiler ve kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olabilir. Ancak haşlama ve mangalda yapılan hayvansal gıdalar daha sağlıklı olacaktır.

– Tam tahıl ürünleri

Tam tahıllardan özellikle kahverengi pirinç, tam buğday, arpa, yulaf ve darı bol lif içeren besinlerdir. Lif dışında B vitaminleri, demir, çinko ve silika açısından da zengindir. Cincinnati Üniversitesi Eczacılık Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada güzel saçlı kadınlara dokuz ay süreyle günde 10 mg silika maddesi verilmiştir. Araştırmanın sonunda kadınların saçlarındaki gerilme kuvveti azalırken esnekliğin daha da arttığı görülmüştür. Ayrıca Bologna Üniversitesi Dermatoloji bölümü tarafından yürütülen bir başka çalışmada kadınlara 20 haftalık bir dönemde silis verilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda ise tırnaklarda kırılma oranı oldukça düşmüş, saç ve ciltte gözle görülür bir parlaklık oluşmuştur.

– İstiridye ve kabuklu deniz canlıları

İstiridye ve midye gibi deniz canlılarında doğal bir afrodizyak olduğuna inanılır. Çinko açısından zengin bir besin olan istiridye vardır ve diğer kabuklu deniz canlılarının tüketimi saç sağlığı için oldukça önemlidir. Kabuklu deniz canlıları özellikle selenyum, demir ve protein içermektedir. Vücut ihtiyacı olan demiri ve çinkoyu alamadığında en çok etkilenen bölgeler saç dipleri ve tırnaklardır. Her iki bölgede de kuruluk ve kırılmalar görülebilir.

– Deniz yosunları

Denizde bulunan mavi ya da yeşil yosunların Hong Kong Çin Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara göre saçlara oldukça faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Yosunlar tam bir protein kaynağı iken aynı zamanda yüksek miktarda amino asit içerir. Yosunlarda ayrıca omega 3 ve 6 yağ asitleri de bulunmaktadır. Bilindiği gibi bu yağ asitleri saç sağlığı açısından oldukça yararlıdır ve saçın nem dengesini korur. Kanada Günlük Sağlık ve Beslenme Merkezi deniz sebzelerinin içerdikleri protein ve omega asitleri sayesinde saç köklerinin büyümesini sağladığını söylemektedir. Deniz yosunu Asya mutfağında çok yaygın olmakla birlikte, henüz diğer kıtalarda tüketilen bir besin değildir. Asya mutfağında ise deniz yosunu genellikle pirinç, çorba ve salatalarda kullanılır.

– Zerdeçal

Zerdeçal, Doğu Asya’da ortaya çıkan bir bitkiden elde edilen baharattır. Yüz yıllardır pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Zerdeçal tüketimini vücudun doğal steroid salgılamasını sağlayarak inflamasyonu azaltmada yardımcı olur. Ayrıca vücutta oluşan iltihap ve şişliklere de iyi gelir. Bazı durumlarda saç kaybı enflamatuar koşulları ile ilişkili olabilir. Bu nedenle zerdeçal, tüketilmesi tavsiye edilir. Zerdeçal, ölü saç köklerinin canlanmasına yardımcı olarak saçların sağlıkla büyümesine katkıda bulunur.

– Saç uzamasına yardımcı vitaminler:

Beslenme düzenine ek olarak bazı ek gıda takviyeleri de kullanılabilir. Multi vitamin ile desteklenen beslenme planı saçların daha sağlıklı uzamasını sağlayabilir. Daha fazla yağ asidi almak için keten tohumu, balık yağı veya akşamları çuha çiçeği tüketilebilir. Özellikle biotin içeren belirli B kompleks takviyeleri saç sağlığı üzerinde de oldukça etkilidir. Saç sağlığı için uygulanacak her besin uygulaması için önceden bir doktora danışmakta fayda olacaktır.
Saçların korunması ve sağlıklı uzaması için beslenme oldukça önemlidir. Ancak beslenmenin yanı sıra besinler topikal şekilde de saç diplerine uygulanabilir. Geleneksel Çin tıbbında zencefil suyu ile her gün kafa derisine masaj yapmak kan dolaşımını uyarmak ve saç uzamasını hızlandırmak için kullanılmaktadır. Ayrıca ağaran saçlar için bazı çaylar ile saçın kaybettiği rengin geri getirilmesi sağlanabilir. Gerçek saç rengi koyu ise siyah çay kullanılabilir. Kızıl ve kumral saçlar için ise ebegümeci ya da gül çayı kullanılırken sarı saçlar için papatya çayı kullanılabilir. Eğer saç yapısı çok kırılgan ve hassas ise saçların güç kazanması için yumurta protein maskesi uygulanabilir. Bu maskeyi uygulamak için 2 yumurta yeterlidir. 2 yumurta iyice çırpılarak saç dipleri de dahil olmak üzere tüm saça uygulanır. Ardından 10 dakika kadar beklemeye alınır ve ılık su ile yıkanır.
Saç sağlığı için en geçerli tedavinin beslenme şekli olduğu unutulmamalı; beslenme planı içerisinde özellikle omega 3 yağ asitleri içeren ve çinko ile demir içeren besinlere yer verilmelidir.

Yorum Yaz