Saçların Daha Hızlı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saç Uzaması İçin Zeytinyağı

Saç Bakımı kategorisine 25 Ekim, 2015 tarihinde eklendi, 584 defa okundu

Saçların Daha Hızlı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saç Uzaması İçin Zeytinyağı

saç uzaması için zeytinyağı

saç uzaması için zeytinyağı

Saçları uzatmak için ne yapmalı?

Zeytinyağı içerdiği bileşikler sayesinde hem cilt hem de saç sağlığı için önerilen etkili çözümlerden biridir. Cilt yapısının ve saçların nemli kalmasını sağlar. Zeytinyağı saçlarda keratin üretimini artırır ve içerdiği E ve A vitamini ile cilt dokularının yenilenmesini sağlar.

Zeytinyağı saç uzatır mı: Saç uzatmak için zeytinyağı

– Sızma zeytinyağı saç diplerinin ve saçların nemli kalması için mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Genel sağlık açısından faydalı olduğu kadar saç sağlığı için de etkilidir.

– Zeytinyağı topikal olarak da kullanılabilir. Biraz saf zeytinyağı ısıtılır. Ardından soğuması beklenir. Saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Yarım saat kadar saçlar ılık havlu ile sarılarak bekletilir. Ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır. Uygulama haftada 2 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

Saç uzatmak için maske: Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve köri yaprakları

– Zeytinyağı ile birlikte sağlıklı yağlar arasında yer alan ve anti bakteriyel özellikleri olan hindistan cevizi yağı da kullanılabilir.

– Bir tencerede 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ve 6 ila 8 adet köri yaprağı kaynatılır. Yağın rengi değişene kadar kaynatılmalıdır. Daha sonra bu yağ süzülür ve soğumaya bırakılır. Elde edilen yağ saç köklerine masaj taparak uygulanır. Yarım saat kadar bekletilir ve saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Uygulama haftada 3 kez düzenli olarak yapıldığında saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olacaktır.

Not: Köri yaprakları yerine neem bitkisi yaprakları da kullanılabilir.

Saç uzatan maske: Zeytinyağı, E vitamini yağı ve sarımsak

– Sarımsak saç derisinde oluşan mantar lezyonları yani saçkıran tedavisi için önerilir. Yeni saçların çıkmasına yardımcı olduğu için saç dökülmesi için de önerilir. İçerdiği selenyum ile saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. E vitamini yağı ise kafa derisinde kan dolaşımını artırır ve serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.

– 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 yemek kaşığı E vitamini yağı karıştırılır. Elde edilen karışım saçlara masaj yaparak uygulanır. Bir gece saçlarda bekletilir ve ertesi sabah saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

Saçları uzatmak için maske: Zeytinyağı, limon suyu ve hint bektaşi üzümü

– Hint bektaşi üzümü diğer adıyla amla saç dökülmesi için önerilen en etkili çözümlerden biridir. İçerdiği C vitamini ile saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Limon suyu ise içerdiği asitler ile bakterilerin ölmesinde etkilidir.

– 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı hint bektaşi üzümü suyu ve 1 tatlı kaşığı taze limon suyu iyice karıştırılır. Elde edilen karışım saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar saçlarda bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Uygulama haftada 1 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

Saçları uzatmak için yağlar: Zeytinyağı, aloe vera jeli ve buğday tohumu yağı

– Zeytinyağı ve aloe vera jeli saç derisinin nemli kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ph dengesini korur. Buğday tohumu yağı cildin yağ oranını dengeler.

– 1 çorba kaşığı zeytinyağı, ile biraz aloe vera jel ve ½ çay kaşığı buğday tohumu yağı karıştırılır. Elde edilen karışım saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 20 ya da 30 dakika kadar saçlarda bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır. Uygulama haftada sadece 1 kez yapılmalıdır.

Saç uzatan yumurta maskesi

– 1 adet yumurta akı ile biraz zeytinyağı ve bal karıştırılır. Elde edilen karışım saçlara maske olarak uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar saçlarda bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır. Haftada bir kez yapılması önerilir.

Saçların uzaması için maskeler: Zeytinyağı, hint yağı ve zencefil yağı

– Bu karışım olası enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda saç yapısını besler ve güçlendirir.

– Bir kapta eşit miktarlarda zeytinyağı ve hint yağı karıştırılır. Ardından bir süre ısıtılır. İçerisine birkaç damla da zencefil yağı eklenir. Elde edilen karışım saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Bir gece saçlarda bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Uygulama haftada 2 kez düzenli olarak yapılabilir.

Saç uzatan yağ karışımı: Zeytinyağı, badem yağı ve biberiye yağı

– Biberiye yağı saç derisinde kan dolaşımının artmasını sağlarken aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Badem yağı, esansiyel yağ asitleri içeren E vitamini yağı ile birlikte kullanılabilir.

– 1 tatlı kaşığı badem yağı ve biraz biberiye yağı ile 1 çorba kaşığı zeytinyağı karıştırılır. Bu karışım saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Bir gece bu şekilde bekletilir. Ertesi sabah saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Uygulamanın haftada 2 ya da 3 kez yapılması önerilir.

Saçları uzatan kürler: Çeşitli yağ karışımları

– Saç köklerinin güçlenmesi ve saçların daha hızlı uzaması için en etkili çözüm yağ uygulamalarıdır. Bitkisel yağlar saç yapısını beslerken saç köklerini de güçlendirir.

– Cam bir kapta zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, susam yağı ve badem yağı eşit miktarlarda karıştırılır. Elde edilen karışım bir süre ısıtılır. Ardından ılınması beklenir ve saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Bir gece bu şekilde bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Uygulama haftada 2 kez yapıldığında etkili sonuçlar alınacaktır.

Saçları uzatan yağlar: Zeytinyağı, Hindistan cevizi sütü ve E vitamini yağı

– Bu karışım yaygın olarak kullanılan saç maskelerinden biridir. Saç dökülmesini azaltırken aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Saçların daha aydınlık ve parlak olmasına yardımcı olacaktır.

– Bir kapta 3 çorba kaşığı hindistan cevizi sütü, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı E vitamini yağı karıştırılır. Bu karışım 10 dakika kadar saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Ardından saçlar hafif ve bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Uygulama haftada birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

Not: Bu karışımın içerisine yumurta akı eklenmesi daha etkili sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Saçları uzatma yolları:

– Sızma zeytinyağı mutlaka beslenme düzeninde olmalıdır. Genel sağlığın korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda saç diplerinde toksin birikmesini engeller.

– Sıcak yağ masajları saçların canlanması için son derece etkilidir.

– Zeytinyağı uygulamaların düzenli olarak yapılması saçlardaki hasarın azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca saç yapısının daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar.

– Zeytinyağı saç diplerini nemlendirdiği için saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda kepek sorununu da engeller.

Zeytinyağı saç sağlığı için son derece faydalıdır. İçerdiği yağ asitleri ile saç köklerini besler ve güçlendirir. Aynı zamanda saç yapısının daha sağlıklı ve canlı kalmasını sağlar. Uygulamalar mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır. Ayrıca zeytinyağı içeren saç bakım ürünleri de kullanılabilir.

Yorum Yaz