Saç ve Tırnak Sağlığı için Yapılması Gerekenler

Saç Bakımı kategorisine 19 Ocak, 2015 tarihinde eklendi, 431 defa okundu

Saç ve Tırnak Sağlığı için Yapılması Gerekenler

saç ve tırnak bakımı

saç ve tırnak bakımı

Keratin, saç ve tırnakları oluşturan hücreler tarafından üretilen bir proteindir. Keratin hücreleri doğal olarak saç sağlığı ve tırnak sağlığı için çok önemlidir. Tırnakların sertleşmesini sağlar. Tırnak ve saç sağlığı için keratin takviyeleri alınabilir.

– Tırnak Sağlığı

Sadece saç ve tırnaklara bakılarak kişinin genel sağlığı hakkında çok şey söyleyebilir. Hastalıklar saç ve tırnak sağlığını da etkiler. Tırnaklarda kuruluk, çabuk kırılma, noktalar, sarılık, pembelik ya da daha farklı değişimler görülebilir. Tırnaklarda çizgiler oluşabilir. Bu sorunlar genellikle başka bir hastalığa işaret eder. Böbrek ve tiroid sorunlarının yanı sıra hormonlardaki dengesizlikler de saç ve tırnakların sağlıklı gelişimini engelleyebilir.

– Hangi besinler saçlara ve tırnaklara iyi gelir?

Çeşitli besinler tırnak ve saç sağlığını destekler. Hayvan eti veya yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri proteinler ile oldukça faydalıdır. Bu proteinler vücuttaki amino asitleri ayırır ve sonra yeni proteinleri vücuda gerektiği şekilde yeniden dağıtır. Bu işlem sırasında keratin üretimi gerekli olduğundan proteinler tırnak büyümesi için önemlidir. A vitamini proteini doğru bir şekilde absorbe etmede vücuda yardımcı olur ve saç ile tırnak sağlığı açısından oldukça faydalıdır. C vitamini ise kollajen üretimine destek olur. Böylelikle parmaklar ve vücudunun geri kalan diğer yapılarında bulunan bağ dokusu daha güçlü ve sağlıklı çalışır. B 2 vitamini ise yeni doku oluşumlarını teşvik eder. Vitamin B 7 olarak da bilinen biotin, daha güçlü, daha yumuşak tırnakların oluşmasını sağlar. E vitamini, D vitamini, demir, kalsiyum ve iyot da diğer vitaminler kadar tırnak sağlığında önemlidir.
Kan akımının sağlıklı olması da saç ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir. Parmaklar ve kafa derisi yüzeyinde bulunan kan damarlarında düzgün bir kan akışı olduğunda tırnaklara ve saçlara gerekli olan besinler daha rahat ulaşır. Aksi takdirde saçlar da tırnaklar da kırılgan bir yapıya sahip olur ve çabuk kırılır.

– Sağlıklı saçlar ve tırnaklar için nelere dikkat edilmeli?

Hormonların zaman zaman farklılık gösterebilir. Özellikle yaş ilerlediğine hormon seviyeleri değişir ve bu tüm vücut ile birlikte saç ve tırnak sağlığını da etkiler. Saç ve tırnak kalitesi yaş ilerledikçe azalabilir. Mevsimsel değişiklikler de büyümeyi etkiler. Bol bol D vitamini almak ve vücudun nemli kalmasını sağlarken saç ve tırnak yapısının da nemli olmasını sağlar. Genellikle saç ve tırnaklar yaz aylarında nemli ve sağlıklıyken kış aylarında kurur.

– Sağlıklı tırnaklar

Sağlıklı ve normal bir tırnak yapısı çizgisiz ve pürüzsüz bir tırnak yapısı gerektirir. Tırnakta sarılıklar ya da beyaz lekeler olmamalıdır. Bu lekeler ve sarılıklar başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle tırnak yapısında görülen herhangi bir değişiklik durumunda mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Tırnak yapısındaki ve saç yapısındaki bozukluklar bir cilt probleminden kaynaklanıyorsa kısa sürede geçirilebilir. Ancak bu bozuklukların altında başka ciddi bir hastalık varsa öncelikle bu hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tırnak ve saç için yapılan tedaviler işe yaramayacaktır. Tırnak ve saç sağlığı için vitaminler açısından zengin besinler tüketmek gerekmektedir.

Yorum Yaz

2 Yorum

  • AgusCevapla

    benim kuzularda 6 ay sonra 3 yaşında olkclaaar ozaman bende kreşe vermek istiyorum,yarım gfcn olarak evde yeterli olamadığımı düşünüyorum,biryandanda onları tanımadığım insanların eline nasıl bırakacağım endişesi yaşıyorum bu okullu olma sfcreci şimdiden heyecan verici

    Eyl 21, 2015 16:59
  • serraCevapla

    sağlıklı tırnaklar için kuşkusuz beslenme alışkanlığı çok önemli. Ayrıca özellikle saf e vitamini gibi benzer maddelerle düzenli bakım ve takviyelerde kullanmak faydalı

    Tem 22, 2016 20:49