Saç Uzatmak İçin Ne Yapılmalı: Saç Uzaması İçin Bitkisel Çözümler

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Ocak, 2016 tarihinde eklendi, 560 defa okundu

Saç Uzatmak İçin Ne Yapılmalı: Saç Uzaması İçin Bitkisel Çözümler

saç uzaması için bitkisel çözümler

saç uzaması için bitkisel çözümler

Saç uzatmak için yapılması gerekenler:

Uzun ve sağlıklı saçlar her kadının hayalidir. Ancak yıpranan ve nemsiz kalan saçlar koparak dökülür ve uzaması yavaşlar. Bu durumda saçı beslemek ve sağlıkla uzamasını sağlamak için bazı bitkisel çözümler denenebilir.

Saçları uzatma yolları: Saç uzatmanın doğal yolları ve yöntemleri içib bitkisel yağlar, bir takım baharatlar ve yumurta maskesi gibi bitkisel maskeler işe yarayabilir.

1. Saç uzatan yağ karışımı

Kafa derisine masaj yapmak dolaşımı artırır ve saçları uyararak büyümesini hızlandırır. Masaj yaklaşık beş dakikalık periyotlar ile her gün yapılmalıdır. Masaj sırasında sadece hafif bir basınç uygulamak kan damarlarının açılmasını ve kan akışının artmasını sağlayabilir. Masaj hareketleri dairesel hareketler olmalıdır.
– Masaj ve sıcak yağ tedavisi birleştirilebilir. Hindistan cevizi veya zeytinyağı mikrodalgada biraz ısıtılır. Bu sıcak yağlar saçların canlanmasını sağlarken kepek oluşumunu da engeller.
– Sıcak yağ saç diplerine ve saçlara uygulanır. Bu saçların kırılmasını ve koparak dökülmesini engeller. Ardından saçlar hafif ve bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

2. Saç uzatmak için biberiye

Biberiye saç sağlığı için mükemmel bir bitkidir. Uzun saçların sağlıkla uzamasını destekler, kökleri güçlendirir ve kepek oluşumunu ortadan kaldırır. Ayrıca etkin antioksidan özellikleri de vardır. Biberiye; içerdiği kükürt ve silis ile saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olur.
– İki damla biberiye esansiyel yağı, iki çorba kaşığı zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, jojoba, badem veya avokado yağı gibi temel yağlar karıştırılır. Saç ve saç derisine uygulanır. En az yarım saat saçlarda bekletildikten sonra hafif bir şampuan ile saçlar yıkanır.
– Biberiye suyu saç durulamada kullanılabilir. İki veya üç biberiye dalı iki bardak sıcak suda bekletilir. Dinlendirildikten sonra süzülür ve saçlar yıkandıktan sonra son durulama suyu olarak kullanılır.
– Her iki bitkisel çözüm de haftada sadece 1 ya da 2 kez uygulanmalıdır.

3. Saç uzatan yağlar hint yağı

Omega 9 yağ asitleri ve E vitamini açısından zengin olan hint yağı saçların hızla uzamasını sağlar. Kalın ve kuru saçları nemlendirir. Ayrıca saç derisi enfeksiyonlarında da oldukça etkilidir.
– Hint yağı eşit miktarlarda temel bir yağ ile karıştırılır. Masaj yapılarak kafa derisi üzerine uygulanır ve 30 ila 45 dakika boyunca beklenir. Ardından saçlar durulanır ve bitkisel bir şampuanla yıkanır.
– Daha etkin kılmak için dört damla biberiye uçucu yağ içine bir gram Hint yağı da karıştırılabilir. En iyi sonuç için mutlaka kafa derisine uygulanmalıdır.

4. Saç uzatan yumurta maskesi

Yumurta protein içerdiği için saç sağlığında oldukça etkilidir. Saça ihtiyacı olduğu keratini kazandırır. Böylece saçlar daha sağlıklı ve hızlı uzar.
– İki yumurta sarısı çırpılır ve içerisine iki çay kaşığı zeytinyağı eklenerek karıştırılır. Bu karışım kafa derisi üzerine uygulanır ve 15 ila 20 dakika bekletilir. Soğuk su ile durulandıktan sonra saçlar hafif ve bitkisel bir şampuanla yıkanır.
– Alternatif olarak, bir yumurta ve bir çeyrek fincan sade yoğurt ile mayonez bir blender yardımı ile karıştırılır. Bu karışım saç maskesi olarak uygulanır. Duş başlığı ile saçlar kapatılır ve bir süre beklenir. Ardından saçlar hafif bir şampuanla yıkanır.

5. Amla saç uzatırmı?

Saç dökülmesi için hindistan cevizi yağı yanı sıra hint bektaşi üzümü ya da amla da kullanılabilir. Amla özellikle erken ağaran saçlar üzerinde oldukça etkilidir.
– Biraz Hint Bektaşi üzümü yağı bir tavada ısıtılır ve kömürleşene kadar pişirilir. Süzüldükten sonra soğuması beklenir.
– Isıtılan yağ masaj yapılarak kafa derisine uygulanır. En az 30 dakika boyunca saçlarda bekletilir.
– Hafif bir şampuan ile saçlar yıkanır ve iyice kurulanır.
– Bu uygulama her hafta 1 kez yapılabilir.

Yorum Yaz