Saç uzatan yağlar ve karışımlar hangileridir

Saç Dökülmesi ve Kellik kategorisine 14 Eylül, 2013 tarihinde eklendi, 2.819 defa okundu

Saç uzatan yağlar ve karışımlar hangileridir

Saçların geç uzaması bir çok kadın için sıkıntı yaratan bir durum olabilmektedir. Saç uzamasına etki eden faktörlerin bir kısmı genetik iken bazı bir takım etkenler ise beslenme, saç bakımı, saçların bol oksijen alması gibi bizlerin değiştirebileceği faktörler olabilmektedir. Saç uzamasına katkı sağlayan önemli bir diğer saç uzatma yöntemi ise bitkisel yağlarla yapılan masajlardır. Saç uzamasına yardımcı bitki yağları ise saçı uzatan karışımların hazırlanmasında kullanılan yağlar olarak bilinir. Ancak her yağ saç uzaması için kullanılmaz. Özellikle saçları normalden daha hızlı bir biçimde uzattığı bilimsel olarak kanıtlanmış olan Sarımsak yağı,Jojoba yağ, Çörekotu yağı,Zeytin yağı, Yılan yağı, Defne yağı, susam yağı gibi bitkisel yağlar sayılabilir. Bu yağların ortak özelliği saç köklerine etki etmeleri ve saçların gür ve hızlı bir biçimde uzamasını sağlamaktır. Ayrıca saç çıkarıcı ve saçları gürleştirici etkisi olan bu bitki yağlarını gelin inceleyelim:

Saç Uzatan Yağlar Nelerdir:

– Zeytinyağı saç uzatırmı?
Zeytinyağı saç uzatan yağlar arasında bilinen en eski ve en etkili yağların başında gelmektedir. Zeytin yağının saçları uzamasını sağlamasının yanında saç köklerini de güçlendirmesi ve saç tellerini onarması, bu yağdan sabun, şampuan, saç bakım kremi gibi saç ürünlerinin yapımında ham madde olarak kullanılmasına yol açmıştır. Saç uzaması için yapılacak olan zeytinyağı kürünü tek başına yapabileceğiniz gibi aşağıda sayacağımız diğer bitki yağları ile de karıştırarak elde edebilir ve uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı ile saç uzaması kürü uygulamaları genelde haftada bir kez uygulanmaktadır.

– Çörekotu yağı ile saç uzatma
Çörekotu yağı da saç uzamasına yardımcı bir bitkisel yağ olarak bilinir. Çörekotu yağı kaşları gürleştirmek ve kaş uzatmak için de işe yaramaktadır. Saç gürleştirici ve saç uzatıcı özellikleri olan çörekotu yağı genellikle badem yağı ile birlikte kullanıldığında daha iyi etki yapar.

– Defne yağı saçları uzatıyor
Defne yağının faydaları arasında özellikle ince telli ve yavaş uzayan saçlara yarar sağlaması önemlidir. Defne yağı ile yapılan saç dibi masajlarının uzun saçları daha da uzattığı gibi saç kırılması, kellik, saçkıran gibi şikayetleri olanların da saçlarının tekrar çıkmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Defne yağını da diğer bitki yağları gibi bademyağı le karıştırarak veya tek başına 7 günde bir kez olmak üzere uygulayabilirsiniz.

– Jojoba yağının saç uzamasına faydaları
Saçın uzamasına doğal çözümler sağlayan bir diğer bitkisel yağ çeşidi de cilde ve saçlara canlılık sağlayan jojoba yağıdır. Jojoba yağının saç uzamasına katkısının temel nedeni saç kökü olarak ta adlandırdığımız saç diplerini beslemesidir. Jojoba yağı ayrıca saç tellerine hacim ve yumuşaklık sağlar. Saçın da uzaması için gerekli besin ihtiyacını tek başına sağlayabilir.

– Sarımsak yağı saçları uzatırmı?
Sarımsak yağı her derde devadır. Sarımsak yağının cilde ve saça faydaları çok çeşitlidir. Saç uzamasını hızlandırıcı etkisi ise antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Saç uzamasını yavaşlatan toksin ve bakterileri saç köklerinden temizler ve saçların ihtiyacı olan besinleri sağlar. Sarımsak yağı pek kokulu değildir ve sarımsak yağı kürü yapıldıktan sonra durulama ile kolaylıkla etkisi ve kokusu geçer.

– Yılan yağı saç uzatmak için kullanılabilir:
Yılan yağı ile hayvanların tüyleri üzerinde bir takım deneyler yapılmış ve tüysüz bölgelerde dahi saç çıkarıcı etkisinin olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Yılan yağı bilindiğinin aksine yılandan elde edilmemektedir. Değişik bitkisel yağların karışımı olan yılan yağının orijinal olması gerekmektedir. Yoksa saç uzaması için o kadar da etkili olamayabilir.

– Susam yağı saç uzatan yağ:
Saçlarımı hızlı uzatmak istiyorum diyenler için susam yağı da işe yarayacaktır. Uygulamasının ardından kısa bir sürede saç diplerine nüfuz eden susam yağı hızlı saç uzaması için kullanılabilecek ender yağlardan birisidir. Saç köklerini güçlendirerek saçların gürleşmesini de sağlayan susam yağı, saç kırıkları gibi saç uzamasını geciktiren durumları da ortadan kaldırır. Susam yağı oldukça yoğun bir yapıda olan bitkisel yağ olup içerdiği A,D, E, K türü yağda eriyen vitaminler ile saçların hızlı uzaması için ihtiyaç duyulan vitamin ve mineralleri de tam manasıyla içerir.

– Badem yağı saç uzamasına bitkisel çözüm
Badem yağının yararları anlatılırken saç uzatıcı etkisine hep değinilir. Badem yağı saç tellerinin güçlü ve canlı kalmasını sağlayan bir takım besin maddeleri barındırmaktadır. Ayrıca badem yağı ile saçkıran tedavisi olumlu sonuç vermekte ve erkek tipi saç dökülmelerinde saç çıkarıcı etki sağlamaktadır.

Etiketler : , , , , , , ,

Yorum Yaz

5 Yorum

 • nuriCevapla

  % 100 bitkisel yoğun keratınlı saç bakım maskesi ve sağlıklı canlı dökulmeyen gür ve parlak saçlar için mucizevi saf saç bakım yağı lazımmı arkadaslar

  Ağu 11, 2015 10:18
 • emoşCevapla

  Arkadaşlar bende 8 yıllık evliyim bir çocuğum var ve tedavi görüyorum adetim 12 gecikti için doktora gitim vajinal muayene eti ve yumurta çatlatma inesi kalçadan vurdu ve adetin 2 .günü gel dedi ve 6 gün oldu ve adet olmadım daha karin adım var ve göyuslerim dolgunlaşmış bu şekilde olan arkadaşlar yardım edin

  Şub 14, 2016 09:01
 • baharCevapla

  bütün yağlardan bi karışım yapıp o şekilde kullansak bi zararı olur mu acaba yoksa hepsini ayrı ayrımı kullanmamamız gerekir

  May 16, 2016 14:52
 • sanemCevapla

  benım saçlaım yandığı ıçın kısa kestırmek zorunda kaldım jojoba yağı ceviz yagı falan kullandım uzamsı ıcın am acok uzun sürede e etkısını gösterıyor bana kısa sürede etkı sağlayack birşey lazımdı uzun araştırmalarımsonucu likit keratin i buldum kullanımı da kolay etkısını de kısa sürede gösterıyor tavsiye ederım

  Kas 25, 2016 10:08
 • mlkkkCevapla

  cok dökülüyor saçım

  Ara 12, 2017 11:27