Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir: Saç Kırıkları İçin Bitkisel Çözümler

Saç Bakımı kategorisine 22 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 312 defa okundu

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir: Saç Kırıkları İçin Bitkisel Çözümler

kırılmış saçlara evde bakım

saç kırıkları için bitkisel çözümler

Saç kırıkları neden olur?

Canlı ve parlak saçlar her kadının isteğidir. Ancak saçlar bazı zamanlarda uzarken kırılır ve koparak dökülür. Saçlar pek çok nedenle kırılabilir. Hava kirliliği, mineral ve E vitamini eksikliği, kimyasal işlemler ve şekillendirme ürünleri saçların koparak dökülmesine neden olabilir. Bu sorundan kurtulmak için bitkisel çözümler denenebilir.

Saçtaki kırıklar nasıl onarılır: Saç kırıklarına bitkisel çözüm

Çözüm 1: Saçlara muz maskesi

• Malzemeler: Olgun bir muz, iki yemek kaşığı lor, gülsuyu ve limon suyu
• Yöntem: Olgunlaşmış muz püre haline getirilir. İçerisine lor, gülsuyu ve limon suyu eklenir. Pürüzsüz bir hamur elde edilene kadar yoğurulur. Ardından saçlara uygulanır ve yaklaşık 60 dakika boyunca saçlarda bekletilir.

Çözüm 2: Saç kırıklarına bal ve yumurta maskesi

• Malzemeler: 1 yumurta, 1 yemek kaşığı bal, ½ su bardağı süt
• Yöntem: Bir yumurta iyice çırpılır. İçerisine bal ve süt eklenir. Karışım saçlara uygulandıktan sonra yaklaşık birkaç dakika bekletilir. Saçların daha parlak olmasını sağlar.

Çözüm 3: Saç kırıklarına papaya maskesi

• Malzemeler: ½ papaya, ½ su bardağı yoğurt
• Yöntemi: Papaya püre haline getirilir. İçerisine yoğurt eklenir ve iyice karıştırılır. Saçların daha pürüzsüz ve yumuşak olması için saçlar üzerinde yaklaşık 45 dakika kadar bekletilir. Ardından hafif ve bitkisel bir şampuanla yıkanır.

Çözüm 4: Saç bira mayası

Saçlar yıkanmadan önce bir ile ıslatılır ve saç derisine hafifçe masaj yapılır. İçerisindeki maya ile bira saçların güçlenmesini sağlarken daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Saçlarda 3 ya da 5 dakika kadar bekletilmesi tavsiye edilir.

Çözüm 5: Saç kırıklarına bitkisel yağlar

• Malzemeler: Zeytinyağı, hint yağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı
• Yöntem: Bu yağlardan eşit miktarda karıştırılır. Karışım mikrodalgada biraz ısıtılır. Saçları nemlendirmek için masaj yaparak saç uçlarından saç diplerine kadar uygulanır. Masajın ardından 30 ya da 40 dakika kadar yağın saç üzerinde soğuması beklenir. Saçın bekleme süresi içerisinde duş başlığı kullanılması tavsiye edilir. Bu yöntem saçların yağı daha kolay emmesini sağlar. Kurumuş saçları da nemlendirir.

Çözüm 6: Saç kırıklarına zeytinyağı ve avokado

• Malzemeler: 2 çorba kaşığı yumurta akı, 1 avokado, 3 çorba kaşığı zeytinyağı
• Yöntem: Yumurta beyazı, zeytinyağı ve avokado karıştırılır. Yumuşak bir hamur haline getirilir. Elde edilen hamur 40 dakika boyunca saç üzerinde bekletilir. Ardından soğuk su ile durulanır. Hafif bir şampuan da uygulanabilir.

Çözüm 7: Saç kırıkları için zeytinyağlı maske

• Malzemeler: Bal, zeytinyağı
• Yöntem: 3 çorba kaşığı bal ve 3 çorba kaşığı zeytinyağı iyice karıştırılır. Kırık saç uçlarına uygulanır. Birkaç dakika bekletildikten sonra saçlar hafif bir şampuan ile yıkanır.

Çözüm 8: Saç kırıkları için yumurta maskesi

• Malzemeler: Yumurta, zeytinyağı, bal
• Yöntem: 1 yumurta sarısı, 3 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı bal karıştırılır. Bu karışım saçlara maske şeklinde uygulanır ve saç üzerinde yaklaşık 20 ya da 30 dakika bekletilir. Ardından hafif bir şampuan ile yıkanır.

Çözüm 9: Saç için çemen tohumu maskesi

• Malzemeler: Çemen tozu, lor
• Yöntem: Bu çözüm sadece kırık saçların onarımını yapmaz aynı zamanda saçların hızla uzamasını sağlar. Çemen otu tohumu tozundan 2 çay kaşığı alınır ve 2 yemek kaşığı lor ile karıştırılır. Bir hamur yapılır ve saç üzerine uygulanır. 20 ya da 30 dakika bekletilir ve sonra soğuk suyla durulanır.
Kolayca kırılıp kopan saç uçları için kimyasal içeren kozmetik ürünleri yerine bu bitkisel çözümler uygulanabilir. Düzenli kullanıldıklarında hızla etki göstererek saçların canlanmasını sağlarlar.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • SevinçCevapla

    Bu maskeler iyi hoş ama asla yanmış ya da aşırı yıpranmış saçı onarmaya yetmez. bu maskeleri günlük ve haftalık saç bakım rutinine almak lazım. aşırı yıpranma varsa en güzeli keratin bakımı yapmak ya da yaptırmak. ben evde uygulamaya yönelik setlerden aldım çok memnun kaldım. katkısız keratin olmasına özellikle dikkat edin.

    Ağu 18, 2017 08:18