Saç Düzleştirme Yolları: Saç Düzleştirmek İçin Doğal Yöntemler

Saç Bakımı kategorisine 28 Ocak, 2016 tarihinde eklendi, 739 defa okundu

Saç Düzleştirme Yolları: Saç Düzleştirmek İçin Doğal Yöntemler

saç düzleştirmek için doğal yöntemler

saç düzleştirmek için doğal yöntemler

Saçlar nasıl düz yapılır?

Saç düzleştirmek için ısı veren ve saçları kıran yöntemler yerine doğal ve bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Saçlar nasıl düzleşir: Saç düzleştirici doğal yöntemler

1. Hindistan cevizi saç düzleştirme

Limon suyu ve hindistan cevizi sütü, doğal saç düzleştirme için kullanılmaktadır.
– Limon suyu ile Hindistan cevizi sütü karıştırılarak saç kremi olarak uygulanabilir. Saçları düzleştirmeye yardımcı olur. Birkaç dakika bekletilir ve sonra saçlar ılık su ile yıkanır. Bu uygulama haftada iki kez yinelenir.

2. Süt ile saç düzleştirme

Süt ve bal da doğal bir düzleştirici olarak çalışır.
– Bir bardak süte 2 yemek kaşığı bal eklenir. Taze çilek püresi de eklenir. Saçlara uygulanır. 2 saat kadar bekletildikten sonra hafif bir şampuan ile iyice durulanır.

3. Zeytinyağı saçı düzleştirir mi?

– 2 yumurta ve zeytinyağı karıştırılır. Bu karışım ile kafa derisine masaj yapılır. 1 saat kadar saç derisinde bekletildikten sonra saçlar hafif bir şampuan ile yıkanır. Bu karışım saçları yumuşatır ve aynı zamanda daha parlak bir görünüm verir.

4. Saç düzleştiren yağlar: Hint yağı

– Biraz hint yağı mikrodalgada ısıtılır. Ilık haldeyken kafa derisi üzerine uygulanır ve saç köklerine masaj yapılır. Ardından saçlar sıcak suya batırılmış bir havlu ile sarılır. 30 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Hint yağı doğal saç düzleştirme etkisine sahiptir.

5. Saç düzleştirme maskesi

– Yumurta beyaz iyice çırpılır. 5 yemek kaşığı pirinç unu 1 fincan kil ve yumurta karıştırılır. Karışım saçlara uygulanır ve saçlar iyice taranır. Bir saat kadar bekletildikten sonra hafif bir şampuan ile saçlar yıkanır. İşlem birkaç ay boyunca haftada bir kez saç maskesi şeklinde uygulanabilir.

6. Muz saç maskesi

– 2 olgunlaşmış muz alınır ve bir çatalla püre haline getirilir. İçerisine 2’şer yemek kaşığı bal, doğal yoğurt ve zeytinyağı konulur. İnce bir hamur haline getirildikten sonra saç maskesi şeklinde uygulanır. Ardından saçlar duş başlığı ile sarılır. 1 buçuk saat sonra saçlar düz ve parlak bir görünüme kavuşacaktır.

7. Aloe vera jel maskesi

Aloe vera, cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığı için de oldukça etkilidir. Yarım su bardağı ılık yağ ve aloe jeli karıştırılır. Saç maskesi şeklinde uygulanır. 30 ya da 40 dakika saçlarda bekletildikten sonra saçlar hafif bir şampuan ile yıkanır.

8. Saç düzleştiren maskeler: Süt saç maskesi

– Bir miktar süt sprey şişesine doldurulur. Saçlar şampuanlandıktan sonra süt sprey şeklinde saça uygulanır. 30 dakika kadar bekletildikten sonra saçlar durulanır. Sadece su kullanılmalıdır.

9. Kereviz

Bir demet kerevizin suyu sıkılır. Bir şişeye konarak bir gece buzdolabında saklanır. Ertesi sabah saçlara uygulanır. Saçlar taranır ve yıkanmaz. Kuruması beklenir.

10. Muz ve papaya saç maskesi

Muz ve papaya eşit oranda karıştırılır. İçerişine 1 çorba kaşığı bal eklenir ve iyice karıştırılır. Saç maskesi şeklinde uygulanır. Kuruması beklendikten sonra hafif bir şampuan ile saçlar yıkanır.

11. Yumurta

Yumurta iyice çırpılır ve ardından saç ve saç derisi üzerine uygulanır. 20 ya da 30 dakika bekletildikten sonra saçlar hafifi bir şampuan ile yıkanır.

Not: Eğer yumurta kokusu rahatsız ediyorsa biraz yoğurt da eklenebilir.

12. Sirke

Sirke saç düzleştirmeye katkıda bulunan bitkisel bir çözümdür. Saç yıkandıktan sonra 1 bardak suya birkaç damla sirke eklenir. Bu su ile saçlar durulanabilir.

13. Soya yağı

1 çorba kaşığı soya yağı ve 2 yemek kaşığı Hint yağı karıştırılır. Karışım biraz ısıtılır. Ardından saç ve saç derisine masaj yaparak uygulanır. 30 dakika kadar bekletildikten sonra hafif bir şampuan kullanarak saçlar yıkanır.

Yorum Yaz