Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir: Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözüm

Saç Bakımı kategorisine 17 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 270 defa okundu

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir: Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözüm

saç dökülmesine doğal çözümler

saç dökülmesine doğal çözümler

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesi günümüzde yaygın olarak görülen bir sorundur. Saçların sağlıkla uzaması ve dökülmemesi için bazı kozmetik ürünler kullanılabilir. Ancak bu ürünler kimyasal bileşikler içermektedir. Saç dökülmesinin ana nedenleri aşırı fiziksel ya da duygusal stres, hormonal dengesizlikler, beslenme eksikliği, kirlilik, alerji, yanlış saç bakım ürünleri, kötü saç bakımı ve genetik faktörlerdir. Eğer saçlarda dökülme varsa bazı doğal ve bitkisel çözümler kullanılabilir.

Saç dökülmesi nasıl engellenir: Saç dökülmesine bitkisel çözüm

1. Saç dökülmesine yumurta bakımı

Protein içeren yumurta güçlü ve daha kalın saçların oluşmasına katkı sağlar.
– Saçın uzunluğuna bağlı olarak bir veya iki yumurta alınır ve ıslak saçlara uygulanır. Yaklaşık 30 dakika saçlar üzerinde bekletilir. Ardından saçlar bitkisel bir şampuan ve ılık su ile yıkanır. Bu işlem haftada 1 ya da 2 kez tekrarlanabilir.
– Başka bir seçenek olarak bir yumurta sarısına iki yemek kaşığı su eklenerek saça uygulanabilir. Karışım kafa derisine masaj yaparak uygulanır. Haftada 1 kez yapılması önerilir.

2. Saç dökülmesine karşı zeytinyağı

Zeytinyağı nemlendirici ve besleyici etkisi ile saç dökülmesini engellemek için kullanılabilir. Ayrıca saçın elastikiyetini destekler ve saç yapısını güçlendirir.
– Ilık zeytinyağı ile saç derisine en az 30 ila 45 dakika boyunca masaj yapılır. Ardından saçlar hafif bir şampuan kullanarak yıkanır. İstenirse zeytinyağı saçlar üzerinde bir gece bekletilebilir. Herhangi olumsuz bir etkisi yoktur. Ertesi sabah saçlar yine bitkisel bir şampuanla yıkanabilir.
– Zeytinyağı ile bal karıştırılır ve saç üzerine uygulanır. En az 30 dakika saçlarda bekletildikten sonra saçlar yıkanır.
– Bu uygulamalar haftada en fazla iki kez kullanılmalıdır.

3. Saç dökülmesine avokado

Avokado, cildi ve saçları nemlendirir. Saçların güçlenmesini sağlar. Ayrıca, bu meyve içerdiği E vitamini ile saçların genel sağlığı için de katkıda bulunur.
– Bir adet avokado püre haline getirilir. Avokado püresi; muz püresi ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Karışım kafa derisine masaj yapılarak uygulanır. Saçlarda yaklaşık 30 dakika bekletildikten sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile durulanır.
– Nemlendirici saç maskesi için iki çorba kaşığı zeytinyağı; yarı olgunlaşmış avokado püresi ile karıştırılarak saçlara uygulanabilir. Bu saç maskesi temiz saça uygulanmalıdır ve yıkamadan önce en az 20 dakika saç derisinde bekletilmelidir.
– Bu uygulamaların haftada 1 kez yapılması önerilir.

4. Saç dökülmesi için çemen otu tohumu

Çemen otu tohumu da saç dökülmesini önlemek ve daha sağlıklı saçlar yaratmak için kullanılabilir.
– 2 ila 3 yemek kaşığı çemen tohumu suda 8 ila 10 saat ıslatılır. İnce bir hamur yapmak için ıslak tohumlar ezilir. Ayrıca, iki çay kaşığı Hindistan cevizi sütü de eklenebilir. Saçlar üzerinde elde edilen hamur uygulanır ve 30 dakika bekletilir. Ardından bitkisel ve hafif bir şampuan ile saçlar yıkanır.
– Çemen otu tohumu geceden suda bekletilir. Ertesi sabah saçlar yıkanırken durulama suyu olarak kullanılır. Çemen otu saç dökülmesini engellerken aynı zamanda kepek oluşumunu da engeller. Haftada 2 kez uygulanması önerilir.

5. Saç dökülmesine amla

Anti inflamatuar, anti oksidan, anti bakteriyel ve peeling özellikleri ile Hint bektaşi üzümü saç sağlığı için oldukça etkilidir. Saç derisini besler ve saç büyüme oranını artırır.
– Bir çorba kaşığı Hint bektaşi veya amla tozu iki çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır ve biraz kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür ve yatmadan önce kafa derisine masaj yaparak uygulanır. Ertesi sabah, saçlar hafif ve bitkisel bir şampuan ile yıkanır.
– Çeyrek fincan Hint bektaşi tozu yarım fincan ılık suda karıştırılır ve yaklaşık 10 dakika dinlendirilir. Elde edilen hamur saçlara uygulanır ve 15 ila 20 dakika saç derisinde bekletilir. Ardından saçlar yıkanır. Bu uygulama haftada birkaç kez uygulanır.
– Sağlıklı saçlar için Hint bektaşi üzümü meyve ya da meyve özü olarak da tüketilebilir.

6. Saç dökülmesine hint yağı

Düzenli olarak soğuk preslenmiş hintyağı ile kafa derisine masaj yapılabilir. Yüksek viskozite özelliği ile saçlar daha sağlıklı bir hale gelirken saç dökülmesini de engeller. Ayrıca, saç büyümesini teşvik eden E vitamini ve yağ asitleri içerir.
– Hint yağı ve Hindistan cevizi yağı eşit miktarlarda karıştırılır ve ısıtılır. Sadece Hint yağı kullanmak da aynı etkiyi yaratabilir.
– Karışım saç derisine uygulanır ve dairesel hareketler ile masaj yapılır.
– Saçlar uygulamadan sonra taranır ve saç uçlarına da ulaşması sağlanır.
– Ilık su ile ıslatılmış havlu ile saçlar sarılır.
– En az bir saat bu şekilde bekletilir. Ardından saçlar hafif bir şampuan ile yıkanır.

7. Saç dökülmesi aloe vera uygulaması

Saç yapısını güçlendirmek için aloe vera jel de kullanılabilir. Nemlendirici etkisi ile aloe vera jel hem saç dökülmesini engeller hem de kepek oluşumunun önüne geçer. Ayrıca saç derisinin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur.
– Bir ya da iki aloe vera yaprağı ayıklanarak jel çıkarılır. Çıkarılan jel saç derisi üzerine uygulanır. 30 dakika kadar bekletildikten sonra saçlar durulanır. Bu uygulama haftada bir kez veya iki kez düzenli olarak yapılabilir.
– Başka bir seçenek de iki çay kaşığı Hindistan cevizi sütü ile taze aloe vera jelinin karıştırılmasındır. Bu karışım saç derisine uygulanır. Yıkamadan önce yaklaşık yarım saat bekletilir. Uygulama haftada iki kez tekrarlanmalıdır.
– Aloe vera suyu da kullanılabilir. Her gün aç karna bir çorba kaşığı tüketilebilir.

8. Saç dökülmesine kına

Kına yaprağı da saç dökülmesi tedavisinde uygulanabilir. Kına yaprağı saça doğal renk vermek için de kullanılabilir.
– Bir avuç taze kına yaprağı biraz su ile ince bir hamur haline getirilir. İki saat boyunca saçlarda bekletilir. Duş başlığı ile saçlar kapatılır. Birkaç saat sonra saçlar iyice yıkanır.
– Kına ile yoğurt birleştirilerek bir hamur haline getirilmek için içerisine su eklenir. Normal su yerine yeşil çay da kullanılabilir. Hamur saç derisinde bir gece bekletilir. Ertesi gün, karışıma bir çiğ yumurta ve iki çay kaşığı limon suyu da eklenerek saçlara uygulanır. Kuruması beklenir ve ardından hafif ve bitkisel bir şampuanla saçlar yıkanır.

Not: Kına kullanırken eldiven giyilmelidir. Çünkü derinin boyanmasına neden olabilir.

9. Saç dökülmesine keten tohumu

Omega 3 yağ asitleri ve protein açısından zengin olan keten tohumu saçların güçlenmesine katkıda bulunur.
– Çeyrek fincan suda keten tohumları geceden ıslatılır.
– Ertesi sabah, iki bardak keten tohumu suyu yüksek ateşte ara sıra karıştırarak kaynatılır. Köpüklü bir jöle kıvamına gelene dek kaynatıldıktan sonra süzülür. İstenirse karışım içine birkaç damla esansiyel yağ da eklenebilir. Bu karışım saçlara saç jölesi olarak uygulanır.

Yorum Yaz