Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir: Saç Dökülmesine Doğal Çözümler

Bitkisel Çözümler kategorisine 28 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 277 defa okundu

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir: Saç Dökülmesine Doğal Çözümler

saç dökülmesine doğal çözümler

saç dökülmesine doğal çözümler

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmeleri genel olarak bakıldığında ileriki yaşlarda görülür. Ancak günümüzde erken saç dökülmesi de çok sık görülen bir sorundur. Erken yaşlarda saç dökülmesi yaşayan insanlar bu sorunlarına çözüm yolu aramakta ve birçok ilaç kullanırlar. Bu ilaçlar kimyasal içerdiği için vücuda uzun vadede zarar verebilir. Bu durumda vücut ve saç sağlığı için kullanılabilecek en sağlıklı çözümler bitkisel çözümlerdir. Bir kafa derisinde yaklaşık olarak 100 bine yakın saç teli bulunmaktadır. Bu saç telleri köklerindeki yağ dokusu ve kıl köklerindeki genişleme ile kafa derisine sıkıca bağlıdırlar. Saçlar bu yağ dokusu ile beslenerek gürlüklerini ve yapılarını korumanın yanı sıra bu şekilde saça daha sıkı tutunurlar. Bu şekilde saçlarda dökülme oranı en aza düşer. Sağlıklı olunduğu sürece bu yağ dokusu sürekli yenilenir ve saçlar sürekli beslenerek sağlıklarını korurlar. Yağ dokusu azaldıkça ya da yenilenmedikçe saçlar güçsüzleşir ve dökülmeler başlar.

Saç dökülmesi nasıl önlenir: Saç dökülmesine bitkisel çözüm

1. Saç dökülmesine yağ karışımı

İlk yöntem eksiklik yaşanan yağın kafaya derisine dışarıdan yedirilmesidir. Kafa derisine en uygun olan yağ masaj yapılarak kafa derisine sürüldüğünde kafa derisini bunu emer ve saçlar bu yağ ile beslenerek güçlerini korurlar.
Hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytinyağı, amla yağı ya da diğerleri gibi emilebilen doyurulmuş yağları dökülen saçlar için kullanabilirsiniz.
Saç dökülmesi için masaj yaparak uygulanabilecek yağlar şu şekilde sıralanabilir:
– Hindistan cevizi yağı
– Badem yağı
– Zeytinyağı
– Amla (Hacı bektaşi üzümü) yağı
– Biberiye esansiyel yağı
– Emu yağı
– Argan yağı
– Buğday tohumu yağı
Kullanılabilecek yağlar genel olarak şu şekilde uygulanabilir:
– Kullanabileceğiniz herhangi bir yağı saçlarınıza ve kafa derinize iyice emdirerek uygulayın.
– Haftada en az bir kere bu tedaviyi uygulayın.

2. Saç dökülmesine amla

Amla olarak da adlandırılan hint bektaşi üzümü saçların hızlıca emeceği bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda içerisinde bulundurduğu besinler sayesinde saçın beslenmesini ve gücünü korumasını sağlar.
Anti-inflamatuar, antioksidan, antibakteriyel ve peeling özellikleri taşıyan hint bektaşi üzümü, saç sağlıklını korumaya ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı edici özelliklere sahiptir.
– Bir çorba her Hint bektaşi üzümü ile yeterince limon suyu hamur hale gelene kadar karıştırılır.
– Karışım ile kafa derisine iyice masaj yapılır. Saç bu şekilde temiz bir havlu ile sarılır.
– Gece boyunca bekletilen saçlar sabah şampuan ile iyice durulanır.

3. Saç dökülmesi çörek otu tedavisi

Çemen otu, olarak da bilinen methi, saç dökülmesi tedavisinde etkili bir bitkidir. Çemen otu tohumu, saç büyümesini geliştiren ve saç köklerinin yeniden gelişmesine yardımcı hormon olan antecedents maddesini içerir. Ayrıca protein depolanması ve saç büyümesini teşvik eden nikotinik asiti de bünyesinde bolca bulundurmaktadır.

– Bir yemek kaşığı çemen otu tohumu bir fincan suyun içerisine koyularak gece boyunca bu şekilde bekletilir.
– Bu tohumlar sabah hamur haline gelene kadar ezilir.
– Saçlara ve saç diplerine sürülere saçlar temiz bir havlu ile sarılır. Yaklaşık 40 dakika kadar bu şekilde beklenir ve sonra saçlar iyice durulanır.
– Bu tedavi bir ay boyunca her sabah uygulanmalıdır.

4. Saç dökülmesine soğan kürü

Soğan suyu, saç köklerindeki kan dolaşımını artırmak, saç köklerinin yeniden gelişmesini sağlayarak ve saç köklerindeki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olarak saç dökülmesinin önüne geçmeyi sağlar. Bu tedavideki faydalarının yüksek kükürt minerali içermesiyle de alakası vardır.
Soğan suyu antibakteriyel özellikleri ile saç dökülmesine neden olabilen mikropları ve parazitleri öldürmek ve kafa derisindeki enfeksiyonların yok edilmesine yardımcı olur.
2002 yılında Dermatoloji dergisi yayınlandığı bir çalışmada, soğan suyunun saç dökülmesi yaşayan insanlarda sorunu %74 oranında çözdüğü ileri sürülmüştür.
– Soğanı ezerek suyu çıkarılır ve bu su ile saçlara ve kafa derisine masaj yapılır. Masajın ardından saçlar açık bir şekilde 40 dakika kadar beklenir ve ardından saçlar şampuanlanarak durulanır.
– Alternatif olarak, üç çorba kaşığı soğan suyu ve iki çorba kaşığı aloe vera jeli karıştırılır. Bir çorba kaşığı zeytinyağı da isteğe göre eklenebilir. Eklenirse daha etkili bir çözüm olur. Kafa derisi üzerine bu karışımı uygulanır ve 30 dakika kadar beklendikten sonra saçlar şampuanlanarak durulanır.
– Bu tedaviler haftada üç kez olmak koşulu ile 2 ya da 3 hafta boyunca uygulanabilir.

5. Saç dökülmesi için aloe vera

Aloe vera, sağlıklı saç büyümesini doğrudan teşvik eden enzimler içerir. Ayrıca, alkalize özellikleri ile kafa derisinin pH derecesini düzene sokarak yeni saç gelişimi için uygun ortam hazırlar. Bu özellikleri sayesinde enzimlerle aktif edilen saç hücreleri pH derecesinin uygunluğu ile hızlıca gelişmeye başlar.
Düzenli bir şekilde kullanılmasının sağlayacağı faydalar şu şekilde sıralanabilir:
– Kafa derisindeki kaşıntıyı rahatlatma
– Kızarıklık ve iltihabı azaltma
– Saçları güçlendirme
– Saçların parlaklığını arttırma
– Saçlarda kepek oluşumunu hafifletme
Aloe vera, jel ya da bitki suyu olarak kullanılabilir.
– Aloe vera jeli ya da aloe vera bitkisi suyu kafa derisi üzerine sürülerek uygulanır.
– Bu şekilde birkaç saat beklenir ve sonra ılık su ile kafa derisi yıkanır.
– Haftada 3 4 kez bu tedavi tekrarlanır.
Saç büyümesini daha çok teşvik ediyorsanız aloe vera suyu eklenmiş çorbalar içmeniz etkili olacaktır.

6. Saç dökülmesine meyan kökü

Meyan kökü saç için, saç dökülmesi ve diğer parazit ile ilgili olan zararları engelleyen bir başka bitkidir. Meyan kökünün mollifying özelliklerini kafa derisi gözeneklerinin açık kalmasına ve dolayısıyla kafa derisinin yatışmasına yardımcı olur. Bu sayede kafe derisinin pul şeklinde tahriş olması engellenmiş olur. Bu bitki kepek, saç dökülmesi ve kellik için iyi bir çözümdür.
– Bir bardak süt, çeyrek çay kaşığı safran ve bir çorba kaşığı meyan kökü birbirleri ile iyice karıştırılır.
– Hamur kıvamına gelen karışım saç dökülmesi olan bölgelere sürülerek uygulanır. Sürüldükten sonra gece boyunca bu şekilde bekletilir.
– Sabah uyandığınız saçlarını şampuanlayarak durulayın.
– Bu tedavi haftada iki kez olmak şartı ile 2 hafta boyunca uygulanabilir.
– Meyan kökü kaynar suya atıldıktan sonra 5 dakika kadar kaynatılır ve yapılan çay süzülür. Bu çay günde 3 kez içilebilir.

7. Çin ebegümeci çiçeği

Çin tıbbında yıllardır kullanılan bu bitki bit sorunu, saç dökülmesi, kepek sorunu gibi birçok saç sorunun tedavisinde olumlu sonuçlar göstermektedir.
– 10 adet Çin ebegümeci çiçeği iki bardak Hindistan cevizi yağının içine eklenir.
– Bu karışım çiçekler kömürleşene kadar ısıtılır ve sonrasında karışım olmuş yağ süzülür.
– Karışım yağı saç üzerine yatmadan önce uygulanır ve gece boyunca bu şekilde bekletilir. Sabah saçlar şampuanlanarak yıkanır.
– Bu tedavi haftada 2 ya da 3 kez tekrarlanabilir.

Yorum Yaz