Saç, Cilt ve Tırnak Bakımı için Bitkisel Çözümler

Cilt Bakımı kategorisine 19 Ocak, 2015 tarihinde eklendi, 81 defa okundu

Saç, Cilt ve Tırnak Bakımı için Bitkisel Çözümler

cilt bakımı yumurta maskesi

cilt bakımı yumurta maskesi

Saç, cilt ve tırnak güzelliği için doğal çözümler kullanılabilir. Piyasada bulunan pek çok ürün olsa da bu ürünlerde bulunan kimyasallar uzun vadede olumsuz etkilere neden olabilir.

– Yumurta Sarısı ile Saç Maskesi

Yumurta özellikle saç bakımında kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan protein ile yumurta saçları beslerken aynı zamanda nemlendirir. Yumurtanın beyazı ve sarısı ayrılır. Saçlara uygulamak üzere yumurta sarısı ile biraz su karıştırılır. Karışım pürüzsüz hale geldikten sonra saçlara uygulanabilir. Ancak tedaviye başlamadan önce saçlar sıcak su ile durulanmalı; karışım uygulanırken saç diplerine masaj yapılmalıdır. Saç bakımı için yumurta karışımına başka malzemeler de eklenebilir. 1 tatlı kaşığı limon suyu ve zeytin yağ karışıma eklendiğinde karışım saç maskesi şeklinde de uygulanabilir. 25 dakika kadar bekletildikten sonra hafif bir şampuanla saçlar durulanabilir.

– Zeytinyağının Cilde Faydaları

Cilt sağlığını korumak için yapabilecek en iyi şeylerden biri cildi temiz tutmaktır. Ancak, bunu yapmanın da doğru yolları vardır. Cildin aşırı kurumasını önlemek için kullanılan bakım malzemelerine dikkat edilmeli. Hafif temizleyiciler ve mümkün olduğunca bitkisel ürünler kullanılmalıdır. Zeytinyağı içeren ürünler tercih edilebilir. Zeytinyağı cildin nem dengesini korurken aynı zamanda cildi yumuşatır. Banyo sırasında vücut yağı yerine zeytinyağı kullanılabilir. Cilt nemlendirici kremler yerine zeytinyağı kullanıldığında daha sağlıklı bir seçim yapılmış olacaktır. Cildin doğal dengesini düzenlemeye yardımcı olan zeytinyağı cilde uygulanarak cilt fırçalanabilir. Gece kremi olarak eşit miktarlarda sirke, su ve zeytinyağı karıştırılıp kullanılabilir. Sirke içerdiği asitler sayesinde cilt lekelerinin de hafiflemesini sağlar. Zeytinyağı güneş ışınlarından korunmak ve güneş yanıklarını tedavi etmek için de kullanılmaktadır. Egzama, yara ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarında da kullanılan zeytinyağı cildin yenilenmesine yardımcı olur.

– Doğal tırnak bakımı

Tırnaklar zaman zaman çabuk kırılan ve sağlıksız bir hal alabilir. Bu gibi durumlarda her gün 10 dakika kadar tırnakların zeytinyağlı suda bekletilmesi önerilir. Zeytinyağı tırnak yapısının kuvvetlenmesini sağlar. Tırnak kenarlarındaki etleri yumuşatmak için de kullanılabilir.

– Saç, cilt ve tırnak vitaminlerinin yan etkileri

Saç, cilt ve tırnak için kullanılan vitamin ve mineral takviyeleri bazı yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle bu takviyeler yerine doğal çözümler denenebilir. Vitamin ve mineral takviyelerinin başlıca yan etkileri şunlardır:

– A Vitamininin Cilde Faydaları: A Vitamini Hamilelere Zararlımı

A vitamini içeren çoğu saç, cilt ve tırnak vitaminleri cildi yumuşatır. Aynı zamanda dokuların kuvvetlenmesini sağlar. Ancak, yüksek doz vitamin A alımları ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Bu nedenle, saç, cilt ve tırnak vitamini kullanırken A vitamini açısından zengin besinler tüketilmemelidir. Özellikle yumurta, peynir, havuç, tatlı patates ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler sınırlı tüketilmelidir. A vitamini ile ilişkili diğer yan etkiler iskelet sistemi ve kemik yapısı ile ilgilidir. Yüksek miktarlarda A vitamini alımı büyümeyi yavaşlatırken kemiklerin kırılma riskini artırır.

– Bulanık görme

Vitamin takviyelerinin en sık karşılaşılan yan etkisi bulanık görmedir. Özellikle E vitamini yüksek miktarlarda alındığında görme problemleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle E vitamini takviyesi kullanılırken dikkatli olunmalıdır.

– Mide ekşimesi

Başka bir olası yan etki ise mide ekşimesidir. Özellikle yüksek dozlarda alınan B 6 vitamini mide asidinin fazla üretilmesine neden olur. Bu nedenle ülser ve mide hassasiyeti bulunan kişilerin dikkatli olması önerilir. Bazı kişilerde mide bulantısı da görülebilir.

Topikal bitkisel çözümler yan etkiye neden olmaz. Ancak vitamin takviyeleri ve oral bitkisel çözümler için mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz