Sabah Bulantısı Nasıl Geçer: Sabah Bulantılarına Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 13 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 118 defa okundu

Sabah Bulantısı Nasıl Geçer: Sabah Bulantılarına Bitkisel Çözüm

sabah bulantılarına çözüm

sabah bulantılarına bitkisel çözüm

Sabah bulantıları neden olur?

Tıbbi terimlerle, bulantı ve kusma hamilelik sırasında sabah bulantısı olarak bilinir. “Sabah bulantısı” hamileliğin ilk belirtileridir. Özellikle sabahları oluşur ancak gün boyunca herhangi bir zamanda da olabilir. Bazı kadınlarda bu belirti hafif olurken bazılarında oldukça şiddetli ve rahatsız edici olabilir.

Sabah bulantısı ne zaman başlar: Sabah bulantısı ne kadar sürer?

Hamile kadınların çoğunda mide bulantısı hamileliğin 6. haftasında başlar. Ancak bazı kadınlarda 4. haftada başlayabilir. 1 ya da 2 ay boyunca yoğun bir şekilde devam eder. Sabah bulantısı çoğu durumda gebeliğin 14. haftasına kadar devam eder. Bazı kadınlarda hamilelik boyunca sürebilir.

Sabah bulantısı sadece birkaç hafta ya da ay sürdüğünde normal kabul edilir. Hafif bulantı ve yorgunluk hissi normal bir durumdur. Ancak yoğun bulantı hissi oluştuğunda ya da bulantıyla birlikte kusma atakları oluşmaya başladığında mutlaka doktora gidilmelidir.

Belirtileri nelerdir?

– Bulantı hissi ve kusma, özellikle sabah erken saatlerde

– Daha az miktarda idrara çıkmak

– Ayağa kalkıldığında baş dönmesi

– Kalp ritminde artış

Sabah mide bulantısı hamilelik belirtisimi?

Hamilelik sırasında oluşan mide bulantısı ve kusmanın kesin nedeni bilinmemektedir. Hamile kadınların vücudunda meydana gelen fiziksel değişikliklerden biri olarak kabul edilir.

– Mide bulantısına neden olan temel etken hormon düzeyinin en yüksek seviyede olmasıdır.

– Kadınlarda hamilelik sırasında korionik gonadotropin seviyesi artar. Bu nedenle kusma gibi durumlar oluşabilir.

– Östrojen seviyesi gebelikte daha erken belirti oluşumuna neden olabilir.

– Gastrointestinal sistemde bazı değişiklikler gebeliğin erken evrelerinde gerçekleşir. Bu da midede hassasiyete neden olabilir.

– Artan stres de etkendir.

Bazı kadınlar sabah bulantısına daha yatkındır?

Kadınlarda sabah bulantısı şu durumlarda daha çok oluşabilir:

– Hamilelik durumunda ikiz bebek bekleniyorsa hormonlar daha yüksek düzeyde çalışır ve bulantı oluşabilir.

– İlk gebelikte bulantı oluşması daha olasıdır.

– Doğum kontrol hapları kullanılırken bulantı oluşabilir.

– Hamilelik sırasında hareketiz olmak.

– Hamile kadında migren varsa.

Sabah bulantısına ne iyi gelir: Hamilelikte sabah bulantıları için ne yapmalı?

– Büyük öğünlerden kaçınmak

Büyük öğünlerin sindirimi zordur. Bu nedenle mide bulantısına neden olabilir. Her öğünde küçük miktarda besinler alınmalıdır. Küçük öğünlerin sindirimi daha kolaydır. Sık sık ancak az yemek yenmelidir. Gün içerisinde 5 ya da 6 öğün yemek yenebilir.

– Sabah bulantıları nasıl geçer: Mide boş bırakılmamalıdır

Sabah bulantısının oluşma nedeni midenin boş olmasıdır. Midenin boş kalması mide asitlerinin çoğalmasına neden olurken bulantıya neden olabilir. Bu nedenle aç kalınmamalıdır. Açlık hissi oluşmadan ufak atıştırmalar tüketilebilir.

  • Yataktan çıkmadan sabah uyanıldığı gibi bazı aperatifler tüketilebilir.
  • Gece yarısı da hafif aperatifler tüketilebilir.

– Beslenme düzenine dikkat edilmelidir

Sabah bulantısı varsa sindirimi zor olan gıdalar tüketilmemelidir. Daha çok karbonhidrat ve proteinler içeren düşük yağlı gıdalar tercih edilmelidir. Ekmek, makarna, patates gibi kompleks karbonhidratları sindirmek daha kolaydır. Baharatlı ya da asidik gıdalardan kaçınılmalıdır. Özellikle kızartılmış besinler tüketilmemelidir.

– Yemek bittikten hemen sonra uzanılmamalıdır

Yemek yendikten sonra hemen uzanıldığında besinlerin sindirimi zorlaşır. Bu da bulantıyı artırabilir. Bu nedenle yemek yendikten sonra hemen yatılmamalıdır.

– Pis kokulu gıdalardan uzak durulmalıdır

Bazı kadınlarda kokular da bulantıya neden olabilir. Özellikle keskin kokulu gıdalar kusma refleksine neden olabilir.

  • Mide bulantısını tetikleyen kokulardan uzak durulmalıdır.
  • Beslenme düzenine dikkat edilirken aynı zamanda çekici gelen gıdalar tüketilmelidir.

– Oda sıcaklığında yemek yemek

Sıcak yiyecekler daha güçlü aromalara sahiptir. Bu nedenle mide bulantısına neden olabilir. Yemeklerin çok sıcak ya da çok soğuk olmaması gerekmektedir. Oda sıcaklığında yenilen yemekler mide bulantısını engelleyebilir.

– Bulantı için zencefil çayı

Zencefil çayı tüketildiğinde mide bulantısı yatıştırılır. Zencefil çayı sabah bulantısı için en etkili çözümlerden biridir. Mide bulantısını önlemek için gün içerisinde sık sık zencefil çayı tüketilebilir.

– Hamilelikte bulantı bitkisel çözüm: Bitkisel çay

Sabah bulantısı sorununu azaltan bir diğer çözüm yatıştırıcı bitkisel çaylardır. Özellikle limon çayı ya da papatya, nane ve rezene çayı tüketilebilir. Eğer midede ekşime varsa nane çayı önerilmez.

– Rezene çayı mide bulantısına iyi gelirmi?

Rezene tohumu kusma hissini azaltmaya yardımcı olur. Kusacak gibi hissedildiğinde biraz rezene tohumu çiğnenebilir. Sabah bulantısı için etkili çözümlerden biridir.

– Sıvı alımı arıtılmalıdır

Sabah bulantısı için etkili çözümlerde biri de her saat başında su içmektir. Geceleri tuvalete kalkıldığında su içilebilir. Bu mide asidini dengelerken aynı zamanda vücudu nemli tutar.

– Bulantı için nane limon

Sabah bulantısı için kullanılan bir diğer çözüm de limondur. Dilimlenmiş limon teneffüs edilebilir. Limon kokusu mide bulantısını hafifletir. Limonlu soda da tüketilebilir.

– Dişleri fırçalamak

Mide bulantısı ve kusma hissi durumlarında dişler fırçalanabilir. Ağızda oluşan ferahlık hissi bulantı hissini hafifletebilir.

– Tetikleyicilerden kaçınmak

Mide bulantısı ve kusma gibi durumları bazı gıdalar ya da bazı durumlar da tetikleyebilir. Bazı parfümler, çiçekler, havasız odalar, araba sürmek ve belirli görsele odaklanmak da mide bulantısını tetikleyebilir. Bu tür tetikleyicilerden uzak durulmalıdır.

– Sıvı diyeti

Sabah bulantısını önlemek için daha çok sıvılar ile beslenilebilir. Meyve suları, çorbalar ve diğer içecekler gün içinde bol bol tüketilmelidir.

– Temiz hava

Hava kirliliği ya da havasızlık da mide bulantısını artırabilir. Bu nedenle dışarı çıkarak temiz hava alınması tavsiye edilir. Evde ise camlar açılarak yatılan oda ve diğer odalar gün içinde sık sık havalandırılmalıdır.

– Yürüyüşler

Sabah bulantısı semptomlarını azaltmak için sabah yürüyüşleri yapılabilir. Yürüyüş sindirimi geliştirir ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.

– Kimyasallardan uzak durmak

Küf kokusu ve güçlü kimyasal madde kokusu da mide bulantısına neden olabilir. Benzinli, dizel, amonyak kokularından uzak durulmalıdır.

– Ani hareketler yapılmamalıdır

Yataktan kalkarken ani bir hareketler kalkılmamalıdır. Bu mide bulantısını tetikleyebilir. Yavaş hareketler ile uzun sürede kalkılması önerilir.

– Dinlenmek

Mide bulantısı ve yorgunluk hissi oluştuğunda dinlenilmesi önerilir. İstirahat etmek ve dinlenmek bulantının hafiflemesini sağlayabilir.

– Yoga ve meditasyon

Stres nedeniyle sabah bulantısı oluşuyorsa yoga ve meditasyon gibi teknikler uygulanabilir. Ayrıca nefes egzersizleri de oldukça işe yarayacaktır. Bu teknikler stres kontrolü sağlarken genel vücut sağlığı açısından da faydalıdır. Mide bulantısı hissinin azaltılmasında oldukça etkilidir.

– Eğer semptomlar daha da kötüye gidiyorsa ne yapmalı?

Hamile kadınlarda sabah bulantısı endişe edilmesi gereken bir sorun değildir. Sürecin normal bir parçası olarak kabul edilir. Bu nedenle bahsedilen doğal çözümler uygulanabilir. Ancak bulantı çok şiddetliyse ve semptomlar daha da kötüye gidiyorsa doktora danışmak gerekebilir. Hamilelerde beslenme oldukça önemlidir. Mide bulantısı ve kusma nedeni ile anne adayı düzgün beslenemiyorsa en kısa zamanda doktoruna başvurması önerilir.

Yorum Yaz