Reflü Nasıl Tedavi Edilir: Reflüde Cerrahi Tedavi

Cerrahi ve Rehabilitasyon kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 157 defa okundu

Reflü Nasıl Tedavi Edilir: Reflüde Cerrahi Tedavi

reflüde cerrahi tedavi

reflüde cerrahi tedavi

Reflü neden olur?

Kronik reflü, mide ekşimesi ve sindirim sistemi ile ilgili diğer işaretler gastroözofageal reflü hastalığı belirtilerine neden olabilir. Reflü belirtileri arasında en sık görülen mide yanmasıdır. Ayrıca midedeki acı asit ağza kadar çıkabilir. Çoğu zaman sadece beslenmeye dikkat ederek ve uyku düzenini değiştirerek reflü hastalığı atlatılır. Fakat bazı durumlarda beslenme düzeninin, yaşam tarzının ve uyku düzeninin değiştirilmesi işe yaramayabilir. Bu durumda reflü tedavisi için antasit ve anti asit ilaçlar ile mide rahatlatılmaya çalışır. Fakat reflü sık sık nüksedebilir. Tüm tedavilere rağmen yanıt alınamıyorsa ameliyat gerekebilir. Reflü ameliyatı genellikle reflüyü önlemek için yemek borusu ile midenin birleştiği yerde bulunan kapacığa müdahale edilir. Doktorlar mide ameliyatını ciddi asit reflü durumlarında önermektedir. Örneğin, mide asidinin kanamaya neden olması veya ülserin yemek borusu iltihabına neden olması durumlarında ameliyat gereklidir. Tedavi edilmediğinde gastroözofageal reflü hastalığı kansere neden olabilir. Ameliyatlar reflü çeşitleri gibi farklılıklar gösterebilir.

Reflü cerrahisi:

– Fundoplikasyon yöntemi

Standart cerrahi tedavide kullanılan fundoplikasyon bir çeşit anti-reflü ameliyatıdır. Reflüde cerrahi tedavi Sıkılaştırıcı ve alt özofagus sfinkteri güçlendirici takviyeleri içerir. Ameliyat ile alt özofagus sfinkter güçlendirilirken reflüyü önlemek için midenin üst kısmından kaydırılır. Fundoplikasyon açık bir ameliyat olarak da gerçekleştirilebilir. Birkaç ufak kesik ile esnek borular sayesinde karından içeri girilir. Endoskop aleti ile mide girişi izlenir ve müdahalede bulunulur.

– Esophyx cerrahi yöntemi

Esophyx cerrahi yöntemi fundoplikasyon yönteminden çok daha farklıdır. Bu cerrahi müdahalede asit üreten mide ve yemek borusu arasında bir bariyer oluşturulur. İşlem sırasında cerrah dokuyu yukarı doğru kaldırarak yeni bir kapakçık oluşturur. Bu kapakçık yedek kapakçık görevi görerek reflü durumunda asidin yukarı çıkmasını engeller.

– Stretta prosedürü

Stretta yöntemi ile yemek borusu üzerinde belirlenmiş olan bölgeye bir aygıt ile müdahale edilir. Bu aygıt çevresinde iğneler bulunduran bir balon formundadır. Balon yemek borusunda sokulduktan sonra şişirilir ve üzerinde bulunan iğneler radyofrekans yoluyla ısı yayar. Bu ısı ile yemek borusunda doku hasarı oluşan bölgeler iyileştirilir. Aynı zamanda yemek borusunda kısmi de olsa daralmaya nede olduğu için reflü belirtilerinde azalma görülür. Bu yöntem başarı oranı yüksek olabilecek vakalarda uygulanmaktadır.

– Bard EndoCinch sistemi

Bu sistem kronik mide ekşimesi tedavisinde uygulanmaktadır. Uygulama sırasında endoskopik bir aygıt kullanılır. Bard EndoCinch sisteminde alt özofagus sfinkter kapakçığı dikilerek kaslar güçlendirilir. Güçlenen kaslar kapakçığın sağlam bir şekilde kapanmasını sağlarken mide asidinin yukarı çıkmasını engeller.

– Linx cerrahi

Cerrahi tip Linx alt özofagus sfinkter güçlenmesine yardımcı olmak için yeni bir aygıt kullanımını gerektirir. Bu yöntem henüz yeni bir yöntem olmakla birlikte küçük manyetik titanyum boncukların kullanıldığı tek yöntemdir. Boncuklar manyetizedir çünkü kapağı kapalı tutmak için konumlandırılmıştır. Mide ve yemek borusu asidinin yukarı çıkmasını önlerken gıdaların mideye girmesine izin verir.

– Enteryx implant

Asit reflü hastaları için kullanılan cerrahi yöntemler arasında en son çıkan yöntem olan implant yöntemi ile endoskopi sırasında bir madde enjekte edilir. Madde süngerimsi bir maddedir ve mide asidini özofagusun dışında tutmak için alt özofagus sfinktera takviye olarak uygulanır.

Gastroözofageal reflü ve asit reflüde kullanılan cerrahi seçenekler kişiden kişiye göre değişmektedir. Hasta beslenme değişikleri ve yaşam tarzı değişikliklerine rağmen şikayetlerine devam ediyorsa son çare olarak reflünün cerrahi tedavisi muhakkak gereklidir. Her hastaya uygun olan yöntemin kullanılması gerekir. Ameliyat bir ömür boyu ilaç kullanmadan hastalıktan kurtulmayı sağlayabilir. Fakat gastroözofageal reflü ve asit reflü hastalarının doktora danışarak en uygun tedavi şeklini uygulamaları tavsiye edilmektedir.

Yorum Yaz