Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon Nasıl Anlaşılır: Arteriyel Hipertansiyon Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 100 defa okundu

Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon Nasıl Anlaşılır: Arteriyel Hipertansiyon Belirtileri

arteriyel hipertansiyon belirtileri

arteriyel hipertansiyon belirtileri

Pulmoner arteriyel hipertansiyon nedir?

Pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) yüksek tansiyonun nadir bir şeklidir. Kalp ve akciğerler aracılığıyla akış pulmoner arterler içinde oluşur. Dar ve daralmış damarların kalbin yeterli kan pompalamasını önler. Daralma meydana geldiğinde, kalp durumu telafi etmek için daha fazla çalışır. Bu kan basıncını artırırken pulmoner arterler de akış hızı da artar. Durumu kötüleşir ve basınç daha fazla olur. Bu durumda bazı belirtiler ortaya çıkabilir.

Boğumlarda ve arterlerde daralma yeterince şiddetli olduğunda basınç fazlalaşır ve hastalığın oluşması aylar, hatta yıllar sürebilir. Bu nedenle, pulmoner arteriyel hipertansiyon belirtileri fark edilebilir hale gelmeden önce birkaç yıl boyunca sessizde ilerler. Görülen belirtiler de hemen tanımlanabilir değildir. Genellikle yavaş yavaş ortaya çıkan bir hastalık olduğu için giderek kötüleşir ve tanı koyması oldukça zordur.

Pulmoner hipertansiyon belirtileri:

– Nefes darlığı

Pulmoner arteriyel hipertansiyonun ilk belirtilerinden biri nefes darlığıdır. Bu durum genellikle kısa mesafe yürüyüşlerde, merdiven çıkarken ve çok az da olsa yük taşırken ortaya çıkabilir.

– Yorgunluk ve baş dönmesi

Ciğerler düzgün çalışmadığında vücut ve beyin fonksiyonu da etkilenir. Yeterli oksijen alınamaz. Halbuki vücudunuzun tüm görevleri gerçekleştirmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Oksijen yeterli olmadığında rutin vücut çalışması devam edemez. Ufak yürüyüşlerden sonra aşırı yorgunluk görülebilir. Ya da beyin ve düşünce fonksiyonları sekteye uğrayabilir. Kişi kendini durup dururken yorgun hisseder. Beyin yeterli oksijeni alamadığında bayılma ve baş dönmesi riski artar.

Pulmoner arteriyel hipertansiyon özellikle nefes darlığı ve yorgunluk gibi ilk belirtilerini gösterir. Birçok kişi pulmoner arteriyel hipertansiyonun belirtilerini fark etmez ve hastalığın ilerlemesine neden olur. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına hatta ölümcül sonuçlara neden olabilir.

– Mavi dudaklar ve bacaklarda şişlik

Pulmoner arteriyel hipertansiyon ayak bilekleri ve özellikle bacaklar ve ayaklarda ödem ile şişmeye neden olabilir. Böbreklerin atıkları düzgün boşaltamaması durumunda vücutta şişlikler oluşur. Kalbin oksijen açısından zengin kırmızı kan hücreleri tüm aktiviteler için yakıtın oluşturmak adına vücut içerisinde pompalanır. Kırmızı kan hücrelerinde oksijen miktarı pulmoner arteriyel hipertansiyon nedeniyle yetersiz olduğunda, vücut parçaları ihtiyacı olan oksijeni elde edemez. Düşük oksijen düzeyleri cilt ve dudaklarda mavimsi bir renge neden olabilir. Bu duruma siyanoz da denir.

– Düzensiz kalp atışı ve göğüs ağrısı

Kalp içinde artan basınç kalp kaslarının olması gerekenden daha fazla çalışmasına neden olur. Zaman içerisinde bu kaslar zayıflar. Zayıflayan kalpte ritim düzensizliği görülür. Bu düzensiz kalp atışı kalp çarpıntısına neden olabilir. Ayrıca kalp ve damar içinde kan basıncının artması, göğüs ağrısına veya göğüste basınç hissine neden olabilir. Çok çalışan bir kalpte sıra dışı göğüs ağrıları görülebilir.

Farklı insanlar için farklı belirtiler

Her pulmoner arteriyel hipertansiyon hastasının semptomları farklı olabilir. Tam teşhis için pulmoner hipertansiyon akciğer grafisi testleri gerekmektedir. Bu test sonucunda doktor pulmoner hipertansiyon tanısı koyabilir.

Belirtilerin şiddeti de kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Pulmoner arteriyel hipertansiyon ve tedavi seçenekleri de bu doğrultuda değişiklik göstermektedir. Pulmoner arteriyel hipertansiyon tedavisinde kullanılan bir yöntem başka bir hasta için yararlı olmayabilir. Ancak pulmoner arteriyel hipertansiyon hastalarının deneyimlerinin öğrenilmesi tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde yardımcı olacaktır.

Pulmoner hipertansiyon nasıl tedavi edilir: Pulmoner hipertansiyonun tedavisi

Doktor semptomların nedeninin belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Bu belirtiler görüldüğünde doktora gitmek için geç kalmak belirtilerin şiddetinin artmasına neden olabilir. Sonuç olarak, pulmoner arteriyel hipertansiyon tüm fiziksel aktiviteleri yaparken kişiyi sınırlandırabilir. Ek belirtiler hastalık ilerledikçe daha olası hale gelir. Eğer herhangi bir belirtiyle karşılaşılıyorsa doktora görünmek için randevu alınmalıdır. Pulmoner hipertansiyonda kullanılan ilaçlar doktor tarafından özel olarak belirlenecektir. Günümüzde bu hastalıktan muzdarip olanlara destek olan pulmoner hipertansiyon derneği gibi dernekler mevcuttur. Bu derneklere üye olunarak hastalık hakkında daha fazla bilgi alınabilir ve yaşam kalitesi artırılabilir. Çok ilerlemiş hastalarda  pulmoner hipertansiyon ameliyatı gerekebilir. 

Yorum Yaz