Prostata Ne İyi Gelir?

Bitkisel Çözümler kategorisine 4 Aralık, 2014 tarihinde eklendi, 1.626 defa okundu

Prostata Ne İyi Gelir?

prostata iyi gelen yiyecekler ve besinler

prostata iyi gelen yiyecekler ve besinler

Prostata iyi gelen yiyecekler, besinler ve bitkisel çözümler gerek internette gerekse görsel medyada, İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki, Ender Saraç gibi bitkisel şifa uzmanları tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Peki hangi bitkiler prostata iyi gelir ve prostata iyi gelen şifalı besinler nelerdir?

Prostat sorunu özellikle 50 ve 60 yaşları arasında, erkeklerde görülen bir hastalıktır. Benign prostat hiperplazisi (BPH), prostat genişlemesi, prostatit ve prostat kanseri en sık görülen hastalıklar arasındadır. BPH yani prostat hiperplazisi her erkekte görülebilecek yaşlanmaya bağlı olarak gelişen ve yaygın olarak görülebilen bir prostat çeşididir. Prostat 40 yaşından sonra idrara çıkmada zorluk ve mesane zayıflaması olarak kendini gösterir. Prostat sorununun belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • İdrar yaparken zorlanma
 • Özellikle gece sık idrara çıkma
 • İdrara çıkılmasına rağmen devam eden tuvalet ihtiyacı hissi
 • Damla damla idrara çıkma
 • İdrar yaparken çift sıvı gelmesi
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • İdrarı tutamama
 • Skrotum arkasında ağrı
 • Ağrılı boşalma

Bazı erkekler bu gibi sorunları görmezden gelirler ve prostat hastalığını akıllarına getirmezler. Fakat prostat erkenden tedavi edilmezse daha kötü sonuçlara neden olabilir. Daha ağrılı idrara çıkmaya, mesane ve böbrek enfeksiyonları gibi tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir. Hatta prostat çok ilerlediğinde prostat kanserine bile dönüşebilir. Hayatınızda birkaç noktaya dikkat ederek ve doğal yöntemleri uygulayarak prostat sorunlarını engelleyebilir ve prostattan kaynaklanan etkileri en aza indirgeyebilirsiniz.

Kabak ve karpuz tohumu tüketin.

Kabak tohumu Alman doktorlar tarafından prostat sorunu için kullanılan bitkisel bi çözümdür. Tohumlar, idrar söktürücü özellikleri ve içerdikleri çinko sayesinde bağışıklık sistemini onararak geliştirilmesine yardımcı olur. Kabak çekirdeğini kuruyemiş şeklinde tüketebilirsiniz. Dilerseniz çay şeklinde de içebilirsiniz. Bunun için çekirdeğin kabuklarını soyduktan sonra 1 avuç soyulmuş kabak çekirdeğini kavanoza yerleştirin. Üzerine kaynar su dökün. Ilınmasını bekledikten sonra içebilirsiniz. Günde yarım litreye kadar tüketebilirsiniz.
Karpuz çekirdeği de kabak çekirdeği ile aynı özellikleri içerisinde barındırır. Prostat sorunları için karpuz çekirdeği çayı da tüketebilirsiniz. Bir dilim karpuzun içerisindeki çekirdekleri çıkarın ve bir kavanozun içerisine koyun. Üzerine sıcak su koyarak demlenmesi için bekleyin. Ilındıktan sonra için. On gün boyunca günde 1 bardak tüketebilirsiniz.

Mısır suyu için.

Mısır eski çağlardan beri erkeklerde prostat büyümesi için kullanılan bitkisel bir ilaçtır. Taze mısır kurutulduktan sonra kullanılır. 1 fincan kadar kurtulmuş mısır taneleri üzerine 1 litre su dökerek 10 dakika kadar kaynatın. 5 dakika da demlenmesini bekleyin. Ardından süzün ve için. Haftada 3 bardak tüketebilirsiniz.

Beslenmenize dikkat edin.

Prostat kanseri ve tümörünün büyümemesi için beslenme alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yapmalısınız. Omega-3 yağları açısından zengin olan ton balığı, uskumru ya da somon balığını haftada en az 2 porsiyon kadar tüketmelisiniz. Ayrıca soya yönünden zengin gıdalar prostat sorununun büyümesine neden olabilir. Çünkü soyalı gıdalar testosteron üretimini azalttığı düşünülen phytoestrogens içerir. Phytoestrogens prostat kanserinin büyümesine ve daha da ağırlaşmasına neden olabilir.

Domates de sık tüketmeniz gereken besinler arasındadır. Dilerseniz domates suyu ile yaptığınız sosları makarna ile sık sık tüketebilirsiniz. Ayrıca diğer yemeklerde de domates kullanımını artırmalısınız. Çalışmalar, küçük (pişmiş domates dahil) domatesleri haftada 2 porsiyon tüketen erkeklerde prostat kanseri riskininin yarı yarıya azaldığını göstermektedir. Çünkü domatesin içerisindeki likopen maddesi kanser ile mücadelede yardımcı olan bir antioksidan görevi görmektedir.

Prostat sorunlarından korunmak ve prostat sorununu yenmek için şunları unutmayın;

Her gün en az 6 ya da 8 bardak su tüketmelisiniz.
Yağlı gıdalardan ve kırmızı et tüketmekten kaçınmalısınız.
Her yıl prostat muayenesi olmalısınız. Prostat sorununu erken teşhis etmek oldukça önemlidir.
Alkol alımını azaltmalısınız. Özellikle bira vücutta prolaktin düzeylerini arttırdığı için prostat büyümesine neden olabilir.

Yorum Yaz

1 Yorum

 • mustafa cıkrıkcıCevapla

  Aynı belirtiler babamda da var. Başka ne gıbı şeyler yapmalıyız. Beslenmede nelere dıkkat etmelıÿız. Ameliyat konusunda tereddutlerımız var

  Oca 06, 2017 14:08