Prostata Ne İyi Gelir: Prostat İçin Şifalı Bitkiler

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 710 defa okundu

Prostata Ne İyi Gelir: Prostat İçin Şifalı Bitkiler

prostat için şifalı bitkiler

prostat için şifalı bitkiler

Prostat neden olur?

Prostat sorunları, kanal genişlemesi, enfeksiyonlar ve kanser gibi hastalıklar şeklinde sıralanabilir. Erkeklerde en çok görülen sorun ise prostat kanseridir. “Benign Prostat hipertrofisi” olarak bilinen prostat sorunu en çok görülen hastalıktır. Amerikan Üroloji Derneği Vakfının dünya çapında yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre 80 yaşına gelmiş ve geçmiş erkeklerin yüzde 90’ında prostat hastalıkları görülmektedir. Bitkisel ilaçlar ve çaylar ile sağlanan bitkisel infüzyon vücudun emilim yapmasını sağlar. Prostat hastaları bu yararlı besinleri tükettiğinde prostat belirtileri ve sorunlarında önemli ölçüde azalma sağlanır. Prostat problemi olduğundan şüpheleniyorsanız, herhangi bir bitkisel ilaca başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Prostat nasıl küçültülür: Prostata iyi gelen şifalı bitkiler ibrahim saraçoğlu

– Beyaz söğüt kabuğu

Beyaz söğüt kabuğu prostat sorunları dahil olmak üzere çeşitli koşullar için kullanılan ve birçok tıbbi özellikleri olan türleri mevcuttur. Küçük çiçeklere sahip olan beyaz söğüdün tıbbi adı Epilobium parviflorum olarak bilinmektedir. En çok bilinen Alman hekim ve yazar, Maria Treben, prostat büyümeleri ve enfeksiyonlar için önerilen çalışmaların bizzat içinde bulunmaktadır. Beyaz söğüt kabuğunun kökü, yaprakları ve çiçeğinin bitkiyi oluşturan elemanlar olarak anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri içerdiği kanıtlanmıştır.

– Sabal meyvesi

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu bölgelerindeki küçük palmiye ağaçlarından elde edilen sabal meyveleri, geleneksel tıp alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitki kullanılmak istediği zaman özü alınarak kullanılmaktadır. Sabal meyvesi steroid olan kişilerdeki dihidrotestosteron DHT sentezini inhibe ederek prostat büyümesini yavaşlatabilir ya da tamamen durdurabilir. Bunu hormon dengesini düzenleyen bileşenleri sayesinde gerçekleştirir. “Journal of American Medical Association” adlı derginin 2012 Eylül baskısında bu meyvelerin etkilerinin araştırıldığı deneylerin raporları açıklanmıştır.

– Afrika erik ağacı

Afrika erik ağacı yaprak dökmeyen ağaç türüdür ve kabuğu oldukça yararlıdır. Afrika erik ağacı kabuğunun sabal meyvesi benzeri bir yapısı olsa da bileşenleri ve içerdiği temel maddeler açısından biraz daha farklı bir fizyolojiye sahiptir. Afrika erik ağacı kabuğu ayrıca DHT ve prostaglandin sentezini inhibe etmeyi sağlayan maddeler içerir. Bu özellikleri ile yerli Afrikalılar tarafından prostat büyümesi ve enfeksiyonların tedavisinde tedavi yöntemi olarak kullanılır.

– Ekinezya

Ekinezya bitkisi, ABD’nin doğu kesimlerindeki mor koni bitkisi ile beraber bulunan, antioksidan özelliği güçlü olan bir bitkidir. Ekinezya bitkisinin köklerindeki bileşenler özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici özellikler içermektedir. Bu yüzden bu bitki birçok hastalığın oluşumunun önüne geçebilmektedir. “Yeni ansiklopedi vitaminler, mineraller, otlar” ansiklopedisine göre beyaz kan hücreleri lenfositler, bularak prostata neden olan prostatit adlı oluşumdaki zararlı bakteri ve virüsleri arayıp bularak yok edici etkiye sahip olan maddelerin en çok ekinezyada bulunduğunu yazmıştır.

– Altın mühür bitkisi

Altın mühür bitkisi Kuzey Amerika yerli halkı tarafından bitkisel tedaviler için kullanılan çok yıllık bir bitkidir. Her ne kadar bitkisel infüzyona sebep olsa da bu bitkinin kökleri yoğun olarak antiseptik ve anti-inflamatuar özellikler içeren bileşikler bulundurmaktadır. Bu bitki Amerikan geleneksel tıbbının vazgeçilmez elemanlarından birisidir. Altın mühürün her ne kadar kendi başına da güçlü bir antiviral etkisi olduğu kabul edilse de tıbbi etkisinin artması için genellikle diğer otlar ile birlikte kullanılır. Ancak yine de bu bitkinin oluşturabileceği yan etkilere maruz kalmamak için mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız. Aksi takdirde çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.
Isırgan ve sabal meyvesi ile prostattan kurtulmayı deneyebilirsiniz:

120 miligram ısırgan otunun içerdiği bitkisel takviyeler ile 160 miligram sabal meyvesi bitkisinin içerdiği takviyeler kişinin sık idrar yapmasını sağlayabilir. Bu durum prostat sorunu ile ilgili çalışmaların odak noktasını bu iki bitkinin üzerinde toplar. Otların kullanımı ile birlikte erkekler prostat sorunlarının belirtilerinde azalma görülebilmektedir. Bu belirtilerdeki azalma oranı %30’lara kadar görülebilir. İyileşme oranı kişiden kişiye değişir. Oranın fazla olması kişinin metabolizma hızına ve bitkilerdeki gerekli maddelere tepki verme hızına bağlıdır. Isırganın tek başına kullanıldığı başka bir çalışmada, plasebo grubu belirtilerinin yüzde 24 düştüğü gözlemlenmektedir. Üçüncü bir çalışmada ise yapılacak bir ot kombinasyonu ile kişinin her gece düzenli olarak tuvalete çıkması amaçlanmaktadır. Sabal meyvesi ile birlikte kullanılan ısırgan otu, prostat sorunlarına 6 ay içinde etki etmektedir.
Beslenme düzenine de dikkat edilmesi önerilir. Mesanenin sıkışmasına neden olabilen ve prostata zararlı yiyecek ve içecekler şu şekilde sıralanabilir:
– Alkol
– Kahve
– Sıcak çikolata
– Çay
– Meşrubat

Alkol, kahve ve çay tüketiminin ardından diüretik hareket ve idrar oluşumunun daha fazla olduğu gözlemlenir. Alkol ayrı olarak mesanenin çok daha zor çalışmasına neden olmaktadır. Bu yüzden sıcak içecekler ve bitki çayları ile bağırsaklarınıza iyi davranmanız gerekmektedir.

Prostatın cinsellikle ilgisi:

Çoğu erkeğin sahip olduğu prostatın nedeni yaşadığı cinsel sorunlarla alakalıdır. Yani cinsel hayatı düzgün olmayan kişilerde prostat çok daha fazla görülmektedir. Bu yüzden prostat olan kişi utanarak cinsel hayatını bitirmek yerine cinsel hayatını devam ettirerek prostatın belirtilerinin azalmasını sağlayabilir. Birçok hastalık ve rahatsızlık açısından vücuda yararları olan cinsel ilişkinin prostat ve benzeri cinsel hastalıklar üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.

Prostata iyi gelen yiyecekler:

Prostat ile mücadele edilmesini sağlayacak faktörler şu şekilde sıralanabilir:

– Altın mühür bitkisi
– Arı poleni
– Yüksek doymuşluktaki omega-3 yağı
– Soya dayalı gıdalar
– Domates
– Çay

Bunlara ek olarak doğal ilaçlar arasında mısır püskülü veya karpuz tohumlarından yapılan ilaç da prostata karşı faydalıdır. Altın mühür ve arı poleni prostat boyutunu küçültmek konusunda işe yaramaktadır. İki porsiyon omega-3 balık yağı ile de tümörün büyümesinin önüne geçilmiş olur. Soya phytoestrogens maddesi içerir. Bu madde kapiller çevresinde oluşan prostat tümörünün büyümesini engellemektedir. Likopen içeren domates pişmiş şekilde ya da haftada iki kez taze bir biçimde alınarak prostat kanseri riskini önemli bir ölçüde azaltır.

Prostat için kabak çekirdeği kürü

Alman doktorlar kabak çekirdeğinin, prostat sorunlarına karşı bir tedavi olarak kullanılabileceğine inanmaktadır. Kabak çekirdeğinin çinko tohumu olarak adlandırılan maddesi ile sadece bağışıklık sistemi açısından onarımlar gerçekleştirilir. Prostat ile erkeklerin idrar atılımı zorlaşır. Bu durumda kabak çekirdeğinin özündeki maddeler ile prostat belirtileri azaltılır. Prostat kanseri erkeğin meni de salgıladığı yumurtalıklarda ve idrar kanalında oluşan deformasyon işlemidir. Dünya çapında yapılan araştırmalara göre erkekler arasında deri kanserinin haricinde olmak üzere en sık görülen kanser türü prostat kanseridir. Prostat kanseri tedavi edilme oranı en yüksek olan kanser türüdür. Bunun nedeni şiddetinin az olmasının yanı sıra, başlangıcında bile bariz bir şekilde belirtilerinin gözlenebilmesidir. Bilindiği üzere kanserlerinin erken tespiti ve erken tedavisi tedavi edilebilmesinin en önemli adımıdır. Otların kullanımı prostat tedavisinin hızlandığını ve prostatın daha kısa sürede iyileştiğini göstermektedir. Ancak yine de herhangi bir otu kullanmadan önce doktorunuza danışarak onay almanız gerekmektedir.

Yorum Yaz