Prostata Ne İyi Gelir: Prostat İçin Doğal Çözümler

Bitkisel Çözümler kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 65 defa okundu

Prostata Ne İyi Gelir: Prostat İçin Doğal Çözümler

prostat için doğal ilaçlar

prostat için doğal ilaçlar

Prostat, erkek üreme sisteminde mesaneyi saran ceviz şeklinde bir bezdir. Görevi sperm sıvısını salgılamaktır. Bu bezin büyümesi çocuk yaşta başlar başlangıç prostat hiperplazisi (BPH) denir. Prostat belirtileri ilerledikçe görülmeye başlanır. Sonunda, genişlemiş prostat idrar akışını ve mesaneyi baskı altına alarak kısıtlar. Baskı sonucunda idrara sık çıkma ve enfeksiyon gibi durumlar görülebilir.

Prostat bezinin genişlemesi

Genişlemiş prostatın birçok tedavi seçeneği vardır. Alfa kırıcı ilaçlar ve antibiyotikler prostat hastalığı belirtileri azaltılabilir. İlerleyen aşamalarda prostat ameliyatı gerekebilir. Prostatın büyümemesi için bazı doğal yöntemler kullanılmaktadır.

Prostat büyümesine iyi gelen bitkiler:

– Saw palmetto bitkisi

Saw palmetto, palmiye ağacı türünden gelen bitkisel bir ilaçtır. Geleneksel tıpta asırlardır prostat tedavisi için kullanılmaktadır. Üriner semptomlarını kontrol etmede oldukça etkilidir.

– Beta sitosterol

Bu madde içerisinde sitosterols denilen kolesterol benzeri maddeler bulunur. Çalışmalar beta sitosterolin üriner idrar akışı gücünü düzenlediğini ortaya koymaktadır. Beta sitosterol prostat belirtilerini rahatlatmak için de kullanılmaktadır. Doktorlar bunun doğal bir çözüm olduğunu söylerken uzun vadede etkisinin ne olacağı bilinmemektedir. Henüz hiçbir vakada bir yan etki yaşanmamıştır.

– Pygeum bitkisi

Pygeum Afrika erik ağacı kabuğundan elde edilen bitkisel bir çözümdür. Çok eski zamanlardan beri geleneksel olarak idrar sorunları tedavisinde kullanılmaktadır. Avrupa’da ise günümüzde özellikle prostat belirtilerini yok etmek için kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar henüz yeterli olmamakla birlikte pygeum özünün prostat sorunlarında oldukça etkili olduğunu göstermektedir.

– Çavdar tohumunu ve polen özü

Çavdar tohumu ve polen özü prostat sorunları için kullanılan en etkili bitkisel çözümler arasındadır. Yapılan çalışmalarda çavdar tohumu ve polen özü kullanan erkeklerde prostat belirtilerinde azalma görülmüştür. Bu bitki aynı zamanda erkeklerin gece sık sık idrara çıkma sorununu da çözmektedir. Mesanenin tamamen boşalmasını sağlarken aynı zamanda idrar akışındaki yavaşlığı da gidermektedir.

– Isırgan otu

Prostata iyi gelen bitki önerilerinden bir diğeri ise ısırgan otudur. Genel sağlık açısından da pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle ısırgan otu kökü, prostat belirtilerinin azaltılmasını sağlarken Avrupa’da en sık kullanılan bitkisel tedaviler arasında yer almaktadır. Bazen ısırgan saw palmetto veya pygeum gibi diğer bitkisel çözümler ile birlikte kullanılabilir. Isırgan otu vücutta bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler arasında mide ekşimesi ve deri döküntüsü gibi etkiler bulunmaktadır.

Prostata iyi gelen yiyecekler:

Bazı yiyecekler prostat belirtilerini azaltırken hastalığın oluşmasını da engeller. Üroloji dalında yapılan bir çalışmada, tahıllar ve et tüketiminin erkeklerde prostat sorunları riskini artırdığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle prostat sorunlarını engellemek için nişasta ve düşük yağlı etler ile bol miktarda sebze ve doymamış yağ açısından zengin besinler tüketilmelidir. Ayrıca az miktarda alkol almak mesanenin çalışmasına yardımcı olabileceği için önerilebilir.

Prostat sorunları tedavi edilmediğinde ciddi hastalıklara hatta prostat kanserine neden olabilir. Bu nedenle beslenme düzenine dikkat edilerek prostata faydalı bitkiler ve prostata faydalı besinler beslenme düzenine eklenebilir. Bazı doğal yöntemler izlenerek prostat sorunlarından korunmak gerekir. Eğer idrar sıkıntıları yaşıyorsanız ya da prostat teşhisi konulduysa sık sık doktora giderek muayene olmalısınız. Hastalığın seyrini yakından takip etmelisiniz. Eğer doğal yöntemleri uygulamak istiyorsanız her birini uygulamadan önce doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır. Prostat sorunları erkeklerin hayatlarını derinden etkileyebilir. Cinsel problemlere de neden olan prostat ilerili aşamalarında ağrıya neden olabilir. Ancak belirtiler gösterdiğinde anlaşılabilen bu hastalıkta da diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Ne kadar erken tanı konulursa o kadar kolay tedavi edilir. Bu nedenle hiçbir sıkıntı yaşamasanız bile özellikle belirli bir yaştan sonra doktora giderek rutin kontroller yaptırmalısınız. Prostat hastalığına bitkisel tedavi yöntemleri uygulansa da doktor tedavisi de mutlaka gerekir.

Yorum Yaz