Prostat Kanserine Bitkisel Çözüm: Prostat Kanserinin Doğal Tedavisi

Bitkisel Çözümler kategorisine 21 Şubat, 2015 tarihinde eklendi, 4.329 defa okundu

Prostat Kanserine Bitkisel Çözüm: Prostat Kanserinin Doğal Tedavisi

prostat kanseri için bitkisel çözümler

prostat kanseri için bitkisel çözümler

Erkeklerde idrar kesesinde yer alan küçük bir bez olan prostat bezi ileriki yaşlarda ağrı ve idrar çıkışında bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Prostat kanseri bu bezin büyümesine neden olan tümör sorunudur. İlk evrelerinde, idrar sorunları genellikle prostat kanseri belirtileri olarak dikkate alınmasa da bir süre sonra başka belirtiler görülebilir. Prostat kanserinde ilaç ve kemoterapi tedavilerinin yanı sıra bitkisel çözümler ile de iyileşme sürecine katkıda bulunulabilir.  Şimdi prostat büyümesine ne iyi gelir,  prostat kanserine iyi gelen bitkiler hangileridir bir göz atalım:

Prostat kanseri için doğal yöntemler

1. Zencefil

Zencefil güçlü bir bitkidir ve kökleri antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikler içerir. Düzenli olarak tüketildiğinde kanserli hücrelerin yayılmasını engeller. Prostat kanserinde de kullanılmaktadır.
– Zencefil kemoterapi gören hastalara tavsiye edilmektedir. Bu bitki özellikle kusma ve mide bulantısı gibi kemoterapinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Zencefil çayının yanı sıra biraz zencefil ve bal da karıştırılarak tüketilebilir.

2. Domates

Domates, güçlü bir antioksidandır aynı zamanda likopen olarak bilinen aktif bir madde içerir. Bu madde, kanserin oluşumunu ve yayılmasını önlemeye yardımcı olur. – Çiğ domates yemek ya da işlenmiş domates içeren besinler tüketmek prostat kanserini önlemeye yardımcı olabilir.

3. Nar

Nar içeriği ile prostat kanserinde oldukça faydalı bir besindir. Ayrıca kansere karşı genel bir önleyicidir.
– Nar kanserin yayılmasını yavaşlatır ve kanserli hücrelerin yayılmasını engeller. Günlük olarak nar suyu tüketilebilir.

4. Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, idrar söktürücü bir etkiye sahipken aynı zamanda prostat ve mesaneyi etkileyen hastalıklarda da oldukça etkilidir.
– Kabak çekirdeği, vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan çinko içerir. Bu da prostat kanserinden kurtulmaya yardımcı olur.
– Kabak çekirdeği tohumları ayıklanır ve çiğ şekilde tüketilebilir. Alternatif olarak, bu tohumlar ile çay da yapılabilir. Soymadan önce kabak çekirdeklerini suda ıslatmak gerekmektedir.

5. Soya gıdalar

Soya içeren gıdalar testosteron salgılanmasını sağlayan phytoestrogens isimli bir aktif madde içerir. Bu madde prostat bezinde kan akışını kısıtlar ve böylece kanserli hücrelerin büyümesini engeller.
– Soya ürünleri bol bol tüketilmelidir.

6. Vitamin D

Bol bol D vitamini alınması prostat kanseri oluşumunu önlemede oldukça etkili bir besindir.
– Güçlendirilmiş tahıllar ve soğuk su balıkları D vitamini içeriği ile tüketilebilir. Aynı zamanda güneş ışığı da D vitamini sağlar. Alternatif olarak, D3 vitamini takviyeleri de alınabilir.

7. Yeşil çay

Yeşil çay prostat kanserinden kurtulma süresine yardımcı olan bir diğer çözümdür.
– Yeşil çay, kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engeller. Polifenoller diye bilinen bir aktif madde içerir. Polifenoller ayrıca var olan kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olur.

8. Omega 3 yağ asitleri

Omega 3 yağ asitleri, prostat kanserinin büyümesini engelleyen bir diğer besindir. Bu besinin alınması için bol bol keten tohumu tüketilmesi önerilir. Aynı zamanda omega 3 yağ asidi içeren yağlı balıklar da tüketilebilir. Bu maddelerin düzenli tüketimi, prostat kanserinin etkisini azaltmaktadır.
– Balık yağı takviyeleri de alınabilir. Bu takviyeler de omega 3 yağ asitleri açısından zengindir.

9. İşlenmiş gıdalardan kaçınılması gerekir

İşlenmiş gıdalar tüketilmemelidir. Beslenme düzenine karbonhidrat seviyesini azaltan gıdalar eklenmelidir. Bol bol sebze ve meyve tüketilebilir. Alkol almaktan kaçınılmalıdır.
Prostat kanseri için ilaç tedavilerinin yanı sıra bu bitkisel çözümler de denenebilir. Ancak ilaç tedavisi tabi ki bırakılmamalıdır. Bitkisel tedaviler uygulanmadan önce doktora başvurulmalı, kullanılan ilaçlar ile olası etkileşimleri hakkında doktordan bilgi alınmalıdır. İlaç tedavileri ile bitkisel tedavilerin bir arada yürütülmesi tavsiye edilir.

Yorum Yaz