Prostat Kanseri Nasıl Olur: Prostat Kanserinin Belirtileri

Erkek Üreme Sistemi Hastalıkları kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 1.041 defa okundu

Prostat Kanseri Nasıl Olur: Prostat Kanserinin Belirtileri

prostat kanseri belirtileri

prostat kanseri belirtileri

Prostat kanseri nasıl olur?

Birçok erkekte prostat kanseri genellikle herhangi bir belirti göstermez. Ayrıca başlangıç prostat hiperplazisi (BPH) ya da prostat büyümesi ile prostat kanserinin belirtileri hemen hemen aynıdır. Eğer bahsedeceğimiz belirtilerinin birini ya da daha fazlasını yaşıyorsanız bir doktor giderek prostat muayenesi ya da prostat spesifik antijen (PSA) kan testi yaptırmanızda fayda olacaktır.

Prostat belirtileri nelerdir?

Prostat bezi üretrayı saran ve rektuma çok yakın bir bölgededir. Şekli ve boyutundaki anormallikler idrar ve boşaltım işlevlerinde bazı değişikliklere neden olabilir. Bu durumun getirdiği belirtiler şunlardır:

– İdrar yaparken zorlanmak
– İdrarı başlatırken ve durdurmaya çalışırken zorlanma
– İdrarda ince ve zayıf bir akış
– Acilen ve/veya sık sık, özellikle geceleri idrara çıkma ihtiyacı
– İdrar kaçırma
– İdrar yapma sırasında ağrı ya da yanma veya bağırsak hareketleri sırasında ağrı
– Sırt ağrısı
– İdrarda kan

Prostat kanseri cinsel yaşam

Prostat üreme sisteminin bir parçasıdır ve prostat kanseri ile prostat sorunları, cinsel fonksiyonları etkileyebilir. Prostat kanseri sinirleri ve diğer yapıları etkileyerek cinsel fonksiyonların aksamasına neden olabilir. Prostat kanserinden kaynaklanan başlıca cinsel sorunlar şunlardır:
– Ereksiyon sorunları
– Ağrılı boşalma
– Kanlı meni gelmesi

Prostat kanseri son evre belirtileri:

İleri prostat kanser vücudun diğer bölgelerine özellikle de kemiklere ve iliklere yayılabilir. Aşağıdaki belirtiler ileri prostat kanserinde görülmektedir:

– Bacaklarda şişlik
– Uyluk, kalça, karın ağrısı ya da şiddetli bel ağrıları
– Kemik ağrısı
– Yorgunluk ya da güçsüzlük
– Açıklanamayan kilo kaybı
– Bulantı, kusma ya da iştahsızlık yaşama

Prostat kanseri kimlerde görülür?

Prostat kanserinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak hastalık için açık olan çeşitli risk faktörleri vardır. Bu faktörler yaş, kalıtım ve ırk gibi kontrol dışındaki faktörlerdir. Ayrıca kontrol dahilinde olan faktörler de bulunmaktadır. Bunlar ise beslenmeye bağlı obezite ve diğer yaşamsal seçimlerdir.

– Yaş faktörü

Prostat kanseri için tek en önemli risk faktörü yaştır. Hastalık erkeklerde 45 yaşından sonra görülebilir. Genellikle ise 70 yaşından sonra rastlanmaktadır.

– Aile öyküsü faktörü

Ailesine prostat kanseri olan birinde kanser görülme riski oldukça yüksektir. Ayrıca kemik ve kan kanseri gibi kanser hastalıklarına sahip aile üyeleri de bir sonraki nesilde prostat kanseri riskini artırır.

– Irk faktörü

Afrikalı Amerikalı erkeklerin prostat kanseri olma riski daha yüksekken başka bir etnik grupta görülme riski daha düşün olabilir. Asya Amerikan, İspanyol ve Amerikan yerlisi erkeklerin daha az prostat kanserine yakalandığı bilinmektedir.

– Beslenme faktörü

Kırmızı et ve yüksek yağlı süt ürünleri; kızartmalar ve fast food yiyecekler prostat kanserinin oluşmasında etkili olabilir. Bol bol meyve ve sebze tüketilen beslenme düzeni ile prostat kanserinden korunabilir. Ayrıca pişmiş ya da taze domates prostat kanseri için bilinen en iyi gıdadır.

– Hücre anormallikleri faktörü

Hücre bozukluklarının çeşitli türleri vardır. Bu bozukluklar mikroskopla tespit edilir ve prostat kanseri riski taşıyabilir. Aslında hücre bozuklukları intraepitelyal neoplazi, acinar yayılması veya inflamatuar atrofi olarak bilinen prostat bezinde kanser gelişimi öncesi görülen değişimlerdir. Eğer prostat bezlerinde herhangi bir değişim ya da bozukluk varsa bu biyopsi ile anlaşılabilir. Prostat bezine biyopsi yapılarak bir parça alınır ve test edilerek incelenir.
Ayrıca obezite prostat kanseri riskini artırmaz, ancak tanı konan obez erkeklerin hastalığı yenmede daha az bir gelişme gösterdikleri bilinmektedir.

Prostat kanseri öldürücü müdür?

Prostat kanseri evreleri ilerlediğinde hastalığın tedavisi zordur. Bu nedenle erken teşhis önemlidir. Erken teşhis ve erken tedavi ile kanser kontrol altına alınabilir.

Prostat kanseri belirtilerinin azaltılması ve kansere karşı koruma sağlamak için beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Prostat kanserine iyi gelen bitkiler ve prostat kanserine iyi gelen besinler beslenme düzenine eklenmelidir.

Yorum Yaz