Prostat Kanseri Nasıl Anlaşılır: Prostat Kanserinin Belirtileri

Erkek Üreme Sistemi Hastalıkları kategorisine 16 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 195 defa okundu

Prostat Kanseri Nasıl Anlaşılır: Prostat Kanserinin Belirtileri

prostat kanserinin belirtileri

prostat kanserinin belirtileri

Prostat kanseri nasıl olur?

Prostat kanseri erkeklerde daha çok 65 yaşından sonra meydana gelen ve hayatlarını etkileyen ciddi bir hastalıktır. Prostat aslında erkeklerde pelvis boşluğunda bulunan küçük bir bezdir. Bu bez mesane altında yer alır ve üretrayı çevreler. Testosteron hormonu tarafından düzenlenen bu bez boşalma sırasında meni üreterek üretradan çıkar. Bu bezlerde herhangi bir tümör oluştuğunda ve bezler büyüdüğünde prostat tümöründen yani prostat kanserinden söz edilebilir. Bu kanser türü de diğer kanserler gibi vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve ismini koruyarak prostat kanseri denilmeye devam edilir. Prostat kanserinin evreleri hızla gelişebileceği için erken teşhis önemlidir.

Prostat kanserinin çeşitleri nelerdir?

Prostat bezlerin anormal büyümesi her zaman prostat kanseri olduğu anlamına gelmez. Örneğin, bu belirti başlangıç prostat hipertrofisi (BPH) olabilir. Aslında çoğu prostat kanserinin iki türü vardır: agresif (hızlı büyüyen) ve agresif olmayan (yavaş büyüyen) prostat kanseri. Agresif olmayan türde tümör prostat bezlerinde oldukça yavaş büyür. Fakat agresif olan prostat kanserinde tümör hızla büyüyerek kemiklere ve vücudun diğer bölümlerine yayılabilir.

Prostat kanseri kimlerde görülür?

Prostat kanseri, 65 yaşın üzerindeki erkeklerde genellikle daha sık oluşur. Prostat kanserinin gelişimi için diğer risk faktörleri şunlardır:

– Yaş
– Ailede prostat kanseri olan birinin olması
– Irk ya da etnik köken (örneğin, Afro-Amerikan erkekler prostat kanseri gelişimi için büyük bir risk altındadır.)
– Obezite
– Genetik değişiklikler

Prostat kanseri belirtileri nelerdir?

Prostat kanserinin bazı türlerinde özellikle agresif olmayan türde herhangi bir belirti görülmeyebilir. Ancak, ileri prostat kanseri hastalarında bazı belirtiler görülmektedir. Çünkü prostat altında bulunan mesaneyi ve üretrayı çevreler. Bu da idrar sorunları, sık idrara çıkma ya da normalden daha yavaş akışlı bir idrar çıkışına neden olabilir. İdrar sırasında hematüri adı da verilen kanama da görülebilir. Cinsel işlev bozukluğu da prostat kanserinin belirtisi olabilir. İktidarsızlık ya da ereksiyon sorunları bu kanser türünde sık rastlanan belirtiler arasındadır. Prostat kanseri ilerlediğinde metastaza neden olarak kemiklere ve iliklere kadar yayılabilir. Bu da pelvik alanda, sırt ve bel bölgesinde ve göğüs bölgesinde ağrılara neden olabilir. Spinal kord kanser yayılırsa vücudun alt bölümlerinde ağrıya neden olabilir ve idrar hissinin kaybolmasına sebebiyet verebilir. Eğer herhangi bu belirtilerden biri ya da bir kaçı varsa hemen doktora muayene olmak gerekir. Prostat kanseri ile ilgili endişe duyuyorsanız en yakın zamanda doktora görünmelisiniz.

Prostat kanseri nasıl teşhis edilir?

Prostat kanserinde tanı fiziksel muayene, sağlık geçmişi bilgileri ve diğer testler ile birlikte yapılan analizler sonucunda konulmaktadır.
– Dijital rektal muayene (DRE): Doktor tümörün varlığını anlamak için prostat bezlerini kontrol eder. Bunu rektum yoluyla inceler.
– Prostat biyopsisi: Doktor prostat kanseri tanı koymak doğrultusunda prostat biyopsisi yapabilir. Biyopside prostat bezinden küçük bir parça alınır ve incelenir.
– Diğer testler: Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), kemik taraması ya da bilgisayarlı tomografi (BT) tarama testleri de gerçekleştirilebilir.
– Prostat spesifik antijen testi (PSA): Kan testi prostat kanseri taraması için önerilebilir. Bunun nedeni daha zahmetli olan diğer işlemlerin yapılırken özellikle biyopsinin risk taşımasıdır. PSA kan testi kandaki prostat spesifik antijen miktarını ölçmeye yarar. Ancak, bu yanlış tanı ve gereksiz tedavilere neden olabilir. Çünkü kandaki spesifik antijen oranının nedeni prostat kanseri olmayabilir.

Prostat kanseri tedavisi varmı?

Prostat kanseri tedavisi kanserin düzeyine bağlıdır. Kanser agresif ise doktor cerrahi yöntemler, radyasyon, kriyoterapi, hormon tedavisi ve kemoterapi gibi tedavi seçeneklerini uygulayabilir. Prostat kanseri tedavisinde yaş, sağlık durumu ve kanser düzeyine göre tedavi uygulanır. Beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Prostat kanserine iyi gelen bitkiler beslenme düzenine eklenmelidir.

Prostat kanseri öldürürmü?

Prostat kanseri diğer kanser türleri gibi ölümcüldür. Erken teşhis son derece önemlidir. Erken teşhis ve tedavi ile hastalıktan kurtulma olasılığı artar.

Yorum Yaz