Saç Parlaklığı için Ne Yapmalı?

Saç Bakımı kategorisine 22 Nisan, 2015 tarihinde eklendi, 666 defa okundu

Saç Parlaklığı için Ne Yapmalı?

saç parlaklığı için bitkisel çözümler

saç parlaklığı için bitkisel çözümler

Her kadın pürüzsüz ve ipeksi saçlar ister. Ancak saçlar yapılan işlemler ve boya nedeniyle kuruyarak matlaşır. Saçın dış tabakasını nemli ve parlak tutmak için saçlar sağlıklı ve nemli olmalıdır. Saçların matlaşmasına bazı hastalık, beslenme eksikliği, sert saç bakım ürünleri, güneş ışınları, sık sık saç boyama, yaş, aşırı stres, sıvı kaybı ya da ısıtma uygulanan işlemler neden olabilir. Yumuşak ve parlak saçlar bakım gerektirir. Uygun saç bakımı ile parlak, ipeksi ve yumuşak saçları elde etmek mümkündür.

Parlak saçlar için bitkisel çözümler

1. Yumurta

Saçların mat görünümden kurtulması için kullanılan en etkili çözümlerden biri yumurtadır. Yumurta; protein, yağ asitleri ve lesitin açısından zengin bir kaynaktır. Nem ve ışık nedeniyle kurumuş saçların canlanmasına yardımcı olur. Ayrıca saç tellerini güçlendirir ve kalınlaştırır.
– Pürüzsüz bir hamur elde edene kadar bir yumurta akı ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bal karıştırılarak yoğurulur. Elde edilen hamur nemli saçlar ve kafa derisine uygulanır. Ardından saçlara bir duş başlığı geçirilerek yaklaşık 30 dakika kadar beklenir. Saçlar hafif bir şampuan ve soğuk su ile yıkanır.
– Köpüklü bir doku elde edene kadar iki yumurta çırpılır. İçerisine iki çorba kaşığı badem yağı ve yarım fincan yoğurt eklenerek karıştırılır. Bu karışım, saç ve kafa derisine uygulanır. Yine 30 dakika kadar bekletilir ve ardından soğuk su ve bitkisel şampuan ile saçlar yıkanır.
– Yumurta ile yapılan uygulamalar haftada sadece1 kez yapılmalıdır.

Not: Yumurta maskesi kullanıldıktan sonra saçlar sıcak suyla yıkanmamalıdır. Sıcak su saç yapısının matlaşmasına neden olur.

2. Alkolsüz bira saç parlatır mı?

Alkolsüz bira mükemmel bir saç toniğidir. Yararlı proteinler (şerbetçiotu ve malt) içerir ve zarar görmüş saçların canlanmasına yardımcı olur. Saçlara besin sağlar.
– Şampuanla saçlar yıkanır ve ardından saçlara bira uygulanır. Uygulama saç diplerinden saç uçlarına kadar yapılmalıdır.
– Dairesel hareketler ile saç derisine masaj yapılır.
– Yaklaşık beş dakika boyunca bu şekilde bekletilir.
– İşlem haftada 2 kez tekrar edilir.

3. Hindistan cevizi yağı ile saçları parlatmak

Parlak saçlar elde etmek için düzenli olarak saçlar yağ ile beslenebilir. Özellikle hindistan cevizi yağı (organik ve rafine edilmemiş) en iyi seçeneklerden biridir. Hasar görmüş saç yapısını onarır ve saçlara parlaklık verir.
– Saçlarda kökten uca hindistan cevizi yağı uygulanır. Birkaç dakika masaj yapıldıktan sonra en az 30 dakika bu şekilde bekletilir. Saçlar havlu ya da duş başlığı ile kapatılabilir. Ardından bitkisel bir şampuan ve soğuk su ile saçlar yıkanır.
– Birkaç köri yaprağına iki kaşık Hindistan cevizi yağı eklenir. Biraz ısıtılır. Soğuması beklendikten sonra saç derisi ve saçlara uygulanır. Birkaç dakika masaj yapıldıktan sonra saçlar havlu ile kapatılır. Yaklaşık 30 dakika bekletildikten sonra bitkisel şampuan ile yıkanır.
– Bu uygulamalar haftada 2 kez yapılmalıdır.
– Ayrıca; zeytinyağı, Hint yağı ya da badem yağı da aynı işlem için kullanılabilir.

4. Mayonez

Mayonez, amino asit, protein ve güçlü, sağlıklı, yumuşak ve parlak saç yapacak antioksidanlar vardır.
– Bir fincan yağlı mayonez, yeni yıkanmış nemli saç üzerine uygulanır.
– Duş başlığı ile saçlar kapatıldıktan sonra 30 dakika kadar bekletilir.
– Ardından soğuk su ve bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.
– Parlak ve canlı saçlar için işlem her hafta tekrar edilir.

5. Saç Parlatıcı Elma Sirkesi Kürü

Elma sirkesi de parlak ve yumuşak saçlar elde etmek için kullanılabilir. Saç yapısının kuvvetlenmesini sağlar. Kepek sorunu için de kullanılmaktadır.
– Elma sirkesi ve su eşit miktarda karıştırılır. Saçlar şampuanlandıktan sonra karışım saç derisine ve saçlara uygulanır. Durulamadan önce birkaç dakika bekletilir.
– Alternatif olarak, iki çay kaşığı elma sirkesi ve bir bardak su ile limon suyu karıştırılır. Saçlar şampuanlandıktan sonra karışım durulama suyu olarak kullanılır.
– Bu işlem haftada sadece bir kez kullanılmalıdır.

6. Avokado saç parlaması için bitkisel çözüm müdür?

Avokado saçları nemlendirir ve besler. Aynı zamanda saçların pürüzsüz ve parlak olasını sağlar.
– Bir adet olgunlaşmış avokado püresi ve iki kaşığı sızma zeytinyağı karıştırılır. Bu karışım nemli saç uçlarına ve saç köklerine uygulanır. Duş başlığı ile kapatılır ve 30 dakika boyunca saçlarda bekletilir. Son olarak, durulama işlemi yapılır ve saçlar bitkisel bir şampuanla yıkanır.
– Bir adet olgunlaşmış avokado ve bir olgun muz birlikte püre haline getirilir. İçerisine yarım çorba kaşığı badem yağı eklenir. Elde edilen hamur saç derisine ve saçlara maske şeklinde uygulanır. Duş başlığı ile kapatılarak yaklaşık 30 dakika bekletilir. Ardından ılık su ile iyice durulayın ve saçlar şampuanlanır.
– Bu işlem haftada bir ya da iki kez uygulanabilir.

7. Bal

Bal, parlak saçlar için başka bir etkili çözümdür. Doğal bir nemlendiricidir ve saçın nem dengesini korur. Saçları yumuşatır ve parlak bir görünüm verir.
– İki yemek kaşığı bal iki bardak sıcak su ile karıştırılır. Karışım bir sprey şişesine konur. Şampuanlamadan sonra bu çözüm saça sprey şeklinde uygulanır. Yavaş yavaş 5 dakika kadar saç derisine masaj yapılır ve ardından 15 dakika saçlardan bekletilir. Daha sonra saçlar ılık su ile durulanır. Bu işlem haftada bir kez kullanılır.
– Haftada bir ya da iki kez normal saç kremi ile bal karıştırılarak da kullanılabilir.

8. Aloe vera jel

Aloe vera jel de nemlendirici özelliği nedeniyle saçlar için kullanılan bir çözümdür. Antioksidanlar, vitaminler ve sağlıklı saçları destekleyen diğer bileşikleri içerir. Kepek sorunu için de kullanılmaktadır.
– Dört yemek kaşığı aloe vera jel, iki çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 3 yemek kaşığı yoğurt karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur saçlara ve saç diplerine uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar bekletilir. Ardından ılık su ile saçlar durulanır.
– Alternatif olarak, yarım fincan aloe vera jel ve bir çay kaşığı zeytinyağı da karıştırılabilir. Karışım saçlara uygulandıktan sonra 20 ya da 30 dakika saçlarda bekletilir. Ardından şampuanla yıkanır
– Bu işlem haftada sadece 2 kez uygulanmalıdır.

9. Yoğurt

Yoğurt krem gibi saçlara uygulanabilir. Saçların daha canlı görünmesini sağlar ve saç yapısını güçlendirir. Aynı zamanda doğal anti bakteriyel ve anti fungal özellikler içerir.
– Geniş dişli tarak ile saçlar fırçalanır.
– Saçın her yerine yoğurt uygulanır.
– Duş başlığı ile saçlar kapatılır. Yaklaşık 30 dakika boyunca saçlarda bekletilir.
– Ardından saçlar ılık su ve şampuan ile yıkanır.
– Bu işlem haftada 2 kez uygulanmalıdır.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • ArzuCevapla

    Ben saçlarımın parlaklığı ve canlılığı için saçıma her gün organik keratin maske uyguluyorum saçlarım pamuk gibi yumuşacık oluyor

    Ara 18, 2017 10:32