Parkinson Hastalığı Nasıl Başlar: Parkinsonun Belirtileri

Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 274 defa okundu

Parkinson Hastalığı Nasıl Başlar: Parkinsonun Belirtileri

parkinsonun belirtileri

parkinsonun belirtileri

Parkinson nasıl anlaşılır?

Parkinson hastalığı (PD), ilerleyici nörolojik bir hastalıktır. İlk olarak hareket sorunlarına neden olur. Parkinson hastalığının herhangi bir tedavi şekli yoktur. Parkinsonun getirdiği hareket bozuklukları zamanlar kronikleşir ve kötüleşir.

Beyinde bulunan dopamin maddesi tarafından vücudun koordineli kas hareketlerinin oluşmasını sağlar. Dopamin nigra denilen beyin bir parçası tarafından üretilir. Parkinson hastalığında nigra hücreleri ölmeye başlar ve bu durumda beyindeki dopamin düzeyleri azalır. Dopamin düzeyi yüzde 80 ya da yüzde 60 düştüğünde Parkinson belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Parkinson hastalığı ileriki yaşlarda ortaya çıkar ve günümüzde görülme oranı oldukça yüksektir. Fakat Parkinson hastalığında yanlış teşhis gerçek görülme oranından daha yüksek olabilir.

Parkinsonun nedenleri:

Parkinson hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Hastalığın gelişmesinde genetik ve çevresel faktörler bir arada etki yaratmış olabilir. Bazı bilim adamları parkinsonu tetikleyen etkenin bir çeşit virüs olduğunu düşünmektedir.

Parkinson kimlerde görülür?

Parkinson hastalığının görülme oranı erkeklerde kadınlara göre bir buçuk kat daha fazladır. Ayrıca Parkinson Asyalılar ve Amerikalılarda daha fazla görülür. Parkinson hastalığı genellikle 50 yaş ve 60 yaş arasında görülür. Aile geçmişinde Parkinson hastalığı olan insanlarda bu hastalığın oluşması muhtemeldir.

Parkinson belirtileri nelerdir?

Parkinson hastalığının en erken belirtileri arasında bazıları koku (anozmia) bozuklukları ve kabızlık gibi belirtiler vardır. Bu belirtiler motor sorunların çıkmasından birkaç sene önce görülür.

Parkinson hastalığında görülen dört büyük motor sorun şunlardır:

– Titreme
– Yavaş hareketler
– Kollar, bacaklar ve gövdede sertlik
– Denge ve düşme eğilimi ile ilgili sorunlar

Parkinson hastalığının belirtileri şunlardır:

– Boş yüz ifadesi
– Yürürken takılma eğilimi
– Küçük, dar el yazısı
– Boğuk ve düşük hacimli konuşma
– Azalmış yutkunma refleksi
– Düşme eğilimi
– Yürürken kollarda istemsiz sallanma

Parkinson hastalığının ileri safhalarında görülen aşırı belirtiler ise şunlardır:

– Seboreik dermatit olarak bilinen ciltte yağlanma ve beyaz lekelerin oluşması
– Uyku bozuklukları (Rüyalar ile gerçek arasındaki bağın zayıflaması, uyku sırasında istemsiz hareketler)
– Depresyon
– Anksiyete
– Halüsinasyonlar
– Psikoz
– Dikkat ve hafıza ile ilgili sorunlar
– Görsel ve uzamsal ilişkilerde zorluklarla

Parkinson tanısı nasıl konur?

Parkinson hastalığında tanı sağlık geçmişi ile fiziksel ve nörolojik muayene gerektirir. Bazı özel testler de yapılır. Testler arasında CAT taraması ya da MRI gibi diğer koşulları ekarte etmek için yapılan testler de vardır.

Parkinson hastalığı tedavisi varmı?

Parkinson hastalığının tam bir tedavisi yoktur. Bu nedenle belirtileri azaltmaya yönelik tedaviler yapılır. Yeterli dinlenme, egzersiz ve dengeli bir beslenme düzeni en önemli kurallardır. Ayrıca konuşma terapisi, mesleki terapi ve fizik tedavinin yanı sıra iletişim ve öz bakım geliştirmeye yönelik tedaviler de uygulanabilir. Cerrahi müdahaleler ilaçla tedavi ve yaşam tarzı değişikliklerinin yanıt vermediği kişilerde uygulanır. Derin beyin stimülasyonu (DBS) gibi prosedürler vardır. Çok sayıda farklı ilaçlar, Parkinson hastalığının tedavisi için kullanılabilir. Levodopa, dopamin agonistleri, antikolinerjik, amantadin (Symmetrel), COMT inhibitörleri, MAO-B inhibitörü ve anti depresanlar parkinson hastalığında kullanılan ilaçlar arasındadır.

Parkinson hastaları nelere dikkat etmeli?

Parkinson hastalarının bol bol yürüyüş yapmaları tavsiye edilir.

Yürüyüş yaparken:

– Dikkatli yürüyün.
– Ağır hareketler yapmaya özen gösterin
– Dik bir pozisyonda yürüyün

Düşmeyi önlemek için:

– Geriye doğru gitmeyin.
– Yürürken bir şeyler taşımayın.
– Eğilmeyin.
– Acele etmeyin.

Parkinson hastalarında iyileşme süreci:

Parkinson hastalarında iyileşme tam sağlanmasa bile belirtiler kontrol altına alınabilir. Ancak bazı durumlarda hastalık ileri safhalara geçer. Bu tip vakalarda parkinson beyin pili ameliyatı da yapılabilir. Ancak ameliyat ya da tedavi yolları için doktor tarafından kişiye uygun bir yol izlenmektedir.

Yorum Yaz