Pankreasa Ne İyi Gelir: Pankreas İçin Faydalı Bitkiler

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 2.818 defa okundu

Pankreasa Ne İyi Gelir: Pankreas İçin Faydalı Bitkiler

pankreas için faydalı bitkiler

pankreas için faydalı bitkiler

Pankreasa nasıl bakılır?

Pankreas bezi sindirim ve endokrin sistemlerinin önemli bir üyesidir ve midenin hemen arkasında, omurganın önünde yer almaktadır. Birincil işlevi insülin ve glukagonu düzenleyerek kan şekeri seviyesini kontrol eden hormonları üretmektir. Pankreasta herhangi bir bozukluk olduğunda bağırsaklar gıdayı düzgün işleyemez ve sindirim enzimleri düzgün çalışmaz. Pankreas hastalıkları, diyabet ve pankreatit, pankreas kanseri gibi hastalıklardır. Bu hastalıkların tedavi sürecine katkıda bulunmak ya da oluşmasını engellemek için bazı bitki çayları tüketilebilir.

Pankreas için bitkisel tedavi: Pankreas için şifalı bitkiler:

– Yeşil çay

Yeşil çay, camellia sinesis olarak da bilinir. Mayasız bir yeşillik olan yeşil çay polifenoller ile güçlü antioksidanlara sahiptir. Bu maddeler nedeni ile pankreas sorunlarını iyileştirmede etkili olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, bir klinik çalışma yapmıştır. Bu çalışmada yeşil çay içenlerde pankreas kanseri riskinin daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Kanseri önleyici bir bitki olan yeşil çay normal çay şeklinde demlenerek tüketilebilir. Yeşil çay pankreas için son derece faydalıdır.

– Sarımsak çayı tarifi

Sarımsak genellikle yemeklere tat katmak için kullanılır. Ancak pek çok hastalığın tedavisinde bitkisel bir çözüm olarak da uygulanmaktadır. Sarımsak pankreas fonksiyonlarını artırırken diyabet tedavisinde de kullanılır. Sarımsak aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir. Kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olan sarımsak kandaki insülin düzeylerini artırır. Sarımsağın fizyolojik etkisi henüz tam olarak anlaşılamasa da insülin ve insülin reseptörlerinin işleyişini geliştirdiği bilinmektedir. Sarımsak çay şeklinde tüketilebilir. 2 su bardağı su kaynatılarak içerisine kıyılmış sarımsak eklenir. Eldiven giyilerek su içerisindeki sarımsaklar parmaklar yardımıyla ezilir. Ardından sarımsak suyu süzülür ve içerisine lezzet katmak için biraz bal ile limon suyu eklenir. Ancak bu uygulama yapılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

– Gimneya yaprağı / gudmar

Gimneya yaprağı diğer adıyla gudmar Hindistan’ın tropikal ormanlarında bulunan bir bitkidir. Geleneksel şifacılar tarafından binlerce yıldır kan şekerini düzenlemede kullanılan bu bitki büyük aktarlardan satın alınabilir. Gimneya yaprağı şeker düzeyini dengelerken iştah kapatıcı asitler de içerir. Eylül 2007’de “Günlük klinik Biyokimya ve beslenme” ismiyle yayınlanan bir bilimsel makalede gimneya yaprağının şeker bağlayıcı maddeleri engellediğinden ve vücutta biriken şeker moleküllerini engellediğinden bahsedilmiştir. Bu bitki aynı zamanda çay olarak da tüketilebilir. Özellikle diyabet hastaları tarafından kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

– Kutsal fesleğen çayı

Kutsal fesleğen, olarak da bilinen tulasi aslında hint fesleğenidir. Geleneksel Hindistan tıbbında eski çağlardan beri pankreas sorunları için kullanılan kutsal fesleğen bitkisi şeker hastalığı tedavisinde de kullanılmaktadır. Mayıs 2007’de yine “Klinik Biyokimya ve beslenme günlüğü” makalesinde bu gibi kan şekerini düzenleyen bitkilerin bağışıklık sistemini uyardığından bahsedilmektedir. Kutsal fesleğen aynı zamanda antibakteriyel ve antiviral özellikleri de içermektedir. Kutsal fesleğen özü kullanılabilir ya da bu bitki çay şeklinde tüketilebilir. Ancak doktor gözetimi altında kullanılmalıdır.

Pankreas bozukluğu belirtileri:

Pankreas sorunları hayati bir sorun olmasa da çok ciddi hastalıklara neden olabilir. İnsülin düzeylerinde oluşan herhangi bir bozukluk diyabetin ortaya çıkmasına neden olurken kişinin beslenme düzenini değiştirmesine neden olacaktır. Pankreas ile ilgili sorunların önceden teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi şeker hastalığı riskini ortadan kaldırmak açısından önemlidir. Bazı durumlarda karın bölgesinde ağrı hissedilebilir. Herhangi bir ağrı ya da kramp durumunda doktora başvurulursa olası hastalıklar erkenden önlenmiş olacaktır. Pankreas sorunlarını engellemek için bitkisel çaylar tüketilmelidir. Bu çaylar herhangi bir pankreas sorununda da oldukça etkilidir. Ayrıca pankreasa iyi gelen yiyecekler: de tüketilebilir. Ancak kullanılan ilaçlar ya da kronik hastalıklar varsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Bitkisel çözümlerde kullanılan otlar ilaçlarla etkileşime girebilir. Ya da kişide var olan diğer hastalıkların kötüleşmesine neden olabilir.

Yorum Yaz