Pankreas Tümörü Neden Olur: Pankreasta Tümör Belirtileri

Endokrin Sistemi Hastalıkları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 194 defa okundu

Pankreas Tümörü Neden Olur: Pankreasta Tümör Belirtileri

glukagon hormonu fazlalığı

pankreasta tümör belirtileri

Pankreas tümörü nasıl anlaşılır?

Glukagon, pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Glukagon kandaki şeker miktarını denetlemek için insülin ile dengelenerek çalışır. Pankreas kanseri glukagonomun bir şeklidir. Aynı zamanda pankreas tümör çeşitleri de birden fazladır. Glukagonom tümör hücreleri büyük miktarlarda glukagon üretirler. Glukagon yüksek düzeyde üretildiğinde yaşamı tehdit eden durumlar oluşabilir. Pankreas tümörünün beyne metastazı da söz konusu olabilir.

Pankreas tümörü nedenleri?

Glukagonomun pek çok nedeni vardır. Genetik de dahil olmak üzere birkaç risk faktörü bulunmaktadır. Ailede birden fazla kişide endokrin neoplazi tip denilen bir sendrom özellikle erkeklerde glukagonoma yakalanma riski daha fazladır. Aşırı glukagon üretilmesi durumunda tümörlerin kansere dönüşme riski yüzde 60’tır. Glukagonom bazı durumlarda metastaz yaparak diğer organlara ve özellikle karaciğere yayılabilir.

Pankreas tümörü belirtileri:

Büyük miktarda glukagon üreten bir tümör sağlığı birçok yönden etkiler. Glukagon, şeker ve kandaki insülini etkilerken kan içindeki şeker azalır. Şeker hastalığı belirtilerine neden olurken şu belirtiler de görülebilir.

– Kan şekerinde yükselme

– Aşırı susuzluk ve açlık (bu nedenle yüksek kan şekeri)

– Ağızda iltihap ve dil ile ağız köşelerinde çatlama

– Özellikle geceleri sık sık idrara çıkma

– İshal

– Karın, kalça ve ayaklarda (genellikle huysuz veya irin dolu) bazen de yüzde deri döküntüsü (Dermatit)

– İstemsiz kilo verme

– Depresyon

– Bacaklarda kan pıhtılaşması

Pankreas kanseri teşhisi nasıl konur?

Çoğu zaman belirtiler başka hastalıklar ile karıştırılabilir. Doğru tanı yapılması uzun süreler alabilir. Tanı genellikle kan testleri ile yapılır. Diğer belirtiler ile birlikte kan şekerinde yükselme ve anemi; hastalığın teşhisinde ana etkenler arasındadır. Tümörün gelişimine bakmak için bilgisayarlı tomografi (BT) taraması kullanılabilir. Tümörler 4 ya da 6 cm genişliğinde olduğunda net teşhis yapılabilir.

Pankreas kanseri tedavisi varmı?

Glukagonom tedavisi iki şekilde yapılır. İlki tümör hücrelerini çıkarmaktır. Genelde glukagon etkilerini yok ederek tedaviye başlanır. Somatostatin gibi analog uyuşturucular kullanılabilir. Octreotide içeren ilaçlar ise glukagonun ciltteki etkilerini ve yoğun deri döküntüsünü yatıştırmakta yardımcı olur. Eğer ciddi kilo kayıpları varsa beslenmeyi geliştirmek için beslenme tüpü tedavisi gerekebilir. Ayrıca bir antikoagülan içeren ilaçlar kanın pıhtılaşmasını azaltabilir. Bu da bacaklarda kan pıhtılaşmasını engeller. Genelde tedavi için tek geçerli yol tümör hücrelerinin ameliyat ile alınmasıdır. Ne yazık ki bu tümör türleri kemoterapi tedavisine yanıt vermez. Tümör pankreas ile sınırlı iken yapılan ameliyatlar daha başarılıdır. Karın keşif ameliyatı ile açık bir kesi yapılır. Laparoscopically bu küçük kesiklerden kamera ve ışık olan araçlar ile karın içerisine girilen bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntem ile tümör mümkün olduğunda bölgeden temizlenir. Temizlenen bölüm pankreas, yerel lenf düğümleri ve hatta karaciğerin bir parçasını kapsayabilir. Tümör dokusu mikroskop altında incelendiğinde, kanser olup olmadığını söylemek zordur. Eğer doktor daha fazla tümör ve tümör yayılmasından şüphelenirse müdahale edilen bölgeyi genişletebilir.

Glukagonom uzun vadede ne gibi sonuçlar yaratır?

Tümörü çıkarmak genelde aşırı glukagon etkisini azaltır. Pankreas tümörü iyi huylu olabilir. Ancak, tüm glukagonom vakalarının 3’te 1’i kötü huyludur. Bu nedenle hızla diğer organlara yayılabilir. Ne yazık ki, glukagonom teşhis edildiğinde genellikle kanser diğer organlara ve özellikle karaciğere yayılmış olur. Bu nedenle hastaların sadece yüzde 20’si cerrahi yöntemler ile tamamen tedavi edilebilir. Pankreas tümörünün tedavisi doktor tarafından belirlenmekle birlikte pankreas tümörü ameliyatı sonrası ise doktor önerilerine uyulması son derece önemlidir.

Glukagonom komplikasyonları nelerdir?

Aşırı glukagon şeker hastalığı belirtilerine yol açabilir. Yüksek kan şekeri, sinir hasarı, körlük, metabolik problemler ve beyin hasarına da neden olabilir. Derin ven trombozuna neden olarak kan pıhtısının akciğerlere gitmesine ve ölüme neden olabilir. Ayrıca bazı vakalarda karaciğer yetmezliği de görülmektedir.

Yorum Yaz