Panik Bozukluğu Nasıl Olur: Panik Bozukluk Nedenleri

Ruh Sağlığı ve Davranış Bozuklukları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 290 defa okundu

Panik Bozukluğu Nasıl Olur: Panik Bozukluk Nedenleri

panik bozukluk nedenleri

panik bozukluk nedenleri

Panik bozukluğunun sebepleri nedir?

Panik bozukluğu, panik atak ve korkuyla ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Aniden ortaya çıkarken hiçbir belirti göstermeyebilir. Bazı durumlarda ise nefes almada zorluk ve terleme gibi fiziksel belirtiler görülebilir. Çoğu insanda hayatta en az iki kez panik atak yaşanabilir. Amerika Psikolojik Derneği (APA) her 75 kişiden birinde panik bozukluğu olduğunu bildirmiştir. Panik bozukluğu şiddeti ölçeği atağın kişide yarattığı etkiye bağlıdır.

Panik bozukluğu neden olur?

Panik bozukluğunun nedenleri tam olarak belli değildir. Araştırmalar, panik bozukluğunun genetikle bağlantılı olduğunu göstermektedir. Genellikle panik bozukluğu insan hayatının geçiş dönemlerinde ortaya çıkar. Üniversiteyi kazanmak, başka bir şehre taşınmak ve evlenmek gibi durumlar panik bozukluğuna neden olabilir.

Panik atak kimlerde görülür?

Panik bozukluğu nedenleri açıkça anlaşılır değildir, ancak hastalık hakkında bazı risk gruplarında daha risklidir. Özellikle kadınlarda ve psikolojik sorun yaşayan insanlarda daha sık rastlanılır.

Panik bozukluk belirtileri nelerdir?

Panik bozukluğu belirtileri genellikle 25 yaşın altındaki gençler ve genç yetişkinlerde görünmeye başlar. Panik atak, aniden, genellikle hiçbir uyarı göstermeden başlayan bir durumdur. Bu atak yaklaşık 10 ila 20 dakika kadar sürebilir. Belirtiler herkese göre farklılık göstermektedir. Başlıca belirtiler şunlardır:

– Kalp atışı veya çarpıntısı

– Nefes darlığı

– Baş dönmesi (vertigo)

– Mide bulantısı

– Terleme veya titreme

– Ruh halinde ani değişiklikler

– El ve ayaklarda uyuşma veya karıncalanma

– Göğüs ağrısı veya göğüste sıkışma

– Ölmekten korkmak

Genellikle, belirtiler stres ve korkunun yaşandığı anlarda ortaya çıkar.

Panik bozukluk testi nasıl yapılır?

Panik atak belirtileri yaşanıyorsa büyük olasılıkla il atakta sağlık kuruluşuna başvurulmuştur. Çünkü panik atak geçiren insanların büyük çoğunluğu belirtileri anlamayarak kalp krizi geçirdiklerini sanırlar. Acil servis doktoru belirtilerin kalp krizi belirtileri olup olmadığını anlamak için birkaç test yapacaktır. Kan testleri ve elektrokardiyogram (EKG) çekilerek kalp fonksiyonları kontrol edilebilir. Doktor ruh sağlığı muayenesi ile panik atak belirtilerinin detaylarını öğrenecektir ve tanıyı bu şekilde koyacaktır.

Panik bozukluk tedavisi nasıl olur?

Panik bozukluğu tedavisi için yapılan yöntem belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır. Genellikle ilaç tedavisi ve bilişsel davranış terapisi (CBT) önerilir. Bu terapi ile düşünce ve eylemler değiştirilerek atak anlarında oluşan korku engellenmeye çalışılır. Panik bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar selektif serotonin inhibitörleri (SSRI) ve antidepresan gibi sakinleştirici ilaçlardır. Panik bozukluğu için reçete edilen ilaçlarda bulunan başlıca maddeler şunlardır:

– Fluoksetin

– Paroksetin

– Sertralin

Bazı durumlarda ise panik bozukluğu tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar şunlardır:

– Norepinefrin serotonin geri alım inhibitörleri (SNRIs) ve başka bir sınıf antidepresan

antiseizure ilaçları

– Benzodiazepinler (sakinleştirici kullanılan) diazepam veya klonazepam gibi

– Monoamin oksidaz inhibitörler (ciddi yan etkilere neden olabilir bu nedenle bu tür ilaçların daha seyrek kullanılmadı gerekmektedir)

Bu tedavilerin yanı sıra panik bozukluğu semptomlarını azaltmak için gerçekleştirilebilecek bazı adımlar şunlardır:

– Vücudun genel sağlığına dikkat etmek

– Düzeli egzersiz yapmak

– Düzenli uyku ile uykuyu iyi almak

– Kafein içeren tüm uyarıcı içeceklerden kaçınmak

Panik bozukluğu nasıl yenerim?

Panik bozukluğu genellikle tedavi etmesi zor ve kronik (uzun vadeli) bir durumdur. Bazı insanlar tedavilere yanıt vermeyebilir. Bu durumda daha etkili tedaviler ve ilaçlar kullanılacaktır.

Panik bozukluğu nasıl önlenebilir?

Panik bozukluğunu engellemek mümkün olabilir. Ancak bunun için alkol ve çay gibi kafein içeren uyarıcılardan kaçınmak gerekir. Ayrıca korkuları yenmek için kişisel gelişime yönelik kitaplar okunabilir ve eğitimler alınabilir. Günümüzde doktor tedavisi ve alternatif tedaviler ile panik bozukluktan kurtulanlar oldukça fazla sayıdadır. Ancak belirtiler görüldüğünde mutlaka bir doktora gidilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Yorum Yaz