Panik Atak Nasıl Anlaşılır: Panik Atağın Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 16 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 1.123 defa okundu

Panik Atak Nasıl Anlaşılır: Panik Atağın Belirtileri

panik bozukluğunun belirtileri

panik atağın belirtileri

Panik atak nasıl başlar?

Panik bozukluğu, panik atak ve korkuyla birlikte oluşan bir rahatsızlıktır. Panik atak nöbeti anidir, hiçbir belirgin nedeni yoktur. Kendinizi tehlike altında hissettiğiniz zamanlarda panik atak yaşıyorsanız, zorluklarla nefes alma ve ani aşırı terleme gibi bir takım kalp rahatsızlığı ve fiziksel belirtilerle de karşılaşabilirsiniz.

Çoğu insan hayatı boyunca mutlaka en az iki panik atak deneyimi yaşamıştır. Amerikan Psikoloji Derneği (APA) dünyadaki her 75 kişiden birinde panik bozukluğu (APA, 2012) olduğunu bildirmiştir. Daha önceden sık sık panik atak nöbetleri geçiren birinde bu nöbetler korku içerdiği için panik bozukluğu tetikleyen bir faktör haline gelmektedir.

Bu bozukluk belirtileri tamamen ezici ve korkutucu bir hal almış olsa da, yönetilmiş bir tedavi geliştirilmiştir. Tedavi görenlerin belirtileri azalır ve böylece panik bozukluğunun düşmesine neden olduğu hayat kalitenizde artış gözlemlenir.

Panik atak neden olur?

Panik bozukluğu nedenleri açıkça anlaşılır değildir. Araştırmalara göre; bu panik bozukluğu genetik olarak da vücutta görülebilmektedir. Panik bozukluğu da hayatında meydana gelen önemli geçişleri ile ilişkilidir. Evleniyor olmanız, Üniversite terk etmeniz ya da ilk çocuğunuzun doğacağı zaman siz kendinize stres oluşturabilir ve yol panik bozukluğu gelişimi için tüm önemli yaşam geçişleri mevcuttur.

Panik atak kimlerde görülür?

Panik bozukluğu nedenleri açıkça anlaşılır değildir, ancak hastalığı hakkında bilgi verildiği zaman bazı bilgileri birleştirerek panik bozukluk olduğunu anlayabiliniyor. Özellikle kadınlar iki kez ulusal sağlık Enstitüleri göre (NIH, 2012) durumu geliştirmek için adam muhtemel.

Panik atak belirtileri nelerdir?

Panik bozukluğu belirtileri genellikle 25 yaşın altındaki gençlerde ve genç yetişkinlerde görünmeye başlar.

Panik atak, aniden, yani genellikle hiçbir uyarı olmadan başlar ve yoğun bir korku üretir. Bir panik atak atağı geçiren kişi genellikle en az 10-20 dakika kadar tam olarak kendine gelebilmektedir, Ama aşırı durumlarda, belirtiler bir saat sürebilir. Herkes için farklı bir deneyimdir ve belirtiler sık sık değişir.

Panik atak ile ilişkili ortak belirtiler şunlardır:
– Kalp atışı veya çarpıntısı yarış
– Nefes darlığı
-Baş Dönmesi (vertigo)
– Bulantı
– Terleme veya titreme
– Uyuşmuş veya karıncalanmış el veya ayak
– Göğüs ağrısı veya darlık
– Ölebileceğin korkusu.

Panik atak belirtileri genelde belli bir sebebi olmadan gerçekleşecektir. Genellikle, belirtiler, korku veya ortamda mevcut bir tehlike hissederek bulaşması bu saldırıların öngörülenden çok daha fazla edemiyor çünkü önemli ölçüde sizin çalışmasını etkileyebilir. Panik atak olduğunuzda ön önce yavaşlayarak sakin olduğunuzu düşünün. Eğer bu belirtilerden bir ya da bir kaçını yaşıyorsanız bir doktordan yardım almanız gerekebilir. Endişe etmeyin ve sakin olmaya çalışın. Unutmayın stres ve panik hastalığın daha da şiddetli ataklar göstermesine neden olabilir

Panik atak nasıl tedavi edilir?

Panik atak belirtileri yaşıyorsanız, büyük bir olasılıkla acil bir tıbbi bakım merkezini arayacaksınızdır. Panik atakla ilk kez karşılaşan insanların çoğunda çok büyük stres ve panik bozukluğu görülmektedir.

Acil serviste, doktorunuz belirtilerin kalp krizine neden olmadığını görmek için birkaç deneme gerçekleştirir. Benzer belirtiler olduğunda bir Elektrokardiyogram (EKG) ile kalp fonksiyonları kontrol edilir ve bunun dışında için diğer koşulların da ekarte olması için kan testleri de uygulanabilir.

Doktorunuz Ayrıca bir ruh sağlığı muayenesi de gerçekleştirmeli ve belirtileri hakkında sorular sormalıdır. Doktor panik bozukluğu tanısını koymadan önce mutlaka diğer hastalıkların olmadığından emin olmuş olması gerekmektedir.

Panik atağın tedavisi mümkün mü?

Panik bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Panik bozukluğunun tedavi edilerek ortadan kaldırılması için öncelikle belirtilerinin oluşmasını engellemekten yola çıkılıyor. Bu nitelikli ve profesyonel bir doktorun yardımı ile ilaç kullanılarak elde edilir. Tedavisi genellikle Bilimsel Davranış Terapisi (CBT) içerir. Bu terapi, düşünceler karşısındaki eylemlerin değiştirilmesinde kullanılır. Böylece panik atakların nedenlerini anlamak ve korkularını yönetmek için kişiye fırsat doğar. Bazı durumlarda bazı kişiler gerekenden çok daha fazla tepki verir ve çok daha fazla korkarlar ya da strese girerler. Bu yüzden de olay sırası veya sonrasında panik atak krizleri yaşarlar. Bu durumun önüne geçebilmesi için nedenlerinin, yani onlara stres yapan, onları korkutan şeylerin bilinç altlarındaki korku nedenleri yok edilerek kişinin olaylar karşısındaki tutum, davranış ve tepkilerinin değişimi sağlanarak panik atak krizinin önüne geçilebilir.
Panik bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar selektif serotonin geri alımını sağlayan inhibitörleri (SSRI), antidepresan özlü bir sınıfla birlikte içerir. Panik bozukluğu için reçete çoğunlukla şu maddelerin yoğunluğundan oluşmaktadır:

– fluoksetin
– paroksetin
– sertralin

Bazen panik bozukluğu tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar ise şunlardır:

– norepinefrin serotonin geri alımını sağlayan inhibitörler (SNRIs) (başka bir antidepresan sınıfı)
– antiseizure ilaçlar
– benzodiazepinler (sakinleştirici olarak kullanılan) diazepam veya klonazepam gibi ilaçlar
– monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOIs), ciddi yan etkilere neden olabilen ve çok nadir kullanılması önerilen bir antidepresan türüdür. Kullanmanızı önermiyoruz.

Bu tedavilerin yanı sıra evde semptomları azaltmak için gerçekleştirebileceğiniz adımlar vardır. Örnekle şunlardır:

– Vücudun düzenli bakımını yapmak
– Düzenli olarak egzersiz yapmak
– Yeterince uyku almak
– Kafein gibi uyarıcılardan kullanımı kaçınmak

Panik bozukluğunun ilerideki durumu nasıl gelişir?

Panik bozukluğu genellikle tedavi etmesi zor olabilen kronik (uzun vadeli) bir durum olur. Bazı insanlar bu bozukluğun tedavisine yanıt vermezler. Ne zaman nerede ve ne sıklıkta olabileceğini bilmediğiniz bu rahatsızlık sık sık başınıza gelebilebilir. Yaşın da önemli olmadığı bilinmektedir. Her yaşta karşılaşabilin bu panik bozukluğu, tedavi edilemez bir hal alabileceği gibi çok kolay tedavi de edilebilir. Panik bozukluğu olan çoğu insan bazı belirtiler ve etkenlerden Rölyef tedavisi ile de kurtulabilir.

Önleme

Panik atak nasıl önlenir?

Panik bozukluğu engellemek mümkün olmayabilir. Ancak, alkol ve kafein gibi uyarıcılar kaçınarak semptomları azaltmak için çalışabilirsiniz. Birçok engelleme yolu denense de etkili olmayabilir. Ama emin olun panik atak siz ve beyninizle alakalıdır. Bazı korkularınızdan kurtulmanızda en etkili ilaç kendinizsinizdir. Tabii ki doktora başvurun fakat emin olun doktor da sizi değil beyninizi değiştirmeye çalışacaktır, dolayısıyla korkularınızdan kurtulmanızı ve kendinizi bu kadar çok sıkmamanızı size öğretmeye çalışacaktır. Kimyasal olan ve yan etkileri bulunan ilaçları kullanmak yerine bu şekilde kendi kendinizi psikolojik olarak rahatlatarak panik bozukluktan kurtulabilmeniz sizin için en sağlıklı yöntem olacaktır. Mutlaka tüm belirtilerinizi doktorunuzla paylaşın ama öncesinde kendinizi dinleyerek kendinize yardım etmeye çalışmayı asla unutmayın. Son zamanlardaki araştırmalara göre de; panik bozukluk ve diğer psikolojik hastalıkların neredeyse tamamına yakını hastanın kendi çabası ve kendi düşünceleri sayesinde yok olmaktadır. Panik atağa bitkisel çözüm önerileri de uygulanabilir. Ancak uygulanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • aysuCevapla

    Bazen bende kendime soruyorum acaba panik atak mıyım diye ama araştırıp belirtilerini detaylı okuyunca çok şükür sadece bi yanıltı hissiymiş 🙂 bilgiler için teşekkür ederiz

    Oca 05, 2018 08:46