Panik Atak için Bitkisel Çözümler-Panik Atağa Ne İyi Gelir?

Bitkisel Çözümler kategorisine 6 Ocak, 2015 tarihinde eklendi, 1.110 defa okundu

Panik Atak için Bitkisel Çözümler-Panik Atağa Ne İyi Gelir?

panik atak bitkisel çözüm

panik atak bitkisel çözüm

Panik atak ya da anksiyete saldırılarının genel nedeni kaygı ve korkulardır. Panik atak genellikle göğüs ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, korku, boğulma hissi, uyuşma, terleme ve kalp çarpıntısı gibi belirtiler gösterebilir. Panik atağın kesin nedeni bilinmemektedir, ancak genetik çok önemli bir faktördür. Tedavi psikotik ilaçlar ve bilişsel davranış terapisi ile yapılır. Tıbbi tedavi seçeneklerinin yanı sıra bitkisel çözüm yolları ve doğal tedaviler de denenebilir.

– Kediotu

Kedi otu kökleri panik atak ve anksiyete tedavisinde kullanılmaktadır. Stresli durumlarda sakinleştirici etkisi yaratan kediotu, kısa bir süre için kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımlarda bazı yan etkiler gösterebilir. En sık rastlanan yan etkiler baş ağrısı, baş dönmesi, mide ekşimesi ve yorgunluk gibi yan etkilerdir. Bu bitkiyi kullanmadan önce doktora danışmakta fayda olacaktır.

– Alıç bitkisi

Alıç bitkisi ve magnezyum birlikte alındığında hafif ve orta düzey anksiyete tedavisinde yardımcı olmaktadır. Ancak olası ilaç etkileşimler ve yan etkiler göz önünde bulundurularak doktor onayı ile kullanılmalıdır.

– Çarkıfelek

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre çarkıfelek benzodiazepin isimli bir madde içerir. Bu madde kaygı ve korkuların dindirilmesinde etkilidir. Özellikle sakinleştirici ve antikoagülanlar alınıyorsa doktora danışılarak kullanılması gerekir.

Panik atağa karşı vitamin takviyeleri

– Vitamin B kompleks

B-kompleks vitaminleri sinir sistemini etkiler ve düzgün çalışmasına katkıda bulunur. Bu nedenle panik atak hastaları tarafından kullanılmaktadır. B-kompleks vitaminleri, B-1 veya tiamin; B-2 veya riboflavin; B-3, niasin; pantotenik asit, B-5; B-6, piridoksin; B-7, biotin; folik asit, B-9; B-12 ve cobalamin maddelerini kapsar. Tüm B vitaminleri anti-stres maddeler içerir. Bu nedenle tahıllar ve kepekli tahıllar, karaciğer, balık, tavuk, muz, fıstık, yumurta sarısı, yeşil sebzeler, et ve kümes hayvanları bol bol tüketilebilir. Beslenme düzeninde bu tür gıdalara yer verilmediğinde panik atak riski artmaktadır. B vitamini eksiklikleri, anksiyete, mental konfüzyon, yorgunluk ve depresyon gibi bazı hastalıklara neden olabilir.

– C vitamini

Stres zamanlarında C vitamini kullanımının artırılması stresi yenmede oldukça etkilidir. C vitamini adrenal destek için de çok önemlidir. Yeterli C vitamini alınmadığında adrenal bezler düzgün çalışmaz ve daha fazla kortizol kan içine yayılır. Bu da panik ve anksiyete gibi artan duygu durumlarına neden olabilir. Günlük ihtiyaç duyulan C vitamini miktarı alındığında yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler de ortadan kalkar. C vitamini takviyeleri de hap şeklinde kullanılabilir. Erkeklerin günlük C vitamini gereksinimi 75 mg iken kadınların 90 mg’dır. C vitamini beslenme yolu ile de alınabilir. Turunçgiller, brokoli, domates, kavun ve diğer meyve ve sebzeler tüketilebilir.

– Kalsiyum ve magnezyum

Kalsiyum ve magnezyum birbiri ile ilişkili iki maddedir. Magnezyum, kalsiyum emilimi için gerekli olduğu kadar vücut için de gerekli bir maddedir. Kalsiyum ve magnezyum tüketilmesi de anksiyete ve panik bozukluğunda muzdarip insanlara yardımcı olabilir. Yatıştırıcı etkileri vardır. Kalsiyum açısından zengin gıdalar susam, badem, soya ve soya sosu gibi gıdalardır. Bu besinlerin yanı sıra deniz bitkileri ve fındık da tüketilebilir.
Panik atak ve anksiyete bozuklukları psikolojik rahatsızlıklardır. Genellikle kaygı ve stres nedeni ile tetiklenen bu hastalıklar basit ilaç tedavileri ile iyileştirilebilir. Ancak tedaviye ek olarak doğal çözümleri denemekte de fayda olabilir. Eğer panik atak tedavisi için bazı ilaçlar kullanılıyorsa bitkisel çözümler kullanılmadan önce doktora danışmakta yarar olacaktır. Çünkü bazı bitkiler ilaçlar ile etkileşime girebilir ya da bazı kişilerde alerjiye neden olabilir.

Etiketler : , , , , , , , ,

Yorum Yaz