Östrojen Eksikliği Nelere Yol Açar: Östrojen Eksikliğinin Belirtileri

Kadın Üreme Sistemi Hastalıkları kategorisine 20 Ocak, 2017 tarihinde eklendi, 1.881 defa okundu

Östrojen Eksikliği Nelere Yol Açar: Östrojen Eksikliğinin Belirtileri

östrojen düşüklüğü tedavisi

östrojen eksikliğinin belirtileri

Östrojen neden düşer?

Düşük östrojen belirtileri genellikle yaklaşan menopoz dönemlerde ve menopoz yaşayan kadınlarda ortaya çıkar. Ancak, genç kadınların da bazılarında düşük östrojen belirtileri görülebilmektedir. Östrojenin üç türü vardır: estriol, estradiol ve estrone. Bazı kadınlarda bu hormonlar doğal olarak yeterli miktarda üretilemez ya da hiç üretilmez. Anormal düzeylerdeki östrojen yumurtalık veya adrenal kanseri gibi hastalıklar dolayısı ile gerçekleşebilir. Genç kadınlarda düşük östrojen düzeylerinin nedenleri çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Yaş, aile öyküsü gibi faktörlerin etkilediği bu durum fiziksel muayene ya da testler ile anlaşılabilir.

– Östrojen düşüklüğü belirtileri?

Düşük östrojen değerlerinin olduğu genç kadınlarda en sık belirti adet dönemlerinde olan gecikmelerdir. Düşük östrojen ile 40 yaşından daha genç kadınlarda erken menopoz belirtileri olarak sıcak basması ve gece terlemeleri görülebilir. Yorgunluk hissi de en sık şikayetler arasındadır. Östrojen seviyesi düşük veya azalmaya başladığında kadınlarda unutkanlık, uykusuzluk, ağrılı cinsel ilişki ve cinsel istek eksikliği gibi yan etkiler de ortaya çıkabilir. En sık görülen belirti düzensiz adet döneleri ya da adet kanamalarının oldukça az ve geç olmasıdır. Ayrıca mesane enfeksiyonları ve baş ağrısı da oluşabilir. Ruhsala olarak da belirli etkiler olabilir. Depresyon, ağlama isteği ve sinirlilik en sık rastlanan ruhsal yan etkiler arasındadır. Östrojen hormonu eksikliğinin erken yaşlarda yaşanması yine erken yaşlarda kemik erimesi ve osteoporoz gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Genç kadınlarda düşük östrojen değerleri hamile kalmayı da engeller.

– Östrojen görevleri:

Östrojen yumurtalık içinde üretilir. Bazı östrojen türleri böbreküstü bezleri tarafından da üretilebilir. Hipofiz bezi sinyalleri östrojen üretimi için yumurtalıklara ulaşır ve bir kadının adet döngüsü aşamasına bağlı olarak hayat boyunca düzeyleri farklılık gösterebilir. Östrojen, kadınlar için kadın özellikleri sağlayan hormondur.

– Östrojen düşüklüğü nedenleri?

Genetik hastalığı olan genç kadınlarda östrojen hormonu azlığı görülebilir. Turner Sendromu yumurtlama döneminin kısa olduğu ve menstrüasyon eksikliğinden kaynaklanan genetik bir hastalıktır. Ayrıca kemoterapi ya da radyasyon tedavileri de tiroid bozuklukları ile birlikte östrojen üretimini engelleyebilir.

– Diğer nedenler nelerdir?

Genç kadınlarda düşük östrojen düzeylerine neden olan diğer koşullar aşırı egzersiz, yeme bozuklukları ve vücutta çok az yağ bulunmasıdır. Aşırı egzersiz ve jimnastik hatta dans gibi aktiviteler ergenlik sırasında yapıldığında östrojen seviyesinin düşük olmasına neden olurken adet gecikmelerinin esas nedenini oluşturmaktadır. Ve özellikle ergenlik döneminde menstrüasyon eksikliği ve adet gecikmeleri düşük östrojen belirtisidir.

– Östrojen değerlerinin düşük olduğu nasıl anlaşılır?

Doktor kan ya da idrar testi isteyebilir. Bu testler sayesinde düşük östrojen seviyesi olup olmadığını belirlenebilir. Ayrıca genç kadınlarda FSH (folikül uyarıcı hormon), östrojen üretiminin doğrudan bir ölçüm testinin yapılmasını sağlar. Östrojen seviyesi düşük olduğunda, folikül uyarıcı hormon değerlerinde de düşü oluşur. Ayrıca östrojen seviyesi düşük olduğundan şüphe ediliyorsa genetik bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için yani Turner Sendromu için kromozom testi de yapılabilir. Sendrom X kromozomundaki anormallik sonucunda oluşur.

– Östrojen nasıl arttırılır: 

Düşük östrojen seviyesinin tedavisi bu düşüşün nedenine bağlı olarak değişmektedir. Altta yatan neden belirlenerek bu doğrultuda bir tedavi sürecine girilir. Östrojen arttırma için nedene bağlı olarak tedavi uygulanacaktır.

– Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Temel sağlık sorunları arasında bulunun östrojen eksikliği özellikle genç kadınlarda görüldüğünde mutlaka muayene edilmeli ve testler yapılmalıdır. Çünkü bu başka ciddi hastalıkların habercisi olabilir ve genç kadınların hamilelik sorunları yaşamalarına neden olabilir. Östrojen hormonu azlığı için beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Östrojen içeren besinler mutlaka beslenme düzeninde olmalıdır.

Yorum Yaz