Osteoporoz Nasıl Anlaşılır: Osteoporozun Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 16 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 137 defa okundu

Osteoporoz Nasıl Anlaşılır: Osteoporozun Belirtileri

osteoporozun belirtileri

osteoporozun belirtileri

Osteoporoz nasıl oluşur?

Osteoporoz, Latincede “gözenekli kemikler” anlamına gelir ve bir kemik hastalığıdır. Normal kemikte içi petek gibi küçük boşluklar vardır. Böylece kemikler gücünü ve yoğunluğunu kaybetmez. Osteoporoz hastalığında bu boşlukların boyutu artar. Kemikler daha zayıf ve kırılgan bir hal alır. Osteoporoz hastaları yürürken ve ayakta dururken kemiklerde ağrı oluşabilir. Ayrıca kemiklerin kırılması kolaylaştığı için çok daha dikkatli olmak gerekir.

Osteoporoz neden olur?

Osteoporoz için en büyük risk faktörü yaştır. İnsanlar yaşlandıkça vücut eskir ve kemik kırılması kolaylaşır. Kadınlarda menopoza ile birlikte kemikler çok daha hızlı bir şekilde aşınmaya başlar. Erkeklerde ise bu süreç genelde 65i ila 70 yaşında başlar. Hastalık kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda görülür.

Osteoporoz risk faktörleri şunlardır:

– Yaş
– Beyaz ya da Asyalı olmak
– Aile geçmişi/genetik
– Kötü beslenme
– Fiziksel hareketsizlik
– Sigara
– Bazı ilaçlar
– Düşük vücut ağırlığı ve/veya küçük kemikler

Osteoporoz belirtileri nelerdir?

Osteoporozun erken aşamalarında hiçbir belirti görülmez. Çoğu Osteoporoz hastası kemiklerde herhangi bir kırık olduğunda hastalığın varlığından haberdar olur. İlk ağrılar bazı omurga kırıkları ile oluşabilir. Bu gibi durumlarda, bir kırık meydana geldiğinde, omurgada herhangi bir zarar oluşması durumunda omurga kaybı yaşanabilir.

Osteoporoz tanısı nasıl konur?

Osteoporoz x-ışını Absorpsiyometri (DXA) denilen ağrısız kemik yoğunluğu tarama yöntemi ile teşhis edilir. Bu test el bileği, kalça ve omurga kemiklerinin yoğunluğunu ölçmek için kullanılır. Bu üç alanlarda kemik ölçülerinde bir sonuç bulunursa Osteoporoz hastalığından söz edilebilir.

Osteoporoz nasıl tedavi edilir?

Osteoporoz tedavisinde kullanılan en yaygın ilaçlar bifosfonatlar içeren ilaçlardır. Bifosfonatlar kemik kaybını önlemek için kullanılır. İlaçlar ağızdan ya da enjeksiyon yöntemi ile alınabilir. Erkeklerde testosteron tedavisi kemik yoğunluğunu artırmak için yardımcı olabilir. Kadınlar için kullanılan ve menopoz sonrasında verilen östrojen kemik yoğunluğu kaybı durdurmak için yardımcı olabilir. Östrojen tedavisi de, ne yazık ki, kan pıhtıları, kalp hastalıkları ve bazı kanser türleri ile ilgili risk oluşturabilir.

Osteoporoz tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

– Bifosfonatlar iğne ile uygulanabilir. Denosumab içeren ilaçlar da kemik kaybını önlemede yardımcı olur.
– Kalsitonin, burun spreyi kullanılabilir. Bu kemiklerdeki dopamin miktarını azaltır.

Osteoporoz hastalığında komplikasyonlar nelerdir?

Osteoporoz hastalığında temel komplikasyonlar kemiklerde ağrı ve muhtemel kırıklardır. Osteoporoz hastalarının düşmeyi önleyecek tedbirler almaları gerekir. Çünkü hafif bir çarpma bile kemiklerin kırılmasına neden olabilir. Ayrıca ilaç tedavisine ilaveten yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmak gerekir.

Osteoporoz nasıl önlenir?

Osteoporoz nedeni tam olarak anlaşılmasa da aileden geçebilen bir hastalıktır. Bu nedenle aile içerisinde büyüklerde Osteoporoz hastalığının varlığı riski artırır. Ayrıca beslenme şekli de Osteoporoz hastalığının oluşmasına neden olabilir. Yaşam boyunca yeterli D vitamini ve kalsiyum alınmazsa kemikler zayıflar ve hastalığın oluşması daha olası bir hale gelir Osteoporozdan korunmak için beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Çok yağlı ve sağlıksız yiyeceklerden kaçınarak bol bol yeşil yaprakları sebze, D vitamini ve kalsiyum içeren besinler tüketmelisiniz. Osteoporoz geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Sadece etkileri azaltılabilir. Bu nedenle yaşam tarzınızı daha sağlıklı bir hale getirerek bu hastalıktan korunmalısınız. Eğer Osteoporoz teşhisi konulduysa ağrı yönetimi konusunda bir doktordan yardım alabilirsiniz. Ayrıca düşme ve çarpma risklerini ortadan kaldırarak oluşabilecek kemik kırılmalarının önüne geçebilirsiniz. Eğer hastalıktan kaynaklanan ağrılar giderek artıyorsa ve hayatınızı etkiler hale geldiyse mutlaka bir doktora görünmelisiniz

Yorum Yaz