Omuz Ağrısı Neden Olur-Omuz Ağrısının Nedenleri Tedavisi

Kemik Eklem ve Kas Hastalıkları kategorisine 27 Aralık, 2014 tarihinde eklendi, 1.281 defa okundu

Omuz Ağrısı Neden Olur-Omuz Ağrısının Nedenleri

omuz ağrısı

omuz ağrısı

Omuz geniş bir hareket yelpazesine sahip olan çok yönlü bir eklemdir. Omuz kaslarında ya da tendonlarında oluşan bir terslik durumunda hareket kısıtlanır ve büyük ağrılar oluşabilir. Omuzda üç ana kemik bulunur; kol kemiği, köprücük kemiği ve kürek kemiği. Bu kemikler kıkırdak tabakası tarafından desteklenir. Ayrıca 2 ana eklem bulunmaktadır; kürek kemiğinin (acromion olarak da bilinir) en yüksek parçası ve klavikula arasında yer alan akromiyoklaviküler eklem ile kol kemiğinin bir parçası olan top şeklindeki glenohumeral eklem. Burası da omuz eklemi olarak adlandırılır. Bu nedenle omuz ağrısı ile kürek kemiği ağrısı birbiriyle karıştırılabilir.

Omuz eklemi vücudun en hareketli özellikli eklemidir. Omzun ileri geri hareket etmesini sağlayan bu eklemler sayesinde aynı zamanda yük taşımak için gerekli yapı oluşturulmuştur. Omuzda bulunan tendonları bağlayan kas yapıları herhangi bir hasar anında şişliğe neden olabilir. Bu durumdan kemiklerde etkilenirse kemik hasarı oluşabilir. Omuzlardaki kaslar spor yaparken, ağır bir yük kaldırırken ya da tekrarlanan hareketler sırasında oluşabilir. Ayrıca karaciğer, kalp veya safra kesesi hastalıkları ve servikal omurga hastalığı gibi durumlar omuz ağrısına neden olabilir. Çoğu zaman, omuz ağrısı evde tedavi edilebilir. Ağrının nedenine bağlı olarak fizik tedavi, ilaç veya cerrahi tedaviler de gerekebilir.

Omuz ağrısı neden olur?

Ne nedenleri omuz ağrısı?

Omuz ağrısına çeşitli faktörler neden olabilir. Omuz ağrısında en sık karşılaşılan nedenler şunlardır:

– Artrit, osteoartrit, romatoid artrit, septik artrit
– Bursit (omuzu koruyan keselerin şişmesi)
– Tendinit (tendon şişmesi)
– Kemik spurs (kemik kenarları boyunca gelişen kemikli projeksiyonlar)
– Parçalanmış kıkırdak
– Yırtık rotator manşet
– Sinir ezilmesi
– Kırık omuz kemiği
– Kırık kol
– Donmuş omuz tendonları, bağları ve kasları
– Yaralanma
– Ayrıklık (köprücük kemiği ve kürek kemiğini bir arada tutan bağlar arasında)
– Omuz çıkığı
– Medulla Spinalis yaralanmaları
– Kalp krizi

Bazı hafif omuz ağrıları evde tedavi edilebilir. Omuz bölgesine 15-20 dakika kadar yapılan buz uygulamaları ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Diğer ev tedavileri şunlardır:

– Omuz normale dönene kadar ağrıya neden olabilecek herhangi bir hareketten kaçınarak birkaç gün istirahat etmek.
– Ağrı ve inflamasyonu azaltmak için steroid içermeyen anti-inflamatuar ilaçlar kullanmak.
– Şişliği azaltmak için elastik bir bandaj ile alanı sıkıştırmak.

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı?

Omuz ağrısı aniden başladıysa ve şiddetini giderek artırıyorsa bu kalp krizi belirtisi olabilir. Omuz ağrısı boyun, çene veya göğse yayılıyorsa ve aynı zamanda nefes darlığı, göğüs sıkışması, baş dönmesi veya aşırı terleme belirtileri görülüyorsa hemen 112 aranarak acil yardım istenmelidir. Ayrıca omuz yaralanmalarında, omuz şişliklerinde ve kanama durumlarında acil servise başvurmak gerekir. Çünkü omuz kemikleri ya da tendon ve doku hasarı oluşabilir. Şu durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır:

– Ateş
– Omuz hareketinde yetersizlik
– Kalıcı yaralanma
– Eklemlerde ısı ve eklem çevresinde hassasiyet

Omuz ağrısı nedeni nasıl teşhis edilir?

Doktor omuz ağrısının nedenini bulmak için fiziksel muayene yaparak yaralanma ve hareket yetisini kontrol eder. Ayrıca x-ışını veya MRI gibi görüntüleme yöntemleri de uygulanabilir. Doktor nedeni anlamak için aşağıdaki soruları sorabilir:

– Ağrı bir omuzda mı yoksa her ikisinde de var mı?
– Ağrı aniden mi başladı? Ağrı başladığında ne yapıyordunuz?
– Ağrı vücudun diğer bölgelerine yayıldı mı?
– Ağrı tek bir merkezde mi oluştu?
– Bir şeyler taşıdığınızda acı artıyor mu?
– Belirli şekillerde hareket ettiğinizde daha çok acıyor mu?
– Keskin bir ağrı mı yoksa hafif bir ağrı mı?

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Hafif omuz ağrısı durumlarında bu ağrı kendiliğinden geçer. Ancak omuz ağrısı hafif te seyretse omuz bölgesi dinlendirilmeli, ani hareketlerden çekinilmeli, bölgenin bandaj ile stabil hale getirilmesine çalışılmalıdır. Spor veya ani efor sonrası omuz ağrısı olarak adlandırılan kulunç ağrıları ise masaj, sıcak buhar banyosu, omuz ağrısı egzersizleri, bitkisel yağlar ile ovalama ve masaj gibi doğal çözümler ile geçebileceğini söylemek mümkündür. Ciddi vakalarda omuz ağrısının geçmesi için evde çözümlere başvurulmadan acilen bu alanda uzman hekime gidilmesi gerekmektedir.

Etiketler : , ,

Yorum Yaz