Öksürük Nasıl Geçer: Öksürüğe Bitkisel Tedavi

Bitkisel Çözümler kategorisine 4 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 883 defa okundu

Öksürük Nasıl Geçer: Öksürüğe Bitkisel Tedavi

öksürük için bitkisel tedavi

öksürüğe bitkisel tedavi

Öksürük neden olur?

Öksürük birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Her yaştan insanda görülebilir. Bazı durumlarda akciğerlerde ya da boğazdaki iltihap ve tıkanıklık solunum yollarını etkiler ve öksürüğe neden olur.

Öksürük nedenleri:

– Soğuk algınlığı
– Viral enfeksiyon
– Grip
– Sigara kullanılması
– Astım
– Boğmaca
– Bronşit
– Tüberküloz
– Pnömoni
– Akciğerde pıhtı
– Akciğer kanseri
– Bazı ilaçlar ve ilaç yan etkisi
– Tahriş edici allerjenler (toz gibi)
– Alerji

Öksürük belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler öksürüğe eşlik edebilir:

– Hava kanallarında sıkışıklık
– Göğüs ağrısı
– Boğaz ağrısı ve boğazda acıma
– Baş ağrısı

Öksürüğe ne iyi gelir: Öksürük için bitkisel formüller

1. Öksürüğe bal limon
Bal öksürük için kullanılan en yaygın ve doğal ilaçlardan biridir. Bal, öksürüğü ortadan kaldırmak için çeşitli şekillerde kullanılabilir.
– En iyi sonucu almak için bal; sıcak su ve limon suyu ile karıştırılmalıdır. Her bir ya da iki saat bir en az 1 ya da 2 çay kaşığı bal ve limon suyu karışımı alınabilir.
– Gece öksürüğü için ise her gece yatmadan önce 2 çay kaşığı bal tüketilmelidir.
– Bir kaşık bal ile karabiber de karıştırılabilir. Bu karışım aynı zamanda boğaz içerisindeki mikropların ölmesine yardımcı olur.

2. Öksürüğe zencefil
Zencefil, erişkinlerde öksürük için kullanılan yöntemlerden biridir.
– Dilimlenmiş taze zencefil ve biraz suya eklenerek kaynatılır. Bu karışım öksürük ve boğaz ağrısı durumlarında günde en az 3 ya da 4 kez içilebilir. Zencefil aynı zamanda astım nedeni ile oluşan öksürük tedavisinde de kullanılmaktadır.

3. Öksürüğe limon suyu
Limon suyu, öksürük tedavisinde kullanılan en etkili çözümlerden biridir.
– 2 yemek kaşığı limon suyu 1 çorba kaşığı bal içinde karıştırılarak biraz ısıtılır. Bu karışım şurup gibi günde birkaç kere öksürüğü azaltmak için kullanılabilir.
– Öksürük uzun süreden beri varsa ve boğazda acı yaratıyorsa limonlu çay de tüketilebilir. Bu çaya biraz zencefil eklenebilir.

4. Öksürük için gargara
Gargara da öksürük için eski ilaçlardan biridir.
– Biraz sıcak su içine 2 ya da 3 tutam tuz eklenir ve bu karışım ile gargara yapılır. Genellikle bir enfeksiyon nedeniyle oluşan boğaz ağrısı için oldukça etkili bir çözümdür. Ayrıca, tuz yerine taze ıspanak suyu da kullanılabilir.

5. Öksürüğe zerdeçal
Zerdeçal, kuru öksürük gibi şiddetli öksürük krizleri için çok yararlı bir tedavi çözümdür. Çeşitli şekillerde kullanılabilir.
– 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ile birlikte bir çay kaşığı buğday tohumu karıştırılır. Bu karışımdan 1 kaşık alınarak yarım fincan suya eklenir ve karıştırılır. Bu çay günde 2 ya da 3 kez içilir.
– Zerdeçal biraz kavurulur. İnce bir toz haline getirilir. Ardından kaynar suya eklenir ve içerisine biraz bal eklenir. Karılım günde en az 2 kez içilir.
– Başka bir alternatif yöntem de 1 çay kaşığı zerdeçal tozu, yarım su bardağı su, 1 tatlı kaşığı biber ve 1 çorba kaşığı balı karıştırmaktır. Karışım 2-3 dakika kaynatılır. Bu karışım öksürük tedavisi için her gün tüketilebilir.

6. Öksürük için sarımsak
Sarımsak iyileştirici özellikleri ile boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde kullanılmaktadır.
– 2 ya da 3 diş sarımsak 1 bardak suda kaynatılır. 1 çay kaşığı kekik eklenir. Ardından karışıma bal da eklenerek tüketilir. Sarımsak anti-mikrobiyal ve anti-bakteriyel bileşikleri ile öksürüğü hafifletir.

7. Acı biber
– Biraz kara biber ezilerek toz haline getirilir. İçerisine bir tutam tuz eklenir. Aşırı öksürük ve boğaz ağrısı durumlarında bu karışımdan 1 çay kaşığı alınır.

8. Öksürük için havuç suyu
– En az 4 ya da 5 havucun suyu sıkılır. Biraz su ile karıştırılır. İçerisine biraz da bal eklenerek tüketilir. Günde 3 ya da 4 kez içilmesi tavsiye edilir.

9. Öksürüğe soğan ve bal
Soğan da öksürüğü kesmek için etkili bir çözümdür.
– Soğan buharı teneffüs edilebilir. Yarım çay kaşığı bal 1 tatlı kaşığı soğan suyu ile karıştırılır. Şurup gibi günde 2 kez içilebilir.

10. Cayenne
Çeyrek çay kaşığı acı biber tozu, çeyrek çay kaşığı zencefil, 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 yemek kaşığı bal karıştırılır. Günde en az 2 ya da 3 kez içilir. Acı biber içinde bulunan cayenne aşırı öksürük nedeniyle oluşan göğüs ağrılarının hafiflemesini sağlar.

11. Öksürüğe kekik çayı
Taze kekik yaprağı çayı yapmak için bir tutam kekik yaklaşık 10 dakika 1 bardak suda kaynatılır. Kekik doğal bir öksürük kesici olarak çalışır. Ayrıca boğmaca öksürük, bronşit ve diğer enfeksiyonlarda da kullanılabilir.

12. Öksürüğe karanfil
2 ya da 3 damla karanfil yağı, 1 diş ezilmiş sarımsak ile karıştırılır. Yarım çay kaşığı bal eklenir. Karanfil yağı boğaz rahatlatıcı etkisi ile tahrişi de önler.

13. Badem
5 ya da 6 badem geceden suda ıslatılır. Ertesi sabah ıslak ve yumuşamış olan bademler ezilerek hamur haline getirilir. Ardından içerisine bir çay kaşığı tereyağı eklenir. Karışım günde en az 3 ya da 4 kez az miktarda tüketilebilir.

14. Üzüm suyu
Üzüm, solunum yollarında biriken mukus tabakasını yatıştırmada oldukça etkilidir. Aynı zamanda doğal bir balgam söktürücüdür. Üzüm suyu 1 kaşık bal ile karıştırılır. Günde birkaç kez içilebilir.

15. Tavuk çorbası
Tavuk çorbası, öksürük ve soğuk algınlığı için en iyi çözümlerden biridir. İçerisindeki antioksidanlar ile öksürük ve boğaz ağrısının yatıştırılmasını sağlar.

16. Keten tohumu ve öksürük tedavisi
Keten tohumu balgam söktürücü özelliğinin yanı sıra öksürük tedavisinde de etkili bir çözümdür. Solunum yollarını rahatlatıcı etki gösterir.
– 2 ya da 3 yemek kaşığı keten tohumu bir bardak su içerisinde kaynatılır. Kaynadıktan sonra karışım süzülür ve içerisine biraz limon suyu ve bal eklenir. Düzenli kullanıldığında kronik öksürüğün hafiflemesini sağlamaktadır.

17. Öksürüğe sıcak süt
Hafif öksürük için her gece yatmadan önce sıcak süt tüketilebilir. Süt içerisine 1 tatlı kaşığı bal da eklenebilir.

18. Kuru üzüm
Biraz kuru üzüm suda kaynatılır. İçerisine biraz bal eklenir. Her gün 2 çorba kaşığı karışımdan tüketilebilir. Aynı zamanda balgam söktürücü etkisi vardır ve olası boğaz tahrişlerini önler.

19. Sığırkuyruğu çay
Sığırkuyruğu çayı da öksürük için en iyi bitkisel ilaçlardan biridir. Biraz kurutulmuş sığırkuyruğu otu bir bardak su içinde yaklaşık 10 dakika kaynatılır. Tatlandırmak için içerisine biraz bal da eklenebilir.

20. Öksürük şurupları
Kronik öksürük için doktor kontrolünde öksürük şurubu da kullanılabilir. Bu tür şuruplar aşırı mukus üretimini durdurur ve solunum pasajlarının açılmasına yardımcı olur.

Yorum Yaz